כאבים בעצם הזנב. איזה עצם? יש לי זנב?

7 0

כאבים בעצם הזנב הינם תופעה נפוצה יחסית, יותר נפוצה ממה שנהוג לחשוב. נכון שלא כמו כאבי שיניים או כאבי ראש, כאבים של עצם הזנב הינה תופעה כאב פחות מדוברת ופחות מוכרת, אך אין ספק שהיא תופעה חמורה ומציקה, שיכולה לגרום לסבל רב לאלו החווים אותה, והם רבים.

כאב אקוטי בעצם הזנב או כאבים כרוניים ומתמשכים יכולים לתקוף כל אדם, בכל גיל. ובכל זאת, הסטטיסטיקות מדברות על כך שרוב הסובלים מתופעה זו הן דווקא סובלות, כלומר הנשים, שאצלן נמצאת שכיחות של עד פי 5 מגברים. תופעה זו מוסברת דרך קשר ישיר לשינויים פיסיים מבניים ברקמות האגן התחתון ובסיס האגן, כחלק מתהליך ההיריון והלידה, ונפוצים עוד יותר אצל נשים שעברו מספר לידות, ונשים (וגברים) מעל לגיל 40.

הגורמים העיקריים לכאבים בעצם הזנב:

כפי שהתופעה של כאבים בעצם הזנב אינה מוכרת מאוד לציבור, הרי שמן הסתם הגורמים לה יהיו נסתרים, אך כשמתבוננים ברשימה מבינים שזה די ברור ובהיר:

  1. חבלה בעצם הזנב – נפילה היא דבר מסוכן, והסכנה עולה עם הגיל. שברים באגן, פציעות בברכיים, נקע בקרסול, תופעות קשות ומאתגרות בפני עצמן, אך נפילה על הישבן מציגה סכנה גדולה לא פחות – פגיעה בעמוד השדרה, ופגיעה בבסיסו – בעצם הזנב, וכאבים שנלווים לפגיעה זו.
  2. גידולים שפירים או ממאירים – גידול הממוקם על עצם הזנב או באזור עצם הזנב יעורר כאבים כרוניים עם הזמן בתנאי שהוא לוחץ על עצבים מקומיים. במקרים אלו יש צורך בבירור מעמיק ולעיתים התערבות כירורגית בכדי להקל על הכאב ולהבין את מהות הגידול.
  3. ישיבה ממושכת – ככל הנראה הגורם התמים ביותר לכאבים כרוניים בעצם הזנב, הישיבה הפשוטה והנפוצה, לא משהו יוצא מגדר הרגיל, יוצרת לחץ מתמשך על עצם הזנב. רובנו מורגלים בישיבה ממושכת, וכיום מקובל לעבוד במשרדים בישיבה רצופה ויומיומית של שעות על גבי שעות. לחץ זה מצטבר והולך, ויוצר אצל רבים תופעות כאב שמקורן ברור וניתן לשינוי (ולעיתים קרובות לריפוי מהיר).

הטיפול האפקטיבי לכאבי בעצם הזנב

לאחר אבחון הגורם או הגורמים השונים לכאב עצם הזנב, יש להחליט על האסטרטגיה הטיפולית האפקטיבית ביותר. בעוד שהשימוש בכדורים משככי כאבים לא באמת מועיל ובוודאי אינו פיתרון לטווח הארוך, ובעוד שגידול דורש מעקב, ביופסיה וכיו"ב, הרי שלכאבי הזנב הנפוצים ביותר אין סיבה כה חמורה וחריפה, לכן קל יותר לטפל בהם.

במצבים של כאבים אקוטיים או כרוניים, כל עוד הכאב הוא משהו שחוזר על עצמו אפילו פה ושם, אחד הטיפולים המועדפים הוא כמובן כירופרקטיקה. עצם הזנב היא חלק מהשלד, והטיפול הכירופרקטי נועד במיוחד לאיזון השלד והעצמות. על ידי מניפולציות מושכלות על-בסיס הכרות עמוקה עם האנטומיה והפתולוגיה, ניתן לטפל בהצלחה מרובה בכאבים בעצם הזנב.

Related Post

מהירים

Posted by - 17 באוגוסט 2021 0
עיריית נתניה הצטרפה למכרז משותף עם רשויות ומועצות נוספות להנגשת אינטרנט מהיר לכל תושבי העיר, לרבות לבתים צמודי קרקע, שבסביבתם…

"רצות/ים למען החצר הנשית"

Posted by - 4 במאי 2021 0
השבוע התקיים שבוע "רצות/ים למען החצר הנשית" בכל הארץ, גם תושבי נתניה הצטרפו למיזם החשוב, רצו ותייגו את העמותה ברשתות החברתיות. מהי "החצר…

מה בכפר יונה: אבות ובנים 

Posted by - 12 ביולי 2022 0
אירוע סיום עונה מרגש למיזם "אבות ובנים על המגרש", בבריכה העירונית בכפר יונה.  זו השנה החמישית שבה פועל המיזם בכפר יונה, במטרה לחזק את הקשר בין האבות לבניהם (כיתות ה'-ו'). 30 זוגות של אבות…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות