מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

איפה נטייל בחודש אוגוסט

חודש אוגוסט, הוא תזמון מושלם להחליט לצאת לבילוי משפחתי, רגע לפני שהחופש הגדול מסתיים.המדריך המלא לכל הפעילויות שתוכלו לבקר בהם בחודש אוגוסט מהצפון ןעד הדרום. 
מאת- בניה גואטה בשיתוף רשות הטבע והגנים. 

שעות הפעילות הוארכו בעשרות שמורות טבע וגנים לאומיים כדי לאפשר בילוי נוח ונעים לאחר השעות החמות, במקביל יש פעילויות ואירועים באתרים השונים בארץ – ערכנו לכם את המדריך המלא לחודש אוגוסט. 
ההמלצות שלנו—(לשלב בבוקסה צבעונית בצד) — 

1.      פסטיבל "סרט טבע" במבצרי יחיעם ונמרוד – החלק הפותח הוא סיור חווייתי במקום ובסיום צפייה בסרט עלילתי על רקע נוף מרהיב בבריזת ערב נעימה – בדיוק מה שילדים אוהבים כבילוי מהנה עם ערך מוסף.

2.      מטר המטאורים "הפרסאידים" – תופעת טבע מיוחדת במינה המתרחשת אחת לשנה בחודשי הקיץ ובאתרים מצפון ועד דרום מתקיימות פעילויות חווייתיות חלק מהן בשיתוף סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה.

3.      ביקור באתרים בשעות אחה"צ והערב – סיורים מודרכים, פינות חמד, נופים מרהיבים והכל בשעות הנעימות והפחות חמות.

4.      תערוכת וידיאו ארט חדשה "ליבה" של להקת המחול ורטיגו – תוצג בגלריית מערות הפעמון בגן הלאומי בית גוברין. יצירה שתוקרן בחלליה המרשימים של מערת הפעמון ובה קטעים שנלקחו מעבודת הלהקה, לוקטו וחוברו במיוחד עבור המערה שנחצבה על ידי תושביו הקדומים של המקום. המדריך המלא לחודש אוגוסט מצפון ועד דרום 

מרכז:

לילות קסומים בעתיקות

רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים שמחות להזמין את כל המתעניינים במדע להרצאה של מומחי רשות העתיקות ד"ר דוידה אייזנברג דגן ואילן פרץ. ההרצאה תעסוק בגילויים מסקרנים, חלקם נדירים, מחפירות בית הקברות הדרומי של אשקלון. השרידים מרמזים שהייתה במקום אחווה שהתאגדה סביב פולחן אל היין דיוניסוס וגם דאגה לקבורה הולמת לחבריה. ההרצאה תציג את החפירה במתחם בית העירייה וחלק מחפירות מתחם בית חולים ברזילי ותתמקד בדיוניסוס ובפולחנו. משך ההרצאה כ־40 דקות והיא תלווה בתמונות.

ד"ר דוידה אייזנברג דגן היא ארכאולוגית ברשות העתיקות דרום מדבר יהודה– ערבה תיכונה. היא בוגרת אוניברסיטת בן־גוריון בנגב. עבודת התואר השני שלה התרכזה בחקר חרותות גמלים ברמת מטרד ונושא עבודת הדוקטורט שלה היה חקר אומנות סלע בהר הנגב. אייזנברג דגן חוקרת אומנות סלע, מרצה  באוניברסיטת בן־גוריון ומרצה בכנסים בין־לאומיים.

כמו כן היא חופרת וחוקרת את התקופה הביזנטית והאיסלמית הקדומה בנגב.

אילן פרץ הוא ארכאולוג חופר וחוקר במרחב  דרום רשות העתיקות ודוקטורנט באוניברסיטת בר־אילן.

בעל תואר שני מהאוניברסיטה העברית ומאוניברסיטת בן־גוריון ומומחה לתקופות הקלסיות והאיסלמיות.

פרץ ניהל חפירות ארכאולוגיות בדרום הארץ והשתתף בכנסים ארכאולוגיים ובכתיבת מאמרים לכתבי עת שונים.
היכן: גן לאומי תל אשקלון.
מתי: שני 9.8, בשעה 19:45

אפשר להביא כיסאות או מחצלות. הגן הלאומי נסגר בשעה 22:00

הפעילות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.


מצודה טבע ומה שביניהם

טיול ערב וסיורים מודרכים ללא תשלום בגן לאומי מגדל צדק בשעות הנעימות של היום.

בימי רביעי וחמישי באוגוסט יפתח גן לאומי מגדל צדק את שעריו משעות הבוקר ועד השעה 21:00.

