מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

שומרים על הטבע

השבוע יצוין שבוע שמירת הטבע 2022, בין ה-18 ל-26 בפברואר – בסימן פרחי בר וצמחים בסכנת הכחדה


***השנה מתמקד השבוע בפרחי הבר ובצמחים בסכנת הכחדה. מה הם צמחים בסכנת הכחדה, מדוע חשוב לשמור עליהם, מה הקשר שלהם לשטחים הפתוחים ואיפה ניתן לטייל כדי לפגוש אותם בשטח? אין כמו היכרות מקרוב כדי לחוות את הטבע במלוא יופיו ועוצמתו. צמחיית ישראל כוללת מגוון עצום של מינים, רובם פרחים, עצים וצמחי תבלין והיא ידועה בעולם בריכוז המינים הגדול שבה ביחס לשטחה. כמה מהפרחים, כמו כלנית מצויה ורקפת מצויה, נפוצים מאוד בזכות מעמדם כפרחים מוגנים – מינים שאסור לפגוע בהם בכל מקום שהם מצויים. מעמד זה עוזר לא רק בשמירתם מפני הכחדה אלא גם בשימור מרבדי מינים אלה ואחרים הגדלים באזורים מוגדרים. 

רעיה שורקי מ"מ מנכ"לית רשות הטבע והגנים: "למעלה מאלפיים מינים של צמחי בר גדלים בישראל, יותר מאשר במדינות רבות שגודלן גדול משטח ישראל, ורבים מהמינים האנדמיים, גדלים רק בישראל. על כן זו האחריות שלנו, תושבי ישראל, לשמור עליהם שלא יכחדו. בעבר קטיף של פרחי בר היה אירוע משפחתי ומכירה של פרחי בר כמו כלניות ונרקיסים הייתה נורמה בישראל של שנות ה-60. עם הקמת רשות שמורות הטבע במהלך משותף עם החברה להגנת הטבע החל מסע הסברה נרחב להפסקת קטיף הפרחים ואכיפת התקנות המטילות עונש על קוטפי פרחי הבר.

הציבור בישראל אימץ את התפיסה החדשה של 'צא לנוף אך אל תקטוף'. אנחנו מאמינים בדור הצעיר ובחזקה של הקהילה לסיוע בשמירת מינים בסכנת הכחדה ועלינו מוטלת האחריות לתת להם את הכלים לעשות זאת". פרטים נוספים בטלפון 3639* ובאתר רשות הטבע והגנים: www.parks.org.il

דילוג לתוכן