אדום אדום או שלום שלום ? ברחבי העולם קיבל הצבע האדום מאפיינים ופירושים שונים לחלוטין

2 0

שמחה או אבל? רוחניות וטוהר או חושניות? אולי בכלל יום מסוים בשבוע? ברחבי העולם קיבל הצבע האדום מאפיינים ופירושים שונים לחלוטין. לכבוד הוולנטיינס דיי: מסע חוצה ארצות בעקבות הצבע הלוהט והשנוי במחלוקת – וגם קפיצה לארץ. 

מזרח אסיה

בתרבויות אסיאתיות אדום הוא צבע חשוב וחיובי מאוד – הוא מסמל מזל טוב, שמחה, שגשוג כלכלי, הצלחה, תשוקה, חיים ארוכים וגם את הקיץ. כלות לובשות אדום ביום חתונתן, מעטפות אדומות עם כסף מוענקות בחגים ובאירועים מיוחדים, ואפילו צמיחה במניות מסומנת באדום.

בחגיגות ראש השנה הסינית, שמתקיימות בימים אלו ממש, נהוג לעטר את כל הבית באדום, וכדי להילחם במזל רע הסינים נוהגים, בתקופות מסוימות, אף לשלב את הצבע בכל אאוטפיט – מהלבשה תחתונה ועד תכשיטים, מבגדים ועד מדרסים בנעליים. יחד עם זאת, כתיבה בעט אדום מקושרת להספדים, וכתיבת שם של אדם בגוון מסמלת את הוצאתו מחיינו.

בהודו אדום מקושר לתכונות של טוהר, רוחניות ופוריות, ביפן זהו צבען של דמויות הירואיות, ובמסורת התאילנדית, בכל יום בשבוע יש צבע מסוים שנחשב למביא מזל, כאשר הצבע האדום מביא מזל בימי ראשון, ונקשר לסוריה אלוהי השמש, שנולד ביום הזה.

Colorful composition made in a trendy eclectic style, consisting of a sofa, armchair, pouf, coffee table and a wonderful view from the window

בסין סלון כזה היה מגן היטב מפני מזל רע_מתוך קולקציית Blinds us_צילום Blinds-us studio

איראן

אין זה מפתיע שהצבע האדום מככב בשטיחים הפרסיים, שכן גם בתרבות הזו הצבע הלוהט קיבל משמעות חיובית, והוא מקושר לאושר, מזל, תעוזה ועושר.

בסין סלון כזה היה מגן היטב מפני מזל רע_מתוך קולקציית Blinds us_צילום Blinds-us studio

בסין סלון כזה היה מגן היטב מפני מזל רע_מתוך קולקציית Blinds us_צילום Blinds-us studio

אפריקה

לעומת המשמעות החיובית של הצבע האדום באסיה, רבות ממדינות באפריקה מקשרות אדום למוות, תוקפנות ואבל, ולאור כך באזורים האלו הצלב האדום שינה את צבעו לירוק ולבן.

בתאילנד - יום ראשון - יום אדום_מתוך קולקציית עילית הלבשה לבית_ צילום יחצ

בתאילנד – יום ראשון – יום אדום_מתוך קולקציית עילית הלבשה לבית_ צילום יחצ

במצרים, לעומת זאת, האדום נחשב לצבע בעל סגולות מזל, המסמל את הדם והחיים,  עוד מתקופת הפרעונים הקדמונים שהשתמשו באבנים אדומות בחניטת המומיות. במדינות מרכז אפריקה, הצבע מסמל חיים ובריאות, ולוחמים נוהגים לצבוע את עצמם בצבע אדום במהלך חגיגות, כמו גם את החולים בתקווה שירפאו.

רוסיה

עוד טרם עידן הקומוניזם האדום היה צבע בולט בתרבות וההיסטוריה הרוסית. המילה הרוסית לאדום, "קראסני", תיארה בעבר דבר יפה, טוב או מכובד. דוגמה לכך היא הכיכר האדומה (Krasnaya ploshad) המפורסמת במוסקבה השוכנת בסמוך לקרמלין. רבים סבורים כי הכיכר האדומה נקרא כך בשל הקומוניזם, אך היא נקראה כך עוד הרבה לפני המהפכה הבולשביקית ב -1917 ושמה מתייחס ליופייה של הכיכר עצמה.

מתוך קולקציית עילית הלבשה לבית_צילום ARTE Studio (71)

בתאילנד – יום ראשון – יום אדום_מתוך קולקציית עילית הלבשה לבית_ צילום יחצ

עם המהפכה הפך הצבע האדום, שעד אז היה מזוהה עם הכנסייה בגלל דמו של ישו, למזוהה עם הקומוניזם.

הבולשביקים סימלו עם הצבע האדום את הדם של הפועלים שנהרגו במאבק בקפיטליזם, והדגל האדום של ברית המועצות, עם הפטיש והמגל המוזהבים, מוכר עד היום.

ארה"ב

בניגוד לרוב העולם בו מזוהה הצבע אדום עם הצד השמאלי של המפה, בארה"ב הוא צבעה הרשמי של המפלגה הרפובליקנית השמרנית. יחד עם זאת המילה אדומים הייתה במשך שנים רבות כינוי גנאי בארצות הברית ודבקה במי שנחשד כי הוא בעל נטיות קומוניסטיות ב"ציד המכשפות" של הסנאטור ג'וזף מקארתי בשנות ה-50. מדינות אדומות נחשבות עד היום כמדינות בעלות רוב רפובליקני. כמו כן, הצבע האדום מסמל סכנה ברורה.

יחד עם זאת, בתרבות המערבית הצבע מזוהה גם כרומנטי, הוא מקושר לאנרגיה, תשוקה ואהבה,

ותעשיית המזכרות האדומות לוולטיינס דיי משגשגת במיוחד בארה"ב ומגלגלת מיליארדי דולרים.

מתוך קולקציית עילית הלבשה לבית_קרדיט צילום יחצ

מתוך קולקציית עילית הלבשה לבית_קרדיט צילום יחצ

ישראל

לצבע האדום משמעות חיובית ביהדות. בספר הזוהר מדובר על שלושה צבעים שמהם נברא העולם: לבן, ירוק ואדום. גם אחד מצבעי המשכן בבית המקדש היה אדום ונוצר מתולעת השני. בשבטי ישראל, הצבע האדום סימל את שבט ראובן, ובקבלה מיוחס צבע זה לגבורה.

עם זאת פוסקי הלכה אוסרים על לבישת צבע אדום משום שלטענתם זהו מנהג של גויים המסמל פריצות, ובשנת 2005 אף יצא אב בית דין רבני בבאר שבע נגד השימוש בצבע לנשים וקבע כי "זהו צבע נועז ביותר בעל השפעה שלילית על האישה".

בישראל של ימינו מיוחס הצבע האדום מבחינה פוליטית עם סוציאליזם וקומוניזם וקבוצות הספורט של הפועל המזוהות עם צד זה לובשות אותו במשחקיהן. בצה"ל הצבע האדום מסמל קרביות ויוקרה. צבעה של תעודת הלוחם הוא אדום והכומתה האדומה של חטיבת הצנחנים נחשבת לאחר המובחרות ביותר.

יחד עם זאת, בשנים האחרונות המושג צבע אדום קיבל משמעות שלילית בישראל מאחר והוא מזוהה עם הקריאה של מערכת ההתרעה המזהירה כאשר נורות רקטות לכיוון ישראל.

תוקפנות או דווקא בריאות_מתוך קולקציית עילית הלבשה לבית_צילום ARTE STUDIO

תוקפנות או דווקא בריאות_מתוך קולקציית עילית הלבשה לבית_צילום ARTE STUDIO

תמונה ראשית: דגם פורש של בוראגו לקישוט הבית. להשיג ברשת ג'נטלמן. צילום בוראגו

Related Post

אל(ת) הים

Posted by - 1 בדצמבר 2021 0
טקס הצבת פסל ״אל(ת) הים״ נערך השבוע.  מאת מיטל גואטה  הפסל הסביבתי יוזמה של מועצת הנשים בנתניה בראשות אורנה רג'יניאנו,…

קיץ לוהט בנתניה

Posted by - 29 ביוני 2022 0
קיץ 2022 כבר כאן – עיריית נתניה הכינה עבור תושביה ואורחיה שלל אירועים, הופעות ופסטיבלים איכותיים לכל המשפחה, לקהל הצעיר…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות