קורונה, ארנונה וניהול המשבר בעיר נתניה

0 0

בימים אלו אנו עוברים משבר בריאותי וכלכלי עולמי חסר תקדים, המשפיע על אורחות חיינו תוך פגיעה משמעותית וקשה בכלכלה העולמית, הלאומית והמקומית.

אבי סלמה, חבר מועצת העיר יור דירקטוריון  החברה לפיתוח עירוני נתניה

בדומה לגופים כלכלים בעלי נפח פעילות משמעותי, גם אנו בעיריית נתניה, מנהלים בראשות ראש העיר מרים פיירברג איכר יחד עם הנהלת העירייה והצוות המקצועי את המשבר במספר חזיתות על מנת להבטיח את השירותים העירוניים לרווחת התושבים ולשמירה על בריאותם.

כהמשך ישיר לפעילות זו, אנו נותנים דגש על הנושא הכלכלי-פיננסי והניהול התקין של התקציב העירוני, שמחייב לאורך כל השנה ובוודאי בזמן משבר, ניהול מתוך מנהיגות אחראית ולתכנן את צעדינו בצורה מושכלת ונבונה תוך מחשבה על העתיד.

כבר בתחילת המשבר יצאנו עם הטבות לתושבי העיר ולבעלי העסקים בנתניה, כמיטב יכולתנו בבירוקרטיה הקיימת מול משרדי הממשלה:

 1. כצעד ראשון יום לאחר הודעת ראש הממשלה על סגירת מרכזי הפנאי והתרבות, החלטנו לבצע החזר להורים בגין תשלום לצהרונים ולחוגים (וזאת על אף ההמלצה שניתנה ע”י מרכז השלטון המקומי לבצע רק הקפאה ולא החזר).
 2. אנו מאפשרים דחייה ופריסה של תשלומי הארנונה, בתיאום עם אגף הכנסות העירייה.
 3. ביטלנו את אגרת כסאות ושלחנות לבתי קפה ומסעדות וכן את הסקר לחישוב האגרה, עד לחזרת העסקים לפעילות.
 4. ביטלנו את אגרת השילוט לעסקים וכן את הסקר לחישוב האגרה, עד להודעה חדשה.
 5. אנו העירייה הראשונה שפתחה מוקד עסקי להנגשת המידע עבור בעלי העסקים למתן מידע וכלים כלכליים להתמודדות עם המשבר.
 6. יצאנו בקמפיין לעידוד צריכה בבתי העסק בעיר נתניה, כי “נתנייתים קונים בנתניה”.
 7. ראש העיר דאגה אף שחברת “מי נתניה” לא תבצע ניתוקי מים בתקופה זו.
 8. הפייסבוק העירוני, בנוסף לעדכונים חשובים, פועל במתכונת של שידורים ישירים לצורך מתן מענה לתושבים הנמצאים בבתים, עם תכנים מותאמים לכל המשפחה ולכל הגילאים ובמספר שפות.
 9. אגף השכונות הפעיל ברחבי העיר מסיבות מרפסות כדי לרומם את מצב הרוח של התושבים וכן חגג ימי הולדת בקונספט דומה לתושבים שנשארו בבתים.
 10. המוקד העירוני פועל במס’ שפות כדי לתת מענה ולהנגיש מידע לכלל האוכלוסיות בנתניה.
 11. העירייה מפעילה גם מערך משמעותי של הגעה למבודדים הבודדים לצורך מתן אוכל ותרופות באמצעות פניה למוקד 106.
 12. אנו פועלים לסייע לאוכלוסיית הגיל השלישי, שעד עתה הייתה פעילה במרכזים העירוניים, ומגיעים עד לביתם כדי לחלק אלפי מנות לאזרחים ותיקים כדי לשמר קשר מחד וכדי לסייע להם מאידך.
 13. העירייה חילקה אלפי סלי מזון ותרופות למבודדים ולנזקקים

חשוב להדגיש כי פעולות חלוקת המזון והתרופות נעשו בהובלת מנהל הרווחה והשירותים החברתיים ובסיוע של כלל אגפי העירייה ובראשם הפיקוח העירוני, וכן של עמותות ומאות מתנדבים נתנייתים עם לב ענק שמגיעים לסייע, הכל נעשה תוך הקפדה על כללי ההתנהגות הנדרשים בעת הזו.

ראש העיר נמצאת בקשר שוטף עם מרכז השלטון המקומי ופורום 15 העיריות הגדולות, וקידמנו יחד את סל ההטבות בסך של מעל 3 מיליארד ₪, עם משרדי הממשלה לצורך פטור מארנונה לעסקים לשלושה חודשים (מרץ, אפריל ומאי), שעליו הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום שני האחרון. שגם בו תתכן הוצאה נכבדת של עשרות מיליונים לקופת העירייה.

אנו נפגשים, יחד עם ראש העיר והצוות הניהולי, באמצעות שיחות ועידה בווידאו קונפרנס אחת ליומיים / שלושה על מנת לעשות הערכות מצב ולקבל החלטות חשובות לניהול המשבר בטווח הקצר והארוך.

כאמור, מאחר וקיימת אי ודאות רבה במשק, וכמובן חוסר ידע באשר להתנהגות הנגיף והתחלואה, בימים אלו אנו נוקטים בצעדים כלכליים חשובים כדי להצטייד בכלים שיאפשרו את מהלכן השוטף של השירותים לתושבי העיר במהלך המשבר בטווח הקצר, וכן לאפשר לנו לממש אסטרטגיית יציאה ממנו בטווח הארוך, ולכל זאת כמובן שיש צורך במקורות המימון הנדרשים לשם כך.

כחלק מאסטרטגיית היציאה אחת ההצעות שהעלתי נגעה לאישור מיוחד למסעדות ובתי הקפה להשאיר את סגירת החורף גם בקיץ כדי לתת מענה לשטח מסעדה מורחב לכשנחזור בעזרת השם לשגרה, כדי לעודד ולאפשר לבעלי המסעדות ובתי הקפה להתפרנס בכבוד.

כמו כן הצעתי, להעביר אירועי תרבות והפנינג ברחובות המסחר המרכזיים של העיר, וכן שיתוף פעולה עם המרכזים המסחריים ברחבי העיר כדי לסייע בהיקפי המסחר של העסקים הפועלים בעיר.

מה שחשוב לי שתושבי העיר ידעו, שאנו עמלים לילות כימים כדי להבטיח את ההתנהלות התקינה של שירותי העירייה עבורם, וממשיכים לפעול כדי להעניק הקלות משמעותיות וקונקרטיות בגיבוי ובסיוע ממשלתי מתוך אחריות ומנהיגות הנדרשים לצורך ניהול המשבר, ולא פחות חשוב, עמלים גם על היום שאחרי ובוחנים את אסטרטגיית היציאה ממנו, וכל זאת נעשה תוך התייחסות לכספי הציבור באופן שקול ובכובד ראש, ומתוך הבנה שהאיתנות הפיננסית של העירייה היא האיתנות הפיננסית של תושבי העיר

זה המקום להודות לצוות המקצועי בעירייה, לראשי המנהלים העירוניים ולהנהלת העירייה בראשות ראש העיר מרים פיירברג איכר, סגני ראש העיר וחבריי למועצת העיר על פועלם הרב והתגייסותם המלאה בעת הזאת.

לפני סיום, מילה כלכלית ברמה הלאומית ולא רק ברמה המקומית, מדינת ישראל נכנסה למשבר הזה במצבה הטוב ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל, נכנסנו למשבר מתוך עמדה עוצמתית של איתנות פיננסית משמעותית, ברוך השם, עם אבטלה בשפל (30 א’ מובטלים, מס’ דמיוני אל מול מיליון מבקשי האבטלה נכון להיום), עם בורסה במגמת חיובית, מטבע חזק, יתרות מטבע זר גבוהות בבנק ישראל, דירוג אשראי הגבוה ביותר בתולדות המדינה ובעיקר בעיקר – ירידת מדד נטל החוב לתוצר מרמה של 99% בשנת 2004 לשפל היסטורי של 60% בסוף 2019.

עם נתוני פתיחה כאלה אנו מבינים שיחד בעזרת השם נוכל לצלוח את המשבר.

עיר אחת, לב אחד.

בברכת בריאות איתנה,

אבי סלמה

ממונה על מנהל הכספים העירוני

יו”ר דירקטוריון ח.ל.ת

ממונה על אגף קליטה

טלפונים שימושיים

חבר המועצה אבי סלמה

נייד אישי שלי לשאלות באמצעות הודעות ווטסאפ 058-678-6789.

או באמצעות המייל העירוני [email protected]

אגף הכנסות ארנונה:

טל’: 09-8603241 או במייל: [email protected]

אגף רישוי עסקים, מכרזים ושילוט

טל’: 073-2525179 או במייל: [email protected]

מוקד העסקים של עיריית נתניה

טל’: 09-8604455.

Related Post

שפיץ מהיציע עם אפי ישראל

Posted by - October 24, 2019 0
קבוצה במשבר מכבי נתניה בצרות, הקבוצה נראית רע, לא מחוברת ולא מחוייבת. הלחץ נותן אותותיו על הדשא וביציעים. ערב המשחק…

שפיץ מהיציע עם אפי ישראל

Posted by - March 3, 2022 0
הניצחון 3:1 באשדוד קירב את מכבי נתניה לפלייאוף העליון, משחקים לקו הסיום של הליגה הסדירה, אסור לפספס את ההישג, במחזור…

שפיץ מהיציע עם אפי ישראל

Posted by - February 4, 2021 0
גבי קניקובסקי בתצוגת יחיד שלח את אשדוד לקרשים, מכבי נתניה עם 0:3 על אשדוד וניצחון שני ברציפות שיפרה את סיכוייה…

שפיץ מהיציע עם אפי ישראל

Posted by - December 3, 2020 0
לאחר התבוסה באשדוד, עלתה מכבי נתניה למשחק מול המוליכה קרית שמונה וזה נגמר ב-0:0 מאכזב, האם התנופה ממחזורי הפתיחה נעצרה?…

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Accessibility