מחקר פורץ דרך בוצע בבי"ח לניאדו: נטילת קנאביס ע"י חולי דמנציה

6 0

המחקר, שנערך ע"י ד"ר ורד חרמוש מנהלת האגף הגריאטרי בבי"ח לניאדו בשיתוף עם חברת תיקון עולם,  מוכיח כי נטילת קנאביס משפרת הפרעות התנהגות שונות

הפרעות התנהגות הינם חלק בלתי נפרד ממחלת הדמנציה. הפרעות ההתנהגות מייצרות עומס בלתי נסבל על החולים והחולות ובמקביל גם על המשפחה כולה. הרופאים הגריאטריים נתקלים מדי יום במטופלים שהפכו להיות אלימים הן פיזית והן מילולית מול בני המשפחה, מטופלים שיוצאים לשוטטויות ארוכות ותמוהות,  יריקות בלתי פוסקות, רפיטטביות בדיבור ועוד ועוד. ד"ר ורד חרמוש, מנהלת האגף הגריאטרי בלניאדו, המטפלת כבר שנים רבות בחולי דמנציה, בחנה את השפעת נטילת קנאביס רפואי על הפרעות התנהגות של חולי דמנציה. המחקר, שארך כשנה וחצי, כלל 64 מטופלים, גברים ונשים בגיל ממוצע של 80.

תוצאות המחקר היו חד משמעיות – ניכרת השפעה חיובית דרמטית (עם זאת, חשוב להדגיש כי מדובר בנתונים ראשוניים ויש צורך להמשיך ולבצע עבודות מחקר נוספות בנושא).  בממוצע, אצל כלל החולים שופרו שלוש הפרעות התנהגות שונות, בנוסף כ-72% מהמטופלים שקיבלו קנאביס עמדו ביעד של שיפור דרמטי בהפרעת התנהגות אחת לפחות. לצד זאת, לא אובחנו תופעות לוואי יוצאות דופן עקב נטילת הקנאביס. המחקר הוצג לאחרונה בכנס IACM  בברלין וזכה להתענינות רבה מצד בכירי הקהיליה הרפואית העוסקים בתחום  שהשתתפו בכנס. המחקר בוצע בשיתוף פעולה עם חברת תיקון עולם, זן הקנאביס בו השתמשו החוקרים הינו אבידקל זן עשיר ב-CBD מחד ומאידך מכיל מינון נמוך מאד של החומר הפסיכואקטיבי THC .

ד"ר ורד חרמוש אומרת כי "התוצאות הללו הפתיעו אותי. השערת המחקר היתה כי תהיה השפעה חיובית על החולים, אך לא ציפיתי לתוצאות כה מובהקות וברורות. אני פוגשת מדי יום מטופלים רבים ובני משפחה, שסובלים סבל רב בעקבות הפרעות התנהגות , אני מאמינה כי המחקר יקדם פתרון לסבל הזה". מר נדב חן, מנכ"ל לניאדו בירך את ד"ר חרמוש וצוותה על פרסום המחקר ואמר כי "מחקר הוא אחד מאבני היסוד לפיתוח וקידום הרפואה בכלל ולניאדו בפרט  אנו בלניאדו נמשיך להשקיע במחקרים מסוג זה, הן בתחום הגריאטרי והן בתחומים נוספים".

קרדיט צילום: דוברות לניאדו

Related Post

"המקום – בית המשמעות"

Posted by - 26 בדצמבר 2023 0
עיריית נתניה בראשות מרים פיירברג איכר השלימה את הקמתו של מרכז הכוונה, צמיחה ותרבות בשכונת פולג עבור כלל תושביה הוותיקים…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות