5 מיתוסים על דיאטה שהגיע הזמן לנפץ

9 0

עולם הכושר והתזונה הנכונה רווי במיתוסים שהושרשו והפכו כמעט למציאות בלתי נפרדת מחייהם של רבים, במיוחד בשביל זה גייסנו את הדיאטנית הקלינית סוזן באוורמן שתנפץ מיתוסים.

אין זה סוד, שתחום הכושר והתזונה רווי במיתוסים העוברים מפה לאוזן. מיתוסים המגיעים אלינו ממקורות מידע שונים, שאנו נחשפים אליהם ומשאירים אותנו מבולבלים באשר לדרך בה אנו אמורים לנהוג.

סוזן באוורמן, דיאטנית קלינית בכירה בחברת הרבלייף, מודעת היטב למצב הקיים וקובעת, כי "מאחורי המשפט: 'תזונה נכונה לחיטוב', מסתתרות לא מעט אמונות שגויות ומיתוסים מסוכנים".

אמונות שגויות זה די ברור, אבל מה הכוונה מיתוסים שהם אפילו מסוכנים?

"ישנם מיתוסים ואמונות שגויות רבות, החל משימוש מוגזם בחלבונים ועד דילוג על ארוחות – צעדים המובילים בדיוק להיפך מהמטרה המקורית שלהם. התוצאות עלולות להוביל דווקא להשמנה, לסטרס לגוף ועוד תופעות לוואי שפשוט אינן בריאות לגוף".

נכון או לא נכון: הפרמטר הכי חשוב למבקשים לרזות הוא אחוז השומן במוצר

"מן הסתם, אם נבסס את כל התזונה שלנו על מוצרים עתירי שומן, רוב הסיכויים שבנוסף להרגשה הרעה ותחושת הכובד, לא נצליח לרדת במשקל. יצרני המזון מודעים לכך שבקרב הציבור הרחב ישנו פחד גדול מפני מוצרים עתירי שומן, ולכן מקפידים להבהיר לצרכן שהמוצרים שלהם מכילים מעט מאוד שומן או אפילו לא מכילים שומן כלל. הבעיה היא שצרכנים רבים מסתפקים באחוזי השומן הנמוכים ולא נותנים דעתם לכמות הקלוריות במוצר. צריכה עודפת של אנרגיה, תגרום לגוף לנצל את הקלוריות העודפות לטובת מאגרי השומן, גם אם צורכים תזונה דלת שומן. זאת כיוון שהגוף האנושי הוא למעשה מעבדה ביוכימית מורכבת, המסוגלת להפוך עודף פחמימה לשומן".

נכון או לא נכון: אסור לאכול פחמימות בלילה, שכן הן הופכות אוטומטית לשומן

"מיתוס זה נשמע הגיוני בבסיסו, אך סוגיה זו נבחנה במספר מחקרים שמצאו כי מדובר בתפישה שגויה לחלוטין. אין משמעות הדברים שמומלץ לצרוך את רוב הפחמימות במהלך הלילה, אבל לא צריך לחוש רגשות אשם, אם במקרה אוכלים לחמנייה בלילה".

נכון או לא נכון: כמה שיותר חלבונים, יותר טוב

"זהו אחד המיתוסים הנפוצים ביותר שישנם, הקשורים לתזונה ולחיטוב הגוף. אבקות החלבון, חטיפי החלבון ושאר תוספי המזון, שיעילותם לא מוטלת בספק, אינם מוצרים קסומים. יתרה מכך, הצריכה שלהם לא פועלת בהתאם לכלל המוכר: "כל המרבה הרי זה משובח. תזונה נכונה לחיטוב היא כזו המתאימה לצורכי הגוף ולנפח האימונים. במילים פשוטות, צריכה של חלבונים מעבר לנדרש, עלולה להוביל להשמנה".

נכון או לא נכון: תזונה דלת קלוריות בהכרח תורמת לחיטוב הגוף

"הגדרת החיטוב הינה היחס בין מסת השריר למסת השומן. כלומר, גוף חטוב מתאפיין במסת שריר גדולה יחסית, המשולבת באחוזי שומן נמוכים, שכן שילוב זה מאפשר להבחין בשרירי הגוף בצורה ברורה. אז נכון, הפחתה של כמות הקלוריות ויצירה של מאזן קלורי שלילי, בהחלט תתרום להפחתת מסת הגוף. יחד עם זאת, כל עוד לא נגבה את הדיאטה באימונים וניתן לשריר גירוי לבנייה, לא נוכל להבטיח שהוא לא ישתמש ברקמת השריר להפקת אנרגיה. זוהי למשל הסיבה בגינה אנשים המקפידים על תזונה דלת קלוריות, אך פחות מקפידים על משטר אימונים רציף ואפקטיבי, לא נהנים ממראה חטוב, אלא ממראה רופס ולא אטרקטיבי במיוחד".

נכון או לא נכון: כדי לזרז את תהליך החיטוב, כל מה שצריך לעשות זה לדלג פה ושם על ארוחה

"לא רק שמדובר במיתוס נפוץ מאוד, אלא מדובר במיתוס שגוי מאוד. אנשים החיים לפי האמונה שבאמצעות דילוג על ארוחה באפשרותם לזרז את תהליך החיטוב, נמצאים בסיכון מוגבר להשמנה. שימו לב, כאשר מדלגים על ארוחה, הגוף נכנס למצב של סטרס. בשלב הזה הוא יעשה כל שביכולתו כדי לשמור על מאגרי האנרגיה שלו. לפיכך, הליך המטבוליזם מואט. בנוסף, בארוחה הבאה, הרעב פשוט מוגבר ולא מאפשר לאכול את הכמות הרגילה, אלא כמות גדולה יותר של מזון. תהליך חיטוב יעיל המתבצע בצורה נכונה, מחייב הקפדה על ארוחות מסודרות".

 

תמונה באדיבות PIXABAY

Related Post

ספיישל אולימפיקס

Posted by - 19 באוקטובר 2022 0
כ- 30 ספורטאים עם צרכים מיוחדים מנתניה ישתתפו במשחקים הלאומיים שייערכו ב25-26 לחודש בהשתתפות מאות ספורטאים מכל הארץ. בין הספורטאים…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות