מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

חוסן, אופטימיות ותקווה צובעים את שנת 2021: אפור אופטימי וצהוב מאיר ומלא אנרגיה

בכל שנה בחודש דצמבר עוצרים מעצבי האופנה, הביוטי, עיצוב הבית והעיצוב התעשייתי את נשימתם ומחכים בשקיקה להכרזתה השנתית של ענקית הצבעים פנטון, המכתירה לקראת כל שנה אזרחית חדשה את צבע השנה שיסמל אותה. בעוד שבשנת 2020 שמגיעה לסיומה כיכב צבע הכחול הקלאסי, הרי שבשנת 2021 הקרבה ובאה נבחרו לא צבע אחד, אלא שניים- צהוב בהיר ואפור בהיר.

מאת : חן כהן

פנטון היא חברה אמריקאית ותיקה וידועה אשר תחום התמחותה מזה מעל ל-20 שנה הינו בייצור צבעים, בהם נעזרים ומשתמשים אנשי מקצוע בתחומים שונים בהם אופנה, עיצוב תעשייתי ובייתי, גרפיקה והדפסה. בעוד שבמשך כל השנה מספקת החברה מניפות צבעים שונות, הרי שבסוף כל שנה, בחודש דצמבר, בוחרת ומציגה לראווה את צבע השנה. לאחר שבשנת 2019 כיכב הקורל החי ואת 2020 סימל הכחול הקלאסי, הרי שבאופן מפתיע לשנת 2021 הבאה לטובה נבחרו שני צבעים דומיננטיים, שעל פניו נראים שונים זה מזה, אך עם זאת משלימים זה את זה, ובאים לתת לנו תקווה לעתיד.

בחירת הצבעים החדשים אינה שרירותית ונלוות סיבות אשר מחוברים קשר עמוק ורלוונטי לסביבה הגלובאלית בה אנו חיים. בכל שנה מחדש בחירת הצבע מנסה לייצר אמירה ושינוי, בין אם כזה פוליטי, סביבתי, מגדרי. אלו מובאים במטרה למתוח סוג של ביקורת על ההווה ובתקווה ליצור שינוי בעתיד. כך לדוגמא, אם בשנת 2019 נבחר הקורל החי שקרא להציל את שוניות האלמוגים ולעורר מודעות סביבתית וב-2020 הצבע הכחול הקלאסי נבחר לאחר חשיבה מרובה והסתכלות על חיי היומיום הלחוצים, במטרה לעצור לרגע, למצוא איזון ושלווה, בשנת 2021 מקווים בחברה מצד אחד ליציבות סלעית ומצד שני לאופטימיות שמשית וידידותית. שני הצבעים יחדיו באים במטרה לעודד תחושות מתחשבות עמוקות יותר בין אזרחי העולם בכדי ליצור סביבה גלובאלית שנעים יותר לחיות בה. השניים משדרים מסר של אושר שנועד להפיח תקווה ותחושה של עתיד חיובי לאחר שנת הקורונה הקשה שעברה על האנושות כולה. תחושה הכרחית להרמת המורל האנושי. הגוונים הנמרצים והמעצימים מספקים את החיפוש אחר חיוניות. צהוב מאיר הוא צבע בוהק, נוצץ ועליז, מחמם וחדור אנרגיה. האפור הוא סמל לאלמנטים מוצקים נצחיים המספקים בסיס יציב, כמו צבע חלוקי הנחל על חוף הים ואלמנטים טבעיים שונים העומדים במבחן הזמן. צבע המעודד תחושות של קור רוח, יציבות וחוסן.

לייטריס אייסמן, המנהלת התפעולית של חברת פנטון, מנמקת את בחירתו של צבע השנה, "שילובם של שני הצבעים, הצהוב הבהיר והאפור הסלעי, משדרים יציבות ואופטימיות. שילוב שני הצבעים מעניק לנו חוסן יחדיו עם תקווה. אנחנו צריכים להרגיש מעודדים ומרוממי רוח, אלו הן תחושות הכרחיות לרוח האנושית".

מעבר לנימוקים הלעיתים מתפלספים, הרי שבחירת צבע השנה מהווה בשורה גדולה לחובבי עיצוב, אופנה וגרפיקה. בכל שנה, מהרגע בו הוכרז הצבע החדש, מיישרים עמו קו באופן כמעט מידי אנשי התעשייה, המעצבים והעובדים בתחום ומיישמים את המגמה מתוך רצון להישאר טרנדיים ועדכניים. כך, תוך פרק זמן קצר יתמלאו כמידי שנה חלונות הראווה וחנויות העיצוב בצבעי האפור והצהוב הבהירים, אשר ישלטו באורך פלא בקולקציות החדשות.

לילך קדמי, מנהלת הפרסום והשיווק בחברת אינטרסן, הכוללת את מותגי התינוקות NUBY, טוליפס והמותג הוסטס, בוחרת להתייחס לנימוקי בחירתם של שני הצבעים החדשים. "בשנת 2020 החולפת הקרקע רעדה גם בקרב האנשים החזקים והיציבים ביותר. הקורונה ערערה את אזרחי העולם כולו, אישית, עסקית, משפחתית וחברתית. שנה חדשה מסמלת תקווה חדשה וציפייה לבאות. זיקוק התחושות לצורך ביציבות, אופטימיות ותקווה הוא נכון ומדויק. בעוד שבכל שנה המסר המועבר בנימוקי בחירת צבע השנה נוגע לעיתים לאוכלוסיות מסוימות יותר מאחרות, כמו שמירה על איכות הסביבה או הצורך באיזון בין המגדרים, הפעם, אולי בפעם הראשונה, הוא מדבר אל אזרחי העולם כולו במידה שווה וכל אחד יכול להתחבר".

מיטל רובין עובדיה, מנהלת השיווק של חברת סולתם מסבירה: "סביר להניח כי בחודשים הקרובים נזכה לראות יותר ויותר פריטים בגוון המדובר, עד שיופיעו כמעט בכל אתר, חנות וחלון ראווה. חברת פנטון בוחרת זו השנה ה-20 את צבע השנה, אשר מכתיב גם למעצבים הגדולים ביותר ולחברות ענק את הצבע הדומיננטי שיבחר לקולקציה הבאה. מעבר לכך כי מדובר בצבעים  טרנדיים, דומיננטיים ויפים, הרי שבכל שנה ישנו אפקט העדר, בו עם הפרסומים בתקשורת הישראלית והעולמית, מגיעה דרישה רבה הקונים לפריטים בצבע המפורסם. הדבר נכון בכל תחום שניתן להעלות על הדעת, החל מפרטי עיצוב הבית, דרך פרטים למטבח, פרטי אופנה ועד פריטי ילדים ותינוקות". 

לסיכום, קובע כפיר ועקנין, בעלים של רשת חנויות הגאדג'טים והמתנות גאדג'טשופ, "צבעים הם עניין של טעם וכל אחד יבחר אם צבע השנה קולע לטעמו וירצה ליישם את הטרנד או לפסוח עליו. דבר אחד בטוח, רובנו צריכים יותר שקט יציבות וחיוביות בחיינו ומה שיכול להביא לכך הרי הוא מבורך".

תמונה ראשית: אלוני חיפוי בוולד מידה 7.5 על 15 מחיר 311 שח למר. צילום יחצ חול

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן