שופכים אור

8 0

חג החנוכה (וגם החורף) מהווים סיבה מספיק טובה לבחון מחדש את התאורה הנכונה לכל אחד מחללי הבית. השבוע בנתניה יצא לשפוך אור על ה… אור.

דווקא החג הכי מדליק בשנה לצד החורף החשוך, מהווים הזדמנות נפלאה לבדוק ולהבין מהי הבחירה הנכונה והמדויקת בבחירת גופי תאורה שיתאימו לצרכים המשתנים בכל חלל וחלל מחדרי הבית. אז שאלנו את המומחים.

 

מטבח

 

המטבח המודרני מהווה נקודת מפגש בבית, לכן התאורה בו צריכה להיות פונקציונלית ועליה להאיר את כל חלקי המטבח. מומלץ להשתמש בתאורה שוטפת המפזרת את האור בצורה שווה. על מנת לקבל את התוצאה הטובה ביותר, מומלץ לשלב בין מספר סוגי תאורה: תאורה ישירה, תאורת אווירה ותאורה דקורטיבית – כך קובע רמי ורד, יועץ התאורה של 'קמחי תאורה': "למשל, מעל אי במטבח מומלץ לתלות גוף תאורה דקורטיבי. הוא יבלוט בחלל המטבח ויקשט אותו, במידה ופינת האוכל בסמוך לאי המטבח, ניתן לשבץ צילינדרים מעל האי במטבח כדי להשאיר את הבמה לגוף התלוי מעל פינת האוכל".

iz1

חדר רחצה

חדר הרחצה כיום הוא כבר לא חדר קטן, אלא חלל מעוצב וגדול מימדים. חלק חשוב מעיצוב חדר הרחצה הוא התאורה. "חשוב לדעת לשלב נכון את התאורה, שתבליט ותציף את החדר באור. חשוב לבחור בתאורה פונקציונלית בעלת אטימות מפני לחות ומים", מסביר ורד ומוסיף: "מומלץ להשתמש בגופי תאורה שקועי גבס מעל המראה והכיור – כך מקבלים תאורה ישירה על אותם אזורים. אפשר להיעזר בגוף תאורה מרכזי אשר מפיץ תאורה כללית בחלל. מומלץ למקם בתוך המקלחון או האמבטיה גופי תאורה שקועים על בסיס לד, שיוצרים אוירה נעימה בחלל. מומלץ להשתמש בתאורת לד שקועה בתקרה או ליד האסלה לצורך התמצאות בשעות הלילה".

 

מסדרון

ניתן לשבץ גופי תאורה שקועים בתקרה בסמוך לקירות על מנת לשטוף אמנות או תמונות התלויות על הקיר. גם מנורות קיר ששוטפות אור למעלה ולמטה ישדרגו את המסדרון.

iz2

חדרי ילדים

 

לדברי מעצבת הפנים רונית טל, "מומלץ לחלק את החדר לאזורי תאורה שונים: תאורה כללית חזקה ובהירה (במרכז התקרה או דרך הקירות). כאן מומלצת תאורת לד, שהיא בעלת צריכת חשמל נמוכה, עמידה ואינה פולטת חום. אזורי אור מומלצים נוספים: אור נוסף לקריאה מעל המיטה (בגובה 120 ס"מ מהרצפה) ומנורת שולחן".

 

זאת ועוד ממליצה טל בשלב תכנון החדר, לבנות מנורה שקועה בקיר, בגובה 30 ס"מ, סמוך לדלת הכניסה: "נורה זו יכולה לשמש כתאורת לילה. נורה השקועה בקיר יכולה בנוסף לשמש כתאורת חירום במקרה של הפסקת חשמל. כמו כן, מומלץ לעשות שימוש בגוף תאורה הניתן לעמעום, המתאים לצרכים של הילדים, במיוחד לפני שעת השינה".

iz4

חדר שינה

 

חדר השינה הוא הפינה האינטימית ביותר שלנו בבית. בחדר השינה מתקיימות השיחות האישיות בין בני הזוג, קריאה וצפייה בטלוויזיה לכן יש לבחור את גופי התאורה בהתאם לצרכים הספציפיים של הדיירים. "את חדרי השינה מומלץ להאיר בגוף תאורה מרכזי ולהוסיף מנורות קיר לצורך האווירה", מסבירה מעצבת הפנים פרי הדר: "מומלץ לשים גופי תאורה צמודי קיר מתכווננים בעלי נורות לד משני צדדי המיטה, הם מתאימים לקריאה ולצפייה בטלוויזיה. היתרון שלהם הוא שהם מרכזים את התאורה ולכן כשאחד מבני הזוג קורא התאורה מגיעה ישירות לספר ולא מפריעה לבן הזוג השני". הדר ממליצה גם על הצבת שידות קטנות לצד המיטה. "על שידות קטנות לצד המיטה מומלץ להשתמש במנורות שולחן דקורטיביות קטנות, הן גם יקשטו את החדר וגם יפיצו אור נעים. מנורת עמידה בחדר תהווה גם מקור אור נעים וגם אובייקט דקורטיבי שיקשט את חדר השינה ויוסיף לו אמירה עיצובית".

 

הסלון

 

פירוש בחירת תאורה נכונה לסלון אינו בהכרח קניית גוף תאורה גדול, מרשים ודומיננטי. כך, למשל, בדירות קטנות וסלונים עם תקרה נמוכה, לא מומלץ להתקין מנורת תלייה אשר תקטין עוד יותר החלל. "במקרה זה הפתרון יהיה במינימליזם בצורת מנורות קיר", ממליץ ורד: "צמודי הקיר "יאריכו" את הקירות, יקנו תחושה משחררת ונעימה של ריווח ויעניקו מראה נקי ומינימליסטי יותר בתוספת פיזור אור שלו ונעים. אם בחזקתנו חפצי נוי או אומנות להם נרצה לתת דגש והבלטה, ניתן בהחלט לעשות זאת על ידי שימוש בתאורה ממוקדת אשר תאיר על הפריט ותקנה לו מראה מיוחד ויוקרתי".

iz5

פינת אוכל

בפינת האוכל מומלצת מנורה תלויה בהתאם לממדים של השולחן, זאת בנוסף לשקועים בקירות מסביב, כך שבמידה ועושים אירוע או מפגש רב משתתפים השקועים יאירו בצורה טובה יותר את האזור.

 

Related Post

הכבישים יותר מפוקקים, האמנם?

Posted by - 12 בספטמבר 2021 0
כולנו מרגישים את העומס בכבישים בשעות הבוקר ואחר הצהריים, אך האם ההרגשה מוצדקת או שלכולנו זיכרון קצר ועומסי התנועה היו…

הסוכר: אויב או ידיד?

Posted by - 16 בינואר 2019 0
מהי חשיבות הסוכר עבור הגוף? מאיזה סוכר רצוי להימנע. ומהו הסוכר המומלץ? ומה לעשות כשמתחשק חטיף מתוק? בשנים האחרונות אנו שומעים…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות