6 0

שאלות ותשובות על טיפולים פסיכולוגיים
כיום כבר אפשר לדבר על טיפולים פסיכולוגיים מבלי להרגיש מבוכה – וזאת בידיעה כי יותר ויותר אנשים הנחשבים לנורמטיביים, נעזרים בטיפולים שכאלו ואף שמחים לשתף בכמה שאותם הטיפולים מסייעים להם במידה רבה בהתמודדות עם משברים ועם החיים בכלל..
אם גם אתם מעוניינים בטיפולים שכאלו, ייתכן שלפני הפנייה לפסיכולוג יעלו אצלכם לא מעט שאלות בנושא.. והחדשות הטובות, שבכדי לקבל תשובות, אתם לא חייבים לסיים לימודי פסיכולוגיה, אלא רק לעיין במאמר הבא – הכולל שאלות וכמובן, גם לקבל עליהן את התשובות:

מי מוגדר בתור פסיכולוג?
פסיכולוג הוא מי שהשלים בהצלחה לימודי תואר ראשון ושני בלימודי פסיכולוגיה. עבר פרקטיקום והתמחות והתנסה במגוון שיטות טיפול ואבחון של בעיות נפשיות.
הפסיכולוג אוחז בידע המקצועי ובכלים להענקת טיפול נפשי, הוא יודע לאבחן את מצבו של הטופל ובקי במגוון רחב של שיטות טיפול – מה שמאפשר לו להתאים לכל מטופל אשר ניצב מולו את שיטת הטיפול המתאימה והנכונה.

מהם סוגי הטיפולים הפסיכולוגיים המוצעים?
כל מי שמתעניין בטיפול פסיכולוגי, עתיד לגלות קשת רחבה של סוגי טיפולים. חשוב להכיר לפחות את הסוגים העיקריים שהם: טיפולים קוגניטיביים – התנהגותיים וטיפולים פסיכו – דינמיים.
טיפול פסיכו דינמי הוא הטיפול הנפוץ, הקלאסי והמוכר, אשר מתבסס על שיחות. מדובר בטיפול ארוך טווח אשר ייעודו להנחיל שינוי מקיף ומעמיק אצל המטופל.
לעומת זאת טיפול קוגניטיבי – התנהגותי (CBT) הינו טיפול קצר טווח, אשר עושה שימוש באמצעים חשיבתיים ובאמצעים התנהגותיים.
כמובן, שלצד טיפולים אלו תוכלו למצוא עוד קשת רחבה של סוגי טיפולים – אשר אמורים להיות מותאמים לגיל המטופל, למצבו הנפשי, ולהתמודדות שלו.

מה ההבדל בין פסיכולוג לפסיכיאטר?
בעוד שפסיכולוג הוא איש מקצוע אשר סיים תואר ראשון ותואר שני בלימודי פסיכולוגיה, התמחות קלינית בת 4 שנים ועבר מבחן מדינה לקבלת רישיון מומחה, הפסיכיאטר אמור לעבור דרך שונה לחלוטין בכדי לקבל הסמכה לעיסוק בתחום.
פסיכיאטר אמור להיות בראש ובראשונה רופא, אשר סיים בהצלחה לימודי רפואה. לאחר מכן, על הפסיכיאטר לעבור 4.5 שנים של התמחות בפסיכיאטריה.  
בניגוד לפסיכולוג, פסיכיאטר רשאי להעניק טיפול תרופתי למטופליו, וזאת בנוסף לטיפול המבוסס על שיחות.
מעבר לכך, פסיכיאטר אמור להחזיק בהיכרות מעמיקה עם דרכי טיפול שונות למצבים נפשיים שונים – והתבסס על אבחון, גם להעניק למטופל שלו את הטיפול היעיל והמתאים ביותר.

מה חשוב לדעת על טיפול פסיכולוגי לילדים?
טיפול פסיכולוגי בילדים התפתח בשלב מאוחר יותר לזה של טיפול פסיכולוגי למבוגרים. הטיפול אמור להיות מותאם לגיל הילד – כאשר, במקרים בהם מדובר בילדים צעירים, אשר עדיין מתקשים להביע את עצמם באמצעות שיחה, נהוג לבצע את הטיפול בצורה של משחק. כאשר מדובר בטיפול פסיכולוגי המיועד לילדים צעירים, נהוג לשלב גם את ההורים בטיפולים.

כמה זמן נמשך טיפול פסיכולוגי?
טיפול פסיכולוגי הוא טיפול ארוך טווח, הוא לרוב מתבסס על מפגשים שבועיים, כאשר כל מפגש אורך כ-50 דקות.
כיום, ישנן שיטות טיפול שונות, אשר ההבדלים ביניהן באים לידי ביטוי גם במספר המפגשים – כאשר הטיפול יכול להתבסס על מספר מסוים של טיפולים ומהצד השני גם להתארך ולהתפרש על פני שנים.

מתי מומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי?
התשובה לאותה השאלה הזאת היא אינדיבידואלית ותלויה כמובן באדם עצמו. יש אנשים אשר בוחרים לפנות לטיפול בעקבות סיבה מסוימת כמו: משבר, תחושה שדברים לא מסתדרים כמו שצריך ועוד.. לעומת זאת, יש אנשים אשר פונים לטיפול פסיכולוגי בכדי לקבל כלים אשר בכוחם לסייע ולשפר להם את החיים.
כך שהתשובה לשאלה תלויה באותו אדם, בתחושותיו ובבחירותיו. 

קרדיט תמונה: pexels

Related Post

שיעור לחיים

Posted by - 31 ביולי 2019 0
 עדי אזר, רכזת העמותה באזור השרון, מספרת על הפעילות בנתניה. במשך 17 השנים האחרונות בהן היא קיימת, מחברת עמותת 'שיעור…
כלי נגישות