בימי הקיץ החמים אתם מוזמנים לבוא אחר הצוהריים כשחם קצת פחות ולטייל ברגל או באופניים ולהצטרף להדרכות ללא תשלום.

להנאתכם שני סיורים:

סובב מצודה: סיור מודרך במסלול נגיש המקיף את המצודה. תשמעו את סיפורו של הגן הלאומי ההולך ומתהווה לנגד עינינו והסיור יסתיים בתוך המצודה. משך הסיור כ־40 דקות. ההדרכה בשעה: 18:00, 19:00

בתוך המצודה: סיור מודרך במצודה בלבד. בסיור תשמעו את סיפורה של המצודה החולשת על דרך היסטורית חשובה וצופה אל מרחבי גוש דן. משך הסיור כ־20 דקות. ההדרכה בשעה: 17:30, 18:30

היכן: גן לאומי מגדל צדק

מתי: בימים רביעי וחמישי באוגוסט

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.


צלילים במגדל

בגן לאומי מגדל צדק בימי רביעי באוגוסט יחכו לכם נגנים והם ינעימו את ביקורכם במצודה 

תוכלו גם להצטרף לסיורים מודרכים ללא תשלום בגן הלאומי. 

כשתהיו במקום תוכלו לבחור את הסיור המתאים לכם:

סובב מצודה: סיור מודרך במסלול נגיש המקיף את המצודה. תשמעו את סיפורו של הגן הלאומי ההולך ומתהווה לנגד עינינו והסיור יסתיים בתוך המצודה. משך הסיור כ־40 דקות. ההדרכה בשעה: 18:00, 19:00

בתוך המצודה:  סיור מודרך במצודה בלבד. בסיור תשמעו את סיפורה של המצודה החולשת על דרך היסטורית חשובה וצופה אל מרחבי גוש דן. משך הסיור כ־20 דקות. ההדרכה בשעה: 17:30, 18:30, 19:30

היכן: גן לאומי מגדל צדק

מתי: בימי רביעי באוגוסט: 11.8, 18.8, 25.8 המופע יתקיים בשלושה סבבים בשעה: 18:00, 19:00, 20:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון


אפולוניה – חוויות עד שעת ערב מאוחרת

ביום שני עד חמישי מבלים באפולוניה –  בכל יום פעילות קטנה לכל המשפחה.

בחודש אוגוסט ביום שני עד יום חמישי אנו מזמינים אתכם ליהנות מגן לאומי אפולוניה גם בשעות הערב הנעימות.

הגן הלאומי יפתח את שעריו בשעה 8:00 וייסגר בשעה 22:00.

נוסף על הבריזה, הנוף, השקיעה, השקט של הלילה והשביל המואר והמונגש אתם מוזמנים להוסיף לטיול עוד חוויה אחרת בכל יום ולבנות מזכרת משפחתית משותפת.

להלן התוכנית:

יום שני: חידאפולוניה: כתב חידה בצבעים לכל המשפחה שעובר במקומות המעניינים באתר.בשעות: 17:30– 20:00.

יום שלישי: פקח צעיר וארכיאולוג ותיק: מלבד חוברת הפעילות הוותיקה והאהובה מסדרת 'פקח צעיר' תוכלו גם לפגוש דמות ססגונית של ארכיאולוג ותיק ומנוסה (שחקן). הוא יספר לכם על חוויותיו של חופר מוסמך וינגיש את עבודת הארכיאולוג באפולוניה בדרך היתולית. הפעילות בשעות: 17:30 –20:00.

יום רביעי: ארבעה סיורים מודרכים מותאמים לכל המשפחה:

18:00: על חפיר, פסיפס, מבצר ומה שביניהם: סיור מורחב לאוהבי לכת במשך כשעה. המסלול לא נגיש.

18:30: נפלאות אפולוניה: סיור קצר לאורך המצוק והמבצר הצלבני. המסלול מתאים לכל המשפחה ונגיש.  

 20:00, 20:30: אפולוניה באור אחרון: סיור עם שקיעה לאור תאורת השביל הנגיש.

יום חמישי: צלבנים, ממלוכים ומה שביניהם: הרצאה דינאמית ומרתקת לכל המשפחה עם אביזרים ותלבושות, וכן הצצה על כלי המצור ששימשו במצור על העיר ארסור ומתחם מיומנויות עתיקות עם גבירת העיר הצלבנית. זהו מסע בזמן לימי הביניים ובו תתנסו בהשחלת חוט ומחט, בשימוש במכתש ועלי, בריקודי חצר, ועוד. הפעילות בשעות: 17:30–20:00.

היכן: גן לאומי אפולוניה

מתי: ימי שני עד חמישי באוגוסט בשעות: 17:30–20:00. הגן יהיה פתוח עד 22:00. כניסה אחרונה לגן בשעה 21:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

אפשר לקנות את חוברת 'פקח צעיר' במרכז השירות למטייל (המחיר: 10 ₪ כולל תג) או להדפיס אותה מראש בבית מאתר רשות הטבע והגנים ללא תשלום ולקנות את התג ב־6 ₪ במרכז השירות למטייל.


חמד של מקום

סיור מודרך ללא תשלום בשעות הנעימות של היום.

גן לאומי עין חמד כשמו כן הוא: פינת חמד קטנה וקסומה בנוף פסטורלי בדרך העולה לירושלים. במרכז הגן זורם נחל כיסלון, שלאורכו כמה מעיינות. חלקם נובעים במרחב הגן הלאומי ויוצרים בריכות מים ועולם עשיר של צומח. מדי פעם תוכלו לזהות מיני דו־חיים (קרפדות, אילניות), ציפורים ומיני חרקים. למרגלות ערוץ הנחל צומחים עצי דולב מרשימים ועל גדתו שוכן בית חווה חקלאית מימי הצלבנים.

אתם מוזמנים להדרכה שתחשוף בפניכם את סודות המקום. תוכלו לגלות בעצמכם מדוע קראו הצלבנים למקום "אקווה בלה" (המים היפים), ומה עיצבו בו הטבע והאדם במשך השנים.

הסיור הוא במסלול מונגש ומותאם לכל המשפחה.יש להצטייד במים, נעליים נוחות וכובע.

לפני ההדרכה או אחריה אל תוותרו על פיקניק קטן תחת צל עצי תאנה או דולב, ונא לא לשכוח מחצלת וספר או כל דבר שינעים לכם את הזמן.

היכן: גן לאומי עין חמד. היציאה לסיור מאזור הכניסה לאתר.

מתי: ימי רביעי וחמישי באוגוסט; 11.8, 12.8; 18.8, 19.8; 25.8, 26.8. בשעות: 08:00 – 19:00

הדרכה תתקיים בשעות: 16:00, 17:30 ותימשך כשעה.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.


חוויות של חולות, ים ועתיקות בגן לאומי תל אשקלון

אתם מוזמנים לסיור יוצא דופן להכרת מרחבי טבע מיוחדים שלא הכרתם בגן לאומי אשקלון.
רבים אינם מכירים את מרחבי החולות הפראיים שבחלקו הדרומי של הגן, מאחורי חומת העיר העתיקה.
הצטרפו אלינו לסיור ערב בין חולות, ים ועתיקות. נתחיל בטיפוס על חומת העיר העתיקה ונשקיף על שרידי העיר הקדומה, על מרחבי החולות והים ועל העיר אשקלון המודרנית. אחר כך נרד לים החולות ונצלול לעולם ייחודי של צומח ובעלי חיים אופייניים לבית הגידול החולי, שנאתר בעיקר בעזרת עקבות ומחילות. נזרום עם ערוץ נחל אכזב המתחתר בחולות עד הים ונשכשך בים של צדפים. משם נטפס חזרה אל תל אשקלון ונכיר את הממצאים המרשימים שהתגלו במקום: עמודי שיש ענקיים, פסלי אדם, מגוון יוצא דופן של סוגי בארות מים, ועוד.
משך הסיור כשעתיים וחצי. הוא מותאם לכל בני המשפחה אוהבי לכת, אך אינו מונגש למתקשים בהליכה. יש להביא מים, נעלי הליכה, כובע ופנס.

היכן: גן לאומי תל אשקלון. היציאה לסיור ממרכז השירות למטייל בגן הלאומי.

מתי: יום שני ורביעי באוגוסט:  16.8, 18.8, 23.8, 25.8, בשעה 18:00


מסדרים לכם את הקיץ בבית גוברין – ממערות בשעות החמות לקרבות גלדיאטורים והדרכה בשעות הנעימות בימים חמישי ושבת מתחם עיר בני החורין  יהיה פתוח עד 19:30 לטיול, הדרכה ומשחק.

כשמתחם המערות בבית גוברין נסגר לביקור אתם מוזמנים להמשיך את החוויה במתחם עיר בני החורין בטיול, במשחק ובהדרכה קצרה. עם כניסתכם לעיר הרומית אלוותרופוליס תפגשו את מורי הדרך שלנו והם ייקחו אתכם למסע חזרה בזמן. