מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

"פלנתניה"

שם הכתב: אפי ישראל

הפלנטריום הושק במעמד אורח הכבוד התורם מר ריקיהירו מדראמה, ראש העיר נתניה, מרים פיירברג-איכר, שר המדע, הטכנולוגיה והחלל ח”כ אופיר אקוניס ושגריר יפן בישראל מר קוג’י טומיטה.

בתום שנתיים של תכנון והקמה באמצעות ח.ל.ת – החברה לפיתוח נתניה, השיקה עיריית נתניה אתמול, יום שני, ה-6 ביוני, את ה"פלנתניה"- מרכז מדע, חלל ותרבות ע"ש מדראמה, המהווה אטרקציה ייחודית, תיירותית וחינוכית הממוקמת על ציר בן גוריון בעיר. מדובר במרכז מדעי החלל ואסטרונומיה, שיכלול את השילוב הייחודי בין פלנטריום דיגיטלי משוכלל, גן יפאני, גן מדע אינטראקטיבי, אולם הרצאות וכיתות פעילות שאחת מהן מעוצבת כחדר יפני.

ראש העיר נתניה, מרים פיירברג-איכר: אני מתרגשת להיות כאן היום ב"פלנתניה" עם ידיד נפלא של העיר, מר ריקיהירו מדראמה, הודות לך זכינו לבנות מבנה ייחודי שיהווה אבן שואבת לילדי ישראל בכלל וילדי נתניה בפרט. הבחירה של מר מדראמה להקים פלנטריום מעידה על ייחודיותו ועל הערכיות שלו, המסר הוא שכולנו שווים ולכולנו יש מקום על כדור הארץ. הפלנטריום יהווה מרכז מדעי איכותי, ובו מרכז התבוננות וחשבון נפש וגן מדעי אשר יעניק גם לילדינו, דור העתיד, ערך מוסף בתחומי המדע, שמירה על איכות הסביבה ועל כדור הארץ. ה"פלתנתניה" יהווה גם מרכז לימודי-חינוכי בו יבקרו תלמידי מערכת החינוך".

מר ריקיהירו מדראמה ציין כי לאחר שהוצע לו להקים את המיזם בעיר נתניה, פגש את ראש העיר שהרשימה אותו באישיותה ובדרכה, וכשהגיע לבקר בעיר, היה לו ברור שזהו המקום הנכון להקמת הפלנטריום. "יש לי פינה חמה בלב לעם היהודי ולמדינת ישראל ואני שמח וגאה בהקמת ה'פלנתניה' המהווה מרכז חינוכי, ערכי לטובת תושבי ישראל ונתניה. העובדה שאנשים בכל מקום בעולם נושאים עיניהם את השמים בלילה ורואים את אותו הדבר, מתחברת לפילוסופיה שלי, – שוויון בין כל בני האדם". פלנתניה

הפלנטריום הוקם במבנה בן כ- 1,200 מ"ר, אשר עוצב בסגנון יפני בהיר ומואר ע"י האדריכלית ארזה הדרן-לטר ממשרד מרסלו ברסטוביסקי, המבנה משלב חזית קשוחה וחזית הרכה ודינאמית, ובכך הופך לחלק אינטגרלי מהסביבה והגן העוטף אותו.

חלק ניכר מכספי הפרויקט, שעלותו כ- 28 מיליון ₪, נתרמו ע"י איש העסקים היפני מר ריקוהו מדראמה. הפלנטריום ישמש כמרכז מבקרים ייחודי, אשר ינגיש נושאים הנמצאים היום בחזית המחקר המדעי לכל המבקרים, זאת באמצעות תכניות העשרה לתלמידי מערכת החינוך, הרצאות, חוגים וסדנאות לקהל הרחב.

המרכז ישמש גם כמוקד משיכה למשפחות ומבקרים מרחבי הארץ ויציע שלל פעילויות לכל קשת הגילאים, אשר ייהנו ממרכז מדע ותרבות חוויתי, מעורר השראה ודמיון ומפתח חשיבה.

מלבד פעילות במסגרת מערכת החינוך, חוגים, הרצאות ותערוכות, יתקיימו במקום גם השתלמויות מורים, התמחויות "פרחי" הוראה, כנסים מקצועיים וימי חברה לאנשי עסקים ותעשיה. כמו כן, יתקיימו לאורך השנה פעילויות ייחודיות סביב אירועים אסטרונומיים.

הפלנטריום והגן המדעי יספקו לילדים ומבוגרים כאחד, חשיפה לעולם מדעי החלל והאסטרונומיה וכן הצצה לעולמה המופלא של התרבות היפנית, כל זאת לצד מגוון פעילויות לטובת תושבי העיר ומבקריה.

 

בבוקסה

 

רחוב יפני

 

פרויקט נוסף בנתניה אותו מוביל מר ריקיהירו מדראמה הוא הנצחתו של חסיד אומות העולם היפני, צ'יאונה (סמפו) סוגיהארה. היום, 7 ביוני, התקיים טקס קריאת רחוב ע"ש של סוגיהארה במעמד בנו נובוקי סוגיהארה, ובמעמד כ-50 ניצולים ובני משפחותיהם.

 

צ'יאונה (סמפו) סוגיהארה היה קונסול יפני במשרד החוץ, במסגרת עבודתו, נשלח בשנת 1939 לליטא ונתמנה לתפקיד סגן הקונסול בקובנה. עם כיבוש הכוחות הסובייטים את ליטא, נתקל צ'יאונה (סמפו) סוגיהארה בגל פליטים יהודים שברחו מפולין והחליט לסייע להם להימלט מידי הנאצים על ידי כך שהנפיק עבורם ויזות מעבר תוך סיכון חייו וחיי משפחתו. צ'יאונה (סמפו) סוגיהארה הצליח להנפיק עשרות אלפי ויזות ליהודים ובכך הציל את חייהם.

פיירברג-איכר ציינה בטקס קריאת הרחוב ע"ש סוגיהארה: "הודות למר מדראמה נחשפנו לסיפורו המדהים של חסיד אומות העולם, צ'יאונה סוגיהארה, שהציל יהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה, העיר נתניה מובילה פרויקט הנצחה לסוגיהארה והיום חנכנו רחוב על שמו", פיירברג-איכר הוסיפה כי כל הרחובות באזור ייקראו על שמם של חסידי אומות עולם.

שר החוץ היפני, פומיו קישידה: "אנו מברכים על קריאת שם רחוב בעיר נתניה על שמו של מר צ'יאונה סוגיהארה, על פועלו ומעשיו הדגולים. מר סוגיהרה היה ועודנו דיפלומט שרוחשים לו כבוד רב, מבית ומחוץ, על שהציל מספר גדול של חיים יקרים בכך שהנפיק תעודות מעבר יפניות לפליטים יהודים שברחו מפני הנאצים, במסגרת תפקידו כסגן הקונסול היפני בקובנה. בימים אלה, פועלים ביפן על מנת שמעשיו של מר סוגיהרה יוכרו במסגרת 'תכנית זכרון עולם' של אונסק"ו. היוזמה של עיריית נתניה לקרוא רחוב על שמו של מר סוגיהרה משמרת את זכרו ואת זכר הפעולות ההומניטריות שנקט, כמו גם את לקחי השואה למען הדורות הבאים. כולי תקווה כי קריאת הרחוב על שמו של מר סוגיהרה בעיר, תהווה הזדמנות ללמוד על מר סוגיהרה ועל מורשתו".

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן