טיול חובה

9 0

פריחת החלמונית והסתוונית ברכס בשנית בגולן מזג האוויר קריר יותר ומתאים לטיולים בחיק הטבע.

כדאי לנצל את העונה הקצרה ולמהר לפגוש בפריחת הגיאופטים– צמחי הפקעות, המגיחים מהאדמה ומבשרים לנו על שינויי מזג האויר. החצב הקדים את כולם וכבר פורח מאמצע אוגוסט, עמודי הפריחה המרשימים שלו נפוצים ומייפים את כל הארץ. עכשיו הגיע תורן של החלמונית והסתוונית. 

יעל סלע, מנהלת אגף חינוך, קהילה והסברה ברשות ניקוז ונחלים כינרת אומרת: "הטיול מאוד מומלץ, בוודאי במזג האוויר הנהדר במרומי רכס בשנית, שם פורחות זו לצד זו החלמונית הגדולה וסתווניות תשבץ, שני מיני גיאופיטים נדירים (צמחים בעלי בצל ופקעת), מהמרשימים שבפרחי ארצנו ולמרות גודלם הקטן, הם זוהרים ביופיים: החלמונית בפריחה צהובה עזה הדומה לחלמון ומכאן השם וסתוונית התשבץ, מין נדיר של סתווניות, הצומח בישראל על תלי געש בודדים בגולן. צבעה ורוד עז ועל גבי עלי הכותרת שלה מצוירת דוגמת משבצות מכאן שמה. צבעי הצהוב והסגול על רקע האדמה החרבה של הקיץ וסלעי הבזלת הכהים, יוצרים אסתטיקה נהדרת ומרעננת. הפריחה קצרה, אל תפספסו". 

אחד ממאפייני הפריחה של החלמונית הוא ההופעה ב"כתמים", כלומר למרות נדירותן של החלמוניות, הפריחה מופיעה בנקודות מאוד מסוימות וקבועות, כך שחובבי הפריחה יודעים בדיוק היכן אפשר למצוא אותן. אחת מנקודות הפריחה המפורסמות של החלמונית היא רכס בשנית בגולן.

מסלול הטיול הסתווי אל פריחת החלמונית הגדולה ברכס בשנית הוא מהיפים במסלולי הגולן. מועדי הפריחה לכל "כתם" פריחה של חלמוניות שונה, ברכס בשנית הן פורחות במהלך חודש אוקטובר. את הראשונות אפשר לפגוש כבר עכשיו ואת האחרונות בסופו. המסלול מתחיל בתחילת מקטע 'שביל הגולן' היורד אל הכפר הצ'רקסי הנטוש ג'ואיזה. זהו שביל הליכה היורד דרומה בין עצי האלון הפזורים על הרכס. סמוך לנקודת ההתחלה של המסלול ניתן להבחין בריכוזי פריחה של החלמונית. אם חשקה נפשכם במסלול יותר ארוך, המשיכו דרומה כקילומטר, המסלול מתחיל לרדת במתינות לכיוון דרום-מערב. בהמשך, חוצים שביל ג'יפים המוביל לישוב אלוני הבשן. לאחר המפגש עם שביל הג'יפים המסלול הופך פתוח יותר וחשוף יותר לשמש. המסלול מסתיים בסמוך לחורבות הכפר הצ'רקסי ההרוס ג'ויזה, כאשר השביל פונה מערבה ונפגש עם כביש 98 כק"מ דרומית מהכניסה לישוב אלוני הבשן. דרגת קושי – קלה-בינונית 

איך מגיעים? עולים לרמת הגולן בכביש 98, לכיוון מושב אלוני הבשן, כ- 1,700 מטרים מצפון לכניסה לאלוני הבשן יש לשים לב לפניה מזרחה, הבאים מדרום יפנו ימינה הבאים מצפון שמאלה. הפנייה הינה לכביש צר ועקלקל העולה לרכס בשנית. תחילת המסלול בציר העלייה לרכס בשנית במפגש עם ציר גישה פנימי "להר חזק" (נ"צ 229600/273300). מחנים את הרכב בחניון בסמוך לשילוט גדול של "שביל הגולן" ועוברים במעבר מסודר דרך 'גדר הבקר' אל שטח שמורת חזקה. מנקודה זו נצמדים לסימון מסלון שביל הגולן לכיוון מערב.

 שימו לב שלא לדרוך על החלמוניות ולהשאיר את המקום נקי לבאים אחריכם. עוד המלצות לטיולים בנחלים ובאזור הכינרת באתר רשות ניקוז ונחלים כינרת– www.kineret.org.ilובדף הפייסבוק- רשות ניקוז ונחלים כינרת .

Related Post

עולים ונהנים

Posted by - 2 בנובמבר 2021 0
אגף הקליטה בעיריית נתניה בשיתוף משרד הקליטה, הרים השבוע אירוע הצדעה עבור קהילת עולי צרפת בהיכל התרבות העירוני. לאירוע הגיעו…

הטיול הבטוח

Posted by - 14 באפריל 2022 0
חג הפסח, ימי חול המועד מהימים המבוקשים והטובים ביותר לטיולים בחיק הטבע , המורשת והנוף. כללי הטיול הבטוח על מנת…

החלה עונת הרחצה 

Posted by - 27 במרץ 2023 0
קיץ 2023 כבר פה, עונת הרחצה נפתחה בהשקעה של כ-7 מיליון ₪ במהלך החורף החופים עברו שדרוגים, חידושים ואטרקציות חדשות לרווחת…
כלי נגישות