שפיץ מהיציע / אפי ישראל

9 0

האם כסף הוא שם המשחק בדרך לתארים? אל תאמינו לשחקני הספסל שקופצים אחרי שער שקבוצתם כובשת למה לא נותנים צ'אנס לנוער?

כסף הוא שם המשחק

הכדורגל הפך ממזמן למשחק של כסף. זה קורה בכל העולם וזה קורה גם אצלנו. אנו נתרכז בכדורגל הישראלי. אם יש למועדון בעלים המסוגל להזרים מליונים רבים, הרי שלקבוצתו יש סיכוי טוב לזכות או לפחות להאבק על התארים. זוהי אינה נוסחה מדעית, יעקב שחר הבעלים של מכבי חיפה הוא ההוכחה שכסף גדול בכדורגל יכול להפוך לאכזבה, שחר מזרים מליונים וכל עונה פותח עם סגל שכולו הבטחה, מוכר הכי הרבה מנויים וכבר בשלבים הראשונים מכבי חיפה הופכת לבדיחה של הליגה. מנגד, הפועל באר שבע ומכבי תל אביב השתלטו במשך 6 השנים האחרונות על האליפות ואף הצליחו באירופה הודות לכסף שזרם שם. אם כך כסף הוא שם המשחק או לא? התשובה ברורה. כן. בלי כסף גדול אין סיכוי להגיע לאליפות, כדי לזכות בתואר החשוב ביותר שהדרך אליו נמשכת כ-10 חודשים, חייבים סגל רחב ואיכותי (בעייה בפני עצמה אליה אתיחס בהמשך) מה שעולה הרבה כסף. אלונה ברקת ומיץ' גולהאר נשאבו לתוך הלופ הזה. הם קונים כל שחקן שבא להם והדרך ברורה, להציע הצעה שאי אפשר לסרב, רק בשבוע שעבר הפועל באר שבע סימנה את דיא סבע והוא הפך לאדום. 2 מליון יורו בלבלו את אנשי נתניה וסבע כבר מנשק את הסמל החשוב ביותר €… שינשק כמה שהוא רוצה את הסמל על החולצה, בסוף מה שקובע זה הכסף. בלי כסף גדול אין אליפות!!! נכון שאחת לכמה שנים באה קבוצה עם תקציב שפוי ומרשימה ואפילו זוכה בתואר כפי שעשתה קרית שמונה בעונת 2011/12 אך לפני ואחרי עשו זאת בית"ר ירושלים עם גידמאק, מכבי תל אביב של גולהאר ובאר שבע עם ברקת. להשקיע מליונים ולזכות בתואר זו הנוסחה למעט יעקב שחר, המשקיע מליונים והמרוויחים היחידים הם שחקניו, שנותנים כלום ומקבלים הרבה, גם בשביל זה צריך כישרון לפחות בזה הם אלופים… אם כך, בלי כסף אין אליפות, אז מה עושות שאר הקבוצות בליגה? הן התפאורה!!! האליפות השנה תהיה מנת חלקן של בית"ר ירושלים, מכבי תל אביב או באר שבע. הקבוצות האחרות יסתפקו בכך שעל פי תוצאות המשחקים מול 3 הגדולות הן תקבענה מי תהיה האלופה, גם זה משהו…

שחקני ספסל שמחים? אין דבר כזה

כדי לזכות באליפות חייב כל מאמן שיהיה לו עומק ספסל. בכל שלב הוא יכול להקפיץ שחקן שיכריע את המשחק. סגל רחב מאפשר רוטציה בהרכב הראשון. קחו את הספסל של באר שבע או מכבי תל אביב בכל משחק נתון והספסל הזה יכול להרכיב קבוצה לאליפות. בליגה, בשונה מהגביע זוכה בקבוצה הטובה ביותר. בגביע זוכה בקבוצה שניצלה הגרלה נוחה, מזל וכמה משחקים טובים. לגביע חוקים משלו. באליפות זוכה הטובה והיציבה ביותר. ספסל המורכב משחקנים שוברי שוויון הוא ספסל מלא אגו, אין שחקן בעולם שלא רוצה לשחק, כל שחקן בעולם שאינו בין 11 הראשונים שעולים לשחק בטוח שהמאמן טעה. מי שעל הספסל ממורמר / מאוכזב /מתוסכל. סמנו בעיגול את התשובה הנכונה. כשהקבוצה סופגת הוא שמח בתקווה שעוד מעט יוזנק להציל את המולדת. אל תאמינו לארשת הפנים, הוא נראה עצוב אך הוא שמח גם בשביל המאמן שלא הרכיב אותו… אם תראו שחקני ספסל שקופצים משמחה אחרי שער שחבריהם כבשו, אל תאמינו גם לזה. הם קופצים כדי שכולם יראו, הם היו שמחים יותר אם השער היה נכבש בצד השני… שחקן רוצה לשחק נקודה. הרבה כדורגלנים מוותרים על כסף כדי לעבור לקבוצה שתשלם להם פחות אך שם הם ישחקו. הוסיפו לכך הרבה אגו, משהו כמו: "מה שאני שכחתי הוא עוד לא למד, אז איך הוא לפני בהרכב?". בקיצור, הספסל אכן יכול להביא אליפות, הרבה פעמים עומק ספסל עושה את ההבדל, למאמן שחקנים שעולים ומשנים את מהלך המשחק ומסוגלים להכריע את המשחק. מי שעולה שוכח את המרמור והתסכול ורוצה להוכיח שאי אפשר בלעדיו, את משבצת המאוכזב יתפוס זה שהוחלף והוא בטוח שהמאמן טעה שהחליפו, אם זה שהחליף אותו מצטיין או כובש אל תאמינו גם לו כשיקפוץ משמחה… "קאדר" רחב, יקר נוצץ ואיכותי בכוחו להביא תואר, אך למאמן ולצוות המקצועי זה עושה הרבה כאבי ראש. לא קל להחזיק 22 שחקנים שבטוחים שההרכב הראשון זה הם ועוד עשרה. הצוות המקצועי הוא זה שאחראי לבניית הסגל ובידיעה שסגל רחב הינו מפתח להצלחה אך גם לכאבי ראש הדורשים המון תשומת לב ופסיכולוגיה. בארץ אין סבלנות ומעמד המאמן מעורער לחלוטין והוא תלוי מאד בשחקניו. נסיים בבדיחה על מאמן כדורגל ישראלי. שלושה מאמנים עלו לשערי שמיים אחרי מותם. אנגלי, איטלקי וישראלי. האנגלי נשאל מה עשית כמאמן? ענה מיד שזכה באליפויות וגביעים והיה מאד מוערך. "לך לגהינום" אמר לו הדיין. בא האיטלקי ואמר שזכה גם באליפויות אירופה ובמונדיאל. עצר אותו הדיין ופסק "לך לגהינום". הישראלי ראה שכך והלך לבד לגהינום, "בוא הנה לאן אתה הולך "קרא הדיין, ענה הישראלי, הם זכו באליפויות וגביעים ושלחת אותם לגהינום. כמאמן לא זכיתי באף תואר, האוהדים רדפו אחרי ותמיד פיטרו אותי. אז מה יש לי לבוא אליך? "אתה לגן עדן כי את הגהינום עשו לך בקבוצות שאימנת…"

למה לא נותנים הזדנמות לנוער

אחת הבעיות הגדולות של הכדורגל הישראלי היא אי שילובם של של שחקני נוער בקבוצות. כשהבעלים משקיע מליונים הוא רוצה תוצאות. המאמן שמוחתם יודע שהראש שלו תלוי בשחקנים ובתוצאות וכי בכדורגל שלנו אין סבלנות. במצב הזה, למי יש עניין בשחקנים צעירים וחסרי נסיון. הדבר היחיד שסופרים זה כמה ניצחונות וכמה נקודות יש בקופה וכמובן באיזה מקום הקבוצה. מי סופר כמה צעירים שולבו בהרכב הראשון? המאמן שהוחתם משאיר את מחלקת הבנייה של המועדון ושילוב הצעירים למאמן הבא, הוא רוצה לספק תוצאות לבוס שיאריך וישפר לו את החוזה. כאשר מאפשרים לקבוצות ליגת העל לצרף 6 זרים, פירושו של דבר שנותרו 5 מקומות בהרכב הראשון. מי יתן לשחקן בן 18 חולצת הרכב? שחקנים עוברים יותר מ-10 שנים במחלקת הנוער וכשמגיעים לדלתות הקבוצה הראשונה הם מגלים שהדלתות סגורות. כמה שחקני בית משחקים בהרכביהן של קבוצות ליגת העל? מעט מאד. זו גם סיבה המשפיעה על תוצאותיה המבישות של נבחרת ישראל. שכן, לא נותנים צ'אנס לשחקן הישראלי. הכוכבים בקבוצות הם הזרים. לא גדלים יותר כוכבי כדורגל ישראליים כבעבר. יש להוריד מיידית את מכסת הזרים ל-4 ולפנות מקום לשחקני נוער. המציאות הנוכחית לא יגדל פה דור שיביא את הכדורגל שלנו להישגים ביורו או במונדיאל. הבעלים רוצה הישגים כדי למכור מנויים ולהפוך למלך העיר, המאמנים בלחץ לספק תוצאות אחרת יחפשו עבודה, אז למי יש ראש לבנות קבוצה? למי שחושב קצר, אין זמן לנוער. מי שחושב ארוך מבין שהנוסחה להצלחה היא בשילוב שחקנים צעירים, רק ככה בונים עתיד. הדרך היא בהחתמת צוות מקצועי בחוזה ארוך טווח ודרישה לשלב כל שנה לפחות שני שחקנים בהדרגה בהרכב הראשון. זה יעיל כי הם יטרפו את המגרש כדי לקחת את הצ'אנס שקיבלו. זה משתלם כי הם ישחקו בחוזים נמוכים ביחס לזרים או שחקני רכש שלא תמיד נותנים על הדשא ביחס ישר למה שהם מקבלים וזה כלכלי כי אם ידרוך כוכבם הם יהיו שווים הרבה, ראו ערך דיא סבע.

Related Post

שפיץ מהיציע / אפי ישראל

Posted by - 17 באוקטובר 2018 0
ליגת העל חוזרת לבמה, מכבי נתניה תצא למשחק חוץ ב"סמי עופר" מול מכבי חיפה, במאבק בו שתי הקבוצות זקוקות לנקודות…

שפיץ מהיציע עם אפי ישראל

Posted by - 26 בדצמבר 2019 0
בני יהודה, זוכרים? זו שלקחה את הגביע ושלושה ימים אחרי כן גם את הכרטיס לאירופה.. ביום ראשון צריכה מכבי נתניה…

שפיץ מהיציע עם אפי ישראל

Posted by - 27 בינואר 2022 0
תיקו 2:2 למכבי נתניה מול מכבי תל אביב  המאבק על המקום השישי בעיצומו  במחזור הקרוב "הירוקים" בנתניה …

שפיץ מהיציע עם אפי ישראל

Posted by - 28 בינואר 2021 0
הפסד ביתי למכבי נתניה 3:1 מול מכבי תל אביב  ביום ראשון מכבי נתניה תארח את מ.ס. אשדוד שבסיבוב הקודם…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות