לקראת פיצוץ: הבחירות בפתח ומחירי הנדל"ן מרקיעי שחקים

11 0

על השאלה עד כמה משפיעות הבחירות בפתח על מחירי הנדל"ן עונה ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר והחברה לפיתוח והתחדשות עירונית.

לאחרונה פרסם אגף הכלכלן הראשי באוצר, כי ברבעון האחרון של 2018 נרשם גידול חד במכירת דירות חדשות; במקביל פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים משלה בתחום, ואלה מחזקים את הכיוון עליו הצביעו באוצר – שוק הנדל"ן נמצא לקראת עליית מחירים משמעותית בחודשים הקרובים.

"לפי נתוני הלמ"ס, הרבעון האחרון של 2018 היווה שיא בכל הקשור לרכישת דירות חדשות. לפי הנתונים ברבעון האחרון של השנה שעברה נמכרו 6,141 דירות חדשות, לעומת 5,218 דירות שנמכרו ברבעון הרביעי של 2017 – כך שמדובר בגידול של 17% בכמות הדירות הנמכרות. בנוסף מלאי הדירות הלא מכורות הצטמצם בצורה משמעותית לכ – 25,000 דירות בלבד", מסביר לעיתון השבוע בנתניה ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר והחברה לפיתוח והתחדשות עירונית. "צירוף שני נתונים דרמטיים אלו של עלייה בהיקפי המכירות מחד ומאידך צמצום במלאי הדירות הלא מכורות מביא למסקנה אחת ברורה: אם לא יהיה מהפך תפישתי, אנו לפני עליית מחירים דרמטית בשנה הקרובה".

האם עליית המחירים הדרמטית צפויה בכל הערים הגדולות במרכז?

"אומנם לכל עיר ניתוח שונה, אך המגמה די ברורה. לא ייתכן שעיר גדולה כמו תל אביב, עם כ- 450 אלף תושבים, מוכרת 807 דירות בלבד בשנת 2018 כפי שמשתקף מנתוני הלמ"ס שפורסמו כאמור. העובדה היא שהקבלנים בונים פחות, האוכלוסייה גדלה בקצב הגדול ביותר במדינות ה-OECD, הציבור רוכש יותר והרי לנו מתכון לפיצוץ מחירים – רגע אחרי הבחירות באפריל הקרוב".

מהם הפתרונות לטעמך לייצוב השוק?

"הציבור מחפש יציבות, גם הבנקים מחפשים יציבות וכמובן גם יזמי הנדל"ן, השוק זקוק ליציבות לפתרונות ארוכי טווח ולא "לשליפות" של תכניות שמשתנות מממשלה לממשלה מקדנציה לקדנציה. הפתרון למחירי הנדל"ן המשתוללים שעלו לצערי גם בתקופת הממשלה הקיימת ב 11.7%, כלומר דירה שעלתה לפני ארבע שנים 2 מיליון ₪ עולה היום למעלה מ 2.22 מיליון ₪, אותה דירה בדיוק, עם כל מאמצי הממשלה להוריד את מחירי הדירות באמצעות מיסוי גבוה על משקיעים ותוכנית מחיר למשתכן למחוסרי הדיור, טמון אך ורק בטיפול בצד ההיצע, בתוכנית בת חמש נקודות שעל הממשלה החדשה לאמץ מיד עם בחירתה. בין השאר: עמידה ביעד של 150 אלף דירות חדשות בשנה המקבלות היתר בחמש שנים הקרובות כדי להדביק את הפער שנוצר ב 15 שנה האחרונות לאור הגידול באוכלוסייה, מתן תמריצים ליזמים ולדיירים בהתחדשות עירונית בפריפריה בדמות הפחתת מיסים, הקמת שוק דירות להשכרה משוכלל והכנסת חברות הביטוח לתחום, יעד הורדת מחירים של 2% בשנה ותחבורה ציבורית אפקטיבית במרכזי הערים, רכבות מהירות לפריפריה, על חשבון הקטנת תקן החנייה המייקר משמעותית את מחירי הדירות".

 

צילום תומר פדר

Related Post

בא לשכונה מגדל חדש

Posted by - 24 במרץ 2021 0
רשות הרישוי של הוועדה המקומית אישרה הבוקר מגדל מגורים נוסף במתחם נת/556 שכונת נוף הטיילת.מדובר בשכונה חדשה במרכז העיר, הגובלת…

אחדותנו אייכה?

Posted by - 14 במרץ 2023 0
טור אישי מאת טלי מולנר, יו״ר האופוזיציה עם ישראל ידע מלחמות, עם ישראל ידע אסונות, עם ישראל ידע ימים קשים…

Eleven 11 – התנאים 11 נתניה

Posted by - 10 בנובמבר 2022 0
מתקדמים ל- 11: סטנדרט חדש של סגנון חיים, בצפון החדש של העיר הגיע הזמן. אתם מוזמנים להתקדם לסטנדרט חדש של…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות