עו"ד אסתר שלום: "גישור גירושין – המדריך המלא"

9 0

הליך גירושין אינו פשוט כלל וכלל. באם ברצונכם לחסוך את הקושי שבהליך משפטי, המצטרף לקשיים הנוספים בהליך, ההמלצה שלנו היא פנייה להליך גישור. אז מהם יתרונות הליך הגישור, מי יכול לשמש כמגשר וכיצד נבחר את המגשר הנכון עבורנו? גישור גירושין – מתחילים.

עו"ד אסתר שלום: "גירושין בישראל"

הסטטיסטיקה בישראל אינה מסבירת פנים לזוגות נשואים. על פי הסטטיסטיקה, אשר מופתה בשנת 2018, בעוד שיעור המתחתנים, מדי שנה בישראל, עומד על 40 אלף זוגות, שיעור המתגרשים בישראל נאמד בכ – 11 אלף זוגות בשנה. בבחינה מספרית קלה, ניתן לראות שמדובר כמעט על 30% גירושין בישראל בשנה.

בין אם מדובר על אירוע חד פעמי אשר הוביל לגירושין, דוגמת ריב גדול, חוסר הסכמה בנושא אקוטי או אף בגידה, ובין אם מדובר על דעיכה מתמשכת של האהבה והזוגיות, מדובר על הליך שאינו פשוט כלל וכלל, משתי סיבות עיקריות.

קושי כלכלי ונפשי

הסיבה הראשונה להיות הגירושין הליך קשה וסבוך הינה הקושי הכלכלי אשר פוקד את המשפחה. בעוד בתקופת הנישואין, התרגלו בני הזוג לכלכל משק בית אחד, על בסיס שני מקורות הכנסה לפחות, הליך הגירושין מוביל לכך שיהא על כל אחד מבני הזוג לכלכל את עצמו. טענה זו מתחזקת ביתר שאת במקרים בהם יש ילדים בסיפור, להם צריך לדאוג למדור, למזון, חינוך, העשרה ועוד.

מעבר לקושי הכלכלי, הליך הגירושין מציב את בני הזוג בפני קושי נפשי משמעותי. חזרה לבית ריק, לפחות בתחילת ההליך, אינה פשוטה כלל, שכן לא פעם אנשים נתקלים בבדידות ובריחוק. בדומה לקושי הכלכלי, גם זה מתחזק ככל שיש ילדים בסיפור, וקיומו של הליך משפטי ברקע, אינו מקל כלל וכלל.

קשיים ביתר שאת – הליך משפטי

הליך משפטי, כפי שניתן להניח וכפי שיודע מי שעבר הליך שכזה, אינו הליך נעים. דיונים תכופים, חוסר הסכמות, ולעיתים אף התלהטות רוחות, לאור העובדה שמדובר על הליך של פירוק הזוגיות, יכול להוביל את ההליך למקומות מכוערים למדי.

היות ובמקרים בהם מגיע הליך הגירושין אל הליך משפטי, אין הסכמה בין בני הזוג, מה שלא מאפשר יצירת הסכם גירושין, עולה פתרון אחד ומקבע את עצמו כאידאלי, וכמאפשר המשך חיים כמשפחה, גם אם נפרדת, בצורה נורמטיבית ושלווה. הכירו את הליך הגישור גירושין.

עו"ד אסתר שלום: "הפתרון – הליך גישור גירושין"

הליך גישור גירושין, כנובע משמו, הוא הליך אשר נוצר לשם גישור על הפערים בין בני הזוג המעוניינים להפריד כוחות. במסגרת ההליך, מובאים שני הצדדים אל שולחן הדיונים, זאת לשם איתור הסכמה משותפת, שתמנע הליך משפטי סבוך.

על אף שמדובר על הליך לכאורה וולונטרי, המשפט הישראלי אימץ את הליך הגישור כהליך מחייב בחלק מהמקרים. לצד העובדה שתביעות קטנות, שהיקף התביעה בהן לא מגיע לכדי 75 אלף שקלים, מועבר להליך גישור גירושין, כאשר בני זוג מעוניינים להתגרש, מחייב בית המשפט את אלו להגיע להליך גישור.

בעת גירושין – הליך גישור גירושין כהליך מחייב

בעת הגשת תביעת גירושין, לאחת מהערכאות המוסמכות, מחייבת הערכאה המשפטית את בני הזוג להגיע ל – 4 פגישות מהו"ת, או בשמן המלא, מפגשי הכנה ותאום. מפגשים אלו נועדו לראות אם יש אופק בהמשך הגירושין, ובאם לא, לאפשר הליך פירוד מוסכם על הצדדים, שימנע ניצול משאבי משפט יקרים, וימנע עוול מהצדדים, ויותר חשוב, מהילדים, ככל שנמצאים בסיפור.

למה דווקא גישור? – קודם כל, יותר כלכלי

לפנייה להליך הגישור יש מספר סיבות, אשר הופכות אותו לחלופה עדיפה משמעותית על פני הליך משפטי מלא.

ראשית, מדובר על הליך זול יותר. בעוד כאשר פונים לבית המשפט, עליכם לשלם במידה והפסדתם הוצאות משפט, ולצידן אגרות שונות, תשלום שכר טרחה לעורך דין ועוד רבים, הליך הגישור כולל תשלום למגשר בלבד. משכך, נחסכות הוצאות משמעותיות לבני הזוג.

בנוסף לאספקט הכלכלי – מהיר יותר

כאמור, מעבר לעובדה שההליך המדובר זול יותר מאשר הליך משפטי, הוא מתגלה כיעיל יותר, זאת מכוח שתי סיבות עיקריות.

ראשית, מדובר על הליך מהיר יותר בצורה משמעותית. בניגוד להליך המשפטי, בו יש להקפיד על כללי הפרוצדורה, ולצד זאת, היותו הליך בו אתם כפופים ללוח הזמנים הצפוף של בית המשפט, הליך הגישור יסתיים מהר ככל שתגיעו להסכמות. לאור העובדה שתפקידו של המגשר הוא להביא להסכמות, מרבית הזוגות ימצו את ההליך מהר יותר מאשר ההליך המשפטי.

הסכמה מביאה להגשמה – תוצאות גישור גירושין בטווח הרחוק

מעבר לעובדה שההליך יעיל יותר בשל מהירותו, הוא יעיל יותר גם בבחינת תוצאותיו לטווח רחוק. לאור העובדה שתוצאותיו הסופיות של הגישור מוסכמות על שני הצדדים, ולא מוכתבות מטעם בית המשפט, יותר קל לצדדים להליך לקבל את תוצאותיו. משכך, מדובר על הליך אפקטיבי יותר, המביא להסכם שמחזיק לאורך זמן, ובמרבית המקרים, עד לסוף החיים.

דרישות ותפקידי המגשר

לאחר שעמדנו על יתרונות הליך גישור גירושין ומהותו, עתה הזמן להציג לכם את האיש שמוסמך לבצע עבורכם את הפעולות המדוברות – המגשר. ראשית, יש לציין שעל אף התפיסה שיכולה להשתרש, מגשר לא חייב להיות עורך דין.

מעבר לכך, למגשר שני תפקידים עיקריים. ראשית, עליו להקשיב לשני הצדדים, כך שכל אחד יפרוס בפניו את עובדות המקרה כראות עיניו. לאחר ששמע את הצדדים, ועיבד את החומר, עליו להציג לאלו מספר חלופות אופציונליות, ולאתר את זו שתשביע את רצונם של שני הצדדים.

החובות המוטלות על המגשר

לכאורה, נשמע שתפקידו של המגשר פשוט למדי, וכי זה יכול להביא לפתרון הבעיה בפשטות יחסית. אולם, לא כך הדבר, שכן על המגשר מוטלות מספר חובות משמעותיות, אשר נובעות מהרצון להוביל להליך גישור גירושין נטול משוא פנים.

ראשית, על המגשר חובה לפעול בהגינות ובתום לב, תוך הימנעות מהעדפת אחד הצדדים. משכך, כללי האתיקה של המגשרים אוסרים על מינוי מגשר אשר מגיר את אחד הצדדים. בנוסף, בדומה לראיית בית המשפט בענייני דיני משפחה, הטובה העיקרית שעומדת לנגד עיניו של המגשר, בעת הצגת פתרון אופציונלי, היא טובת הילדים.

אז איך בוחרים מגשר?

ככלל, קיימות שלוש נקודות עיקריות לבחירת מגשר, המותאם ככל הניתן למטרות שלכם:

  • תחום התמחות – ככלל, נרצה שהמגשר יהיה מעורה בתחום עליו אנו מדברים. אם אנו מדברים על נושא המשפחה, נעדיף מגשר אשר עוסק באפקטים של דיני המשפחה, דוגמת פסיכולוגים, עובדים סוציאליים בתחום וכו'.
  • ניסיון – בדומה למקצוע עריכת הדין, מגשר עם ניסיון נחשף ליותר מקרים, ולכן, יכולת הניתוח שלו תהא טובה משמעותית מאשר של מגשר טרי. על אף שמדובר על מחיר יותר יקר, לא פעם, שווה להשקיע את הכסף, לשם הליך מהיר, יעיל ותקף לזמן ארוך.
  • כימיה – לאור העובדה שהליך הגישור מכוון להוביל לשיח פורה בין הצדדים, ולא לאטימות של מי מהצדדים, יש לבחון שהמגשר נגיש לשני בני הזוג, וששניהם יכולים להביע את עמדתם באופן שווה בהליך.

ההמלצה – עורך דין גירושין כמגשר

ההמלצה שעולה, משלושת הנקודות לעיל, היא בחירת עורך דין גירושין לתפקיד המגשר בהליך, ובפרט עורך דין אשר מתעסק בתחום דיני המשפחה. ככל שאלו מנוסים, ובעלי וותק מקצועי, אלא נחשפו לשיעור מקרים גבוהה למדי, המאפשר להם בחינת האירוע בצורה שתוביל לפתרון אופטימלי. מעבר לכך, עורכי דין בעלי היכרות מעמיקה עם הדין, כך שיוכלו לוודא שאף אחד מהצדדים לא יישאר מקופח, גם על פי הוראות הדין.

הבחירה שלכם – עורכת דין אסתר שלום

אסתר שלום, עורכת דין לענייני משפחה, מתגלה כבחירה האידאלית עבור כל אדם המצוי או עומד בפתחו של הליך גירושין. הניסיון הרב שעומד לעורכת דין שלום, לצד הרגישות וההכלה של לקוחותיה, הופכים אותה לבחירה הטובה ביותר עבור אלו שמצויים בפתחו של ההליך. השאירו פרטים, אנחנו ניקח את זה מכאן.

עו״ד אסתר שלום

דרך אבא הלל 7, רמת גן, 5252204

טלפון: 052-970-6731

ester-law.co.il

Related Post

אילנית לוי נבחרה שוב כפרזנטורית לבית האופנה גולברי, מה עשתה אנה זק ביישוב חופית בעמק חפר וגם – יוצאי האח הגדול 2022 התייצבו ב pre party של קרולינה למקה

Posted by - 14 בספטמבר 2022 0
1. מגישת הטלוויזיה אילנית לוי, הפרזנטורית מי זה 6 עונות של בית האופנה גולברי,   הגיעה אמש לסט הצילומים וסיפרה שבימים אלה היא…

מסעדות חשוכות

Posted by - 6 בדצמבר 2018 0
המסעדנים מגבירים את המאבק במדיניות האוצר. היום (ראשון) 9/12/18, נר שמיני של חנוכה, בשעה 19:45, יחשיכו מאות מסעדנים ברחבי הארץ את…
כלי נגישות