הידידים של כולם

7 0

ארגון ידידים, המסייע לאנשים בהתנדבות מלאה בכל חלקי הארץ, תפס תאוצה בשנים האחרונות עם אלפי פעילים. יוסף עמר, מנהל מרחב השרון ותושב נתניה, מדבר על המלאכים בכבישים

מאת ישי פלדמן

את המפגש הראשון שלו עם ארגון ידידים, חווה יוסף עמר מהצד שמקבל את העזרה. באותו היום לפני כשלוש שנים, כשהיה תקוע עם רכבו במשך שעתיים וחצי. הוא התקשר לטלפון של הארגון עליו שמע מחבר, ומן העבר השני של הקו הובטח לו שהסיוע בדרך. אחרי שהידידים הגיעו והתניעו את רכבו בעזרת הכבלים שהביאו עמם, הרושם שהותירה כל ההתרחשות הזאת על יוסף היה עז. "אחרי שעות בהן הייתי תקוע בחום, צליל ההתנעה הרגיש נהדר מתמיד" הוא משחזר, "הבחור שהגיע עם הכבלים נראה לי כמו מלאך משמיים. חיבקתי אותו ואמרתי לו שהוא אלוף".

באותו רגע ידע יוסף שהוא מעוניין להצטרף לארגון ידידים ומיד שאל את הבחור שסייע לו איך מצטרפים למערך המתנדבים. כשלוש שנים מאוחר יותר, הוא מנהל את מרחב השרון בארגון, שפועל כיום בכל חלקי הארץ ומונה למעלה מ- 18 אלף מתנדבים.

"כשהתחברתי לארגון, צירפו אותי לקבוצת הוואטסאפ המבצעית" מספר יוסף, "אז זו הייתה הקבוצה של אזור נתניה, והיו בה כשישים כוננים. הייתה מגיעה בה קריאה פעם בשעתיים בערך ולקח הרבה זמן עד שהיו יוצאים אליה. החלטתי להיכנס לנושא הזה ופעלתי יותר ויותר במסגרת הארגון. התחלתי כמתנדב בשטח ועם הזמן התקדמתי. כעת אני מנהל את מרחב השרון שמונה כ-680 מתנדבים וכולל את הציר שבין געש לחריש. בנתניה יש כ-380 מתנדבים עם יותר מ- 190 קריאות בשבוע, שזאת כמות עצומה. כולם בארגון פועלים בהתנדבות מלאה".

באיזה סוגי קריאות הארגון מסייע?

"הטווח הוא מאוד רחב. באופן שוטף, הארגון הוקם לתת מענה בכל קריאה שעונה להגדרה "עזרה ראשונה שאינה רפואית" בעיקר בדרכים -פנצ'רים, רכב שנתקע וזקוק לכבלים, חילוץ ילדים שנשכחו מרכבים, חילוץ אנשים ממעליות, סיוע לאנשים שננעלו מחוץ לביתם ועוד. יש המון מקרים מדהימים ומעניינים שאנחנו נתקלים בהם ביום יום, וכשמגיעה קריאה הכוננים בקבוצת הוואטסאפ ממש רבים לקחת אותה, לא משנה באיזו שעה מדובר ולא משנה לאן צריך להגיע. בנושא "שכחת ילדים" במכוניות אגב, לקחנו על עצמנו את הנושא במטרה להחדיר לאנשים למודעות את העניין. אנחנו מדריכים את המתנדבים שלנו, שכשהם חונים שיסתכלו על לפחות שלושה רכבים סביבם. בזכות זה כבר הצלנו ילדים שנשכחו במכוניות".

למה נכנסת באופן כל כך משמעותי לפעילות בארגון?

"אני אדם שאוהב לעשות. ראיתי איך הארגון פועל וחשבתי שזה רעיון נפלא עם פוטנציאל עצום. חשבתי שאפשר לשפר את הפעילות עם יותר מתנדבים וזמני הגעה יותר קצרים לאירועים. אני מאוד אוהב את הרעיון של העזרה ושל אהבת חינם שהוא מייצר. אנחנו עוזרים לכל אדם באשר הוא. לא משנה מי צריך אותנו וקורא לנו, אנחנו שם כדי לעזור לו. אני גם מאוד אוהב את תחושת המשפחתיות שקיימת אצלנו בארגון ואת השיתוף פעולה בין המתנדבים".

איך נוצרה תחושת המשפחתיות הזאת?

"זה משהו שאנחנו מייצרים כל הזמן. מעבר לקבוצות הוואטסאפ המבצעיות. יש לנו גם קבוצה שנקראת הפורום, שם אנחנו משתפים במקרים שהיו, אנשים מעלים תמונות מאירועים, חולקים חוויות, ומפרגנים אחד לשני. כך אנחנו משאירים את המתנדבים מחוברים. אנחנו גם מאוד מקפידים להשאיר את הקבוצה הזאת נקייה. עכשיו למשל, בזמן הבחירות, זו הייתה אמנם חוויה דמוקרטית, אבל גם הייתה אווירה לא טובה בציבור. בקבוצה שלנו, הקפדנו שלא יישלחו מסרים פוליטיים ודעות של אנשים. רצינו להשאיר את הקבוצה נקייה מהדברים האלה, כי כמו שציינתי, הרעיון של הארגון הוא לא לחפש את השונה, אלא את המשותף בין כולם, לסייע לכולם ולא משנה מאיזה רקע הם מגיעים".

ציינת את הפעולות שאתם עושים באופן שוטף. איזה עוד דברים אתם עושים?

"כארגון שחרט על דגלו את הסולידריות והחשיבה על צרכי הזולת, מטבע הדברים באים לפתחנו מקרים שאינם סטנדרטיים כמו כן פעילויות שונות שאנחנו יוזמים. כך למשל בהפגנת האתיופים שהייתה לפני מספר חודשים, כשאנשים היו תקועים בכבישים משעות אחר הצהריים ועד לפנות בוקר, מישהו מהמתנדבים הציע שאולי נעבור ונחלק מים בין המכוניות שתקועות.  קנינו שישיות מים, יצאנו עם אופנועים, ולאורך כל הציר חילקנו מים לאנשים. היו גם הורים שנתקעו עם תינוקות בפקק הזה וביקשו שנביא להם מטרנה למשל, אז שלחנו את אחד המתנדבים לקנות והוא הגיע עד לאנשים ברכב".

איזה תגובות אתם מקבלים מאנשים?

"התגובות מדהימות. הם מופתעים מאיתנו בכל פעם מחדש ומזה שאנחנו מגיעים בכל זמן ולכל מקום. הם שולחים לנו הודעות בכדי להודות לנו וזה כיף תמיד לקבל את התגובות האלה מהם".

כל אחד יכול להצטרף אליכם כמתנדב? יש הכשרה שצריך לעבור?

" כל אחד יכול לתרום בדרכו. מתנדב שיש ברשותו כבלים יכול לסייע בקריאות של כבלים.. בדברים יותר מורכבים, כמו פנצ'רים או חילוץ ממכוניות ומבתים, אנחנו עושים הכשרות כדי שהמתנדבים יפעלו בצורה הכי מקצועית ובטיחותית. אנחנו מקיימים הדרכות והכשרות כל הזמן ומעבר לסיוע שהמתנדבים מעניקים, הם גם מעשירים את עצמם בידע ויכולות".

האם אתם זוכים לשיתוף פעולה עם עיריית נתניה?

"כן בהחלט. יש לנו איתם שיתוף פעולה מצוין. אנחנו מסייעים לתושבי נתניה, כך שהחיבור עם העירייה הוא מתבקש. אחד המתנדבים שלנו הוא המשנה לראה"ע, חבר המועצה עקיבא יצחקי. כשראיתי שהוא מתנדב, מיד רציתי להיפגש איתו. מאז הוא מסייע לנו רבות בשיתוף פעולה עם העירייה. לזכותו ייאמר שהוא חיבר אותנו לפיקוח העירוני וקידם את כל הפעילות של הארגון מול העירייה. יש לנו קשר מצוין עם מנהל האכיפה בעירייה ועם אלון אהרון שמשמש כראש המינהל".

מה תאחל לתושבי נתניה לחגים ??

"אני מקווה שבשנה הזו יהיו כמה שפחות קריאות, שאנשים יתקעו פחות ויצטרכו אותנו פחות, כך שניפגש בנסיבות טובות. מערכת הבחירות הייתה לא פשוטה לעם, אך אני מקווה שתהיה אחדות וחיבור בין כל הקהלים והגוונים בעם ושתהיה אהבת חינם. שנה טובה לכל בית ישראל".

לקריאות לארגון ידידים ולמעוניינים להצטרף כמתנדבים: 0533131310

צילום באדיבות ארגון ידידים

Related Post

יום העצמאות בנתניה

Posted by - 15 במאי 2024 0
נתניה ציינה את יום העצמאות ה-76 למדינת ישראל בצל מלחמת חרבות ברזל באופן מצומצם וקהילתי עם במה מרכזית בכיכר העצמאות…

אהבה ממבט ראשון

Posted by - 7 בפברואר 2020 0
האם בעידן בו הכל מתנהל דרך הנייד, עוד קיים המושג "אהבה ממבט ראשון"?; לרגל יום האהבה הבינלאומי קבלו טיפים כיצד…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות