צוואות ירושות ומה שביניהם..

5 0

אין אדם יודע את יום פקודתו [מותו] ועל כן ראוי ורצוי להסתכל קדימה על פני העתיד ולערוך צוואה מסודרת אצל עורך דין.

המשמעות של עריכת צוואה הינה גדולה לאין שיעור, מי מאתנו לא נפגש עם המציאות העגומה לפיה חבר או שכן קרוב נמצא בסכסוך עם בני משפחתו והכל כנגזרת לירושה של מי מההורים. המרוויחים העיקריים בדרך-כלל מסכסוכים אלו הם עורכי הדין שלכם.

המציאות הישראלית הקשה ומלחמת ההישרדות הישראלית עשויה להביא לסכסוכים קשים גם בין אחים, בין ילדים להורים ובין קרובי משפחה מדרגה ראשונה וכן הלאה.

תיק שהגיע למשרדנו ובו 10 אחים אשר ירשו דירת מגורים בערך של כ-1.2 מיליון שקלים בעת שאחד האחים החליט שהנכס שייך לו ולו בלבד. שאר האחים החליטו שכל אחד מהם ייקח לעצמו עו"ד מאחר ואין הם סומכים האחד על השני, סופו של יום מה שיצא הוא כי מחצית מגובה הירושה נתנו במתנה כל האחים לידי עורכי הדין [ 7 עורכי דין] שכן בפועל אם נחלק את גובה הנכס לאחר מכירתו יוצא כי כל אח אמור היה לקבל לידיו סך של כ-120,000 ₪.

האחים פנו לעורכי דין ושילמו בגין מלחמה מיותרת לכל הדעות, סכומים אשר בסופו של יום חתכו בחצי את כספם של כל אחד מהאחים. דרך המלך שהוצעה לאחד מהם אשר פנה למשרדנו היא לאגד את כל האחים עם עו"ד אחד שיפעלו כנגד האח הסורר ובכך לחסוך עשרות אלפי שקלים לכל אחד מהם אך הצעה זו העלתה חרס.

סופו של דבר המפסידים העיקריים היו כמובן היורשים האחים, לכן ראוי לתת את הדעת באשר לעתיד לבוא ולהניח צוואה ברורה לילדים על מנת לשמור בראשו בראשונה על אחדות התא המשפחתי ועל שלום הבית בין האחים כמו כן כמובן על מנת לסדר את כספי הירושה באופן מיטבי.

צוואות ירושות וחובות בפשיטת רגל

בעת שאדם הולך מן העולם, משמשים הכספים והנכסים שהותיר, בראש ובראשונה לטובת הלווייתו, קבורתו וכן לטובת השבעה. לאחר מכן ישמשו הכספים שהותיר המנוח לטובת סגירת חובותיו וערבויות כאלו או אחרות שנתן עוד בחייו לרבות תשלומי מיסים.

רק בשלב הסופי ולאחר תשלום לנושים ולקבורת המנוח יזכו היורשים לקבל מאת המנוח את מה שנותר מהירושה ככול ונותר ולכן המשמעות של עריכת צוואה כשההורים עוד בחיים, עשויה לשנות גורלות ונסביר:

נניח שלזוג הורים יש 3 ילדים, כאשר אחד הילדים נמצא נכון להיום בהליכים של חדלות פירעון, פשיטת רגל, הוצאה לפועל או אפילו סתם מנהל עסק בתחילת דרכו, כמו כן נניח כי ההורים לאותם 3 ילדים, לא ערכו צוואה ועתה נפטרו.

המשמעות של אחד הילדים בחובות היא כי היה וההורים ילכו מהעולם, הרי שחלקו של הילד שפושט רגל/חדל פירעון בירושה, תועבר ישירות לידי בית המשפט והילד לא יזכה ליהנות מכספי הירושה. אילו במצב דברים זה היו מגיעים ההורים בעודם בחיים תוך ידיעת פרט זה אודות הילד המצוי בחובות, הרי שבנקל ניתן היה לפתור את הבעיה ולהביא למצב דברים שאף אם הילד בחובות, יוכל לקבל סיוע וכספי הירושה באמצעות אחיו על מנת לסייע לו באי אלו דברים.

מה קורה אם אח אחד הסתיר שהוא בפשיטת רגל? מה קורה אם העיזבון לא ידע על חובות ?

תמיד אנחנו מדגישים בפני האחים ובפני ההורים אשר מגיעים לערוך צוואות במשרדנו,  כי יש לחשוף את מלוא המידע שאחרת הצוואה לא תוכל לצפות פני עתיד, וכי עלינו לדעת מה מצבו של כל אחד מהיורשים והכל לטובתם האישית וכן על מנת לדעת לערוך את הצוואה ככה שתותאם למציאות המשפטית בה מצויים היורשים.

כך או אחרת רצוי לערוך צוואה אשר יש בה לחסוך סכסוכים משפחתיים עתידיים והוצאות כספים מיותרת, במיוחד לאחר מות ההורים אשר חסכו כל החיים ועתה בשל מלחמות הילדים, כספי הירושה נשרפים על הליכים משפטיים

פנו אלינו לעריכת צוואה :

אייל קורסיה ושות'-עורכי דין

טלפון: 050-6351208

Related Post

קולנוע אסתר

Posted by - 12 במרץ 2024 0
החלו עבודות הקמת המבנה החדש שיחליף את קולנוע אסתר ההיסטורי. מדובר במגרש פרטי שהתוכנית להריסתו של המבנה התקבלה ואושרה בוועדה…

על הפטרים ומחיקת חובות

Posted by - 19 במרץ 2019 0
הפטרים ומחיקת חובות בהליך מזורז (מחיקה  של החובות תוך כ-4 חודשים בלבד) יהיו בתוקף עד ליום 5/9/2019 כאשר לאחר מכן…

כל העילות לביטול צוואה

Posted by - 5 במרץ 2020 0
אין זה סוד, שמומלץ ורצוי לכל אדם לערוך צוואה ורצוי כמה שיותר מוקדם – זה אמור למנוע מלחמות ירושה; אז…

טובת הילדים? הסכמות ביניכם!

Posted by - 19 בפברואר 2019 0
בהליכי גירושין, כמו גם במלחמות, אין באמת מנצחים ולרוב את מחיר ההתעקשות ישלמו הילדים. אם כל אחד יוותר קצת על…
כלי נגישות