מקודש לחול: פרשת וילך | שבת "שובה"

8 0

הלקוחות בחנות הירקות של מושקה הירקן, בכפר נידח ברוסיה, הלכו והתמעטו מיום ליום. הוא ניגש לזקן הכפר ושאל אותו: "מה אני עושה?". ענה לו החכם: "כמו בכל דבר בחיים, אתה חייב גם בחנות – להתחדש ולהתרענן!".

מאת הרב נח סוליש, חב"ד נתניה

עלה לו רעיון: למחרת ניגש מושקה לחנות והניף שלט ענק בכניסה: "הפירות והירקות מארץ ישראל".

הלקוחות ראו, לא רק היהודים, גם הנוצרים וגם הם הרי מאמינים בקדושתה של ארץ ישראל. ואכן, בבת אחת המכירות הוכפלו ושולשו.

כך חלפה לה שנה. ומושקה? הוא הרי זכר את דברי הזקן "חייבים להתחדש". אז מה עשה הפעם? שלט חדש: "הפירות והירקות מירושלים". והמכירות, שוב הוכפלו. בשנה השלישית אותה דילמה, איך מתחדשים? הפעם הוא חזר מאושר עם שלט בולט יותר: "הפירות והירקות מבית המקדש", אלא שהפעם איש לא נכנס לחנותו.

ושוב רץ מושקה לזקן הכפר. שאל אותו הזקן החכם: "הלקוחות מגיעים לחנות?", ענה לו מושקה: "כן, בהמוניהם. הם נכנסים, לוקחים עגבנייה ותפוח אדמה, מנשקים ומחזירים למדף…".

בית המקדש היה תמיד משאת הנפש של עם ישראל. המקום הקדוש ביותר בבית המקדש היה קודש הקודשים. מה היה בקודש הקודשים? היה את ארון הברית שבתוכו היו הלוחות וגם ספר התורה שכתב משה רבינו. ישנה מחלוקת איפה ספר התורה היה, בתוך הארון ממש לצד לוחות הברית, או במדף, מחוץ לארון, לצדו.

חז"ל מספרים לנו שמקום הארון אינו מן המידה. רוחב קודש הקודשים היה עשרים אמה (בערך 10 מטר). אם היינו מודדים מקיר אחד עד הארון, היינו מגלים שזה עשר אמות. אם היינו מודדים מהקיר השני עד הארון, שוב היינו מגיעים לעשר אמות. בדיוק אותם עשרים אמות של כל רוחב קודש הקודשים. ארון הברית עצמו, גם הוא הרי תפס מקום – "אמתיים וחצי אורכו". אבל במדידה זה לא נמדד!

אם כך, מה הקשר של ספר התורה לשם? מדוע גם הוא הוכנס לשם? נכון אלה דברי תורה. אבל כתובים על קלף, בדיו, דברים פיזיים, גשמיים. מה הקשר שלהם לקודש הקודשים? זו בדיוק הנקודה. המטרה של קודש הקודשים אינה כדי שהקדושה והרוחניות תישאר שם. אלא שהם יפרצו משם יצאו וישפיעו על העולם כולו.

כך זה היה גם בראש השנה, ובשבוע הקרוב ביום כיפור. בשעת התפילה אנחנו נמצאים בשיא ההתעוררות והקדושה. אבל לא זה העיקר. העיקר הוא כשאנחנו רותמים את הכוחות ואת ההתעוררות שחווינו, מיישמים אותם בחיי היום-יום ומורידים את זה לעולם הזה, למחרת. ואיך זה קשור למושקה הירקן והשלט? ובכן, הכל…

הכותב, הרב נח סוליש, חב"ד נתניה. מוזמנים לעקוב אחרינו ב-F: חב"ד נתניה – הדף הרשמי

Related Post

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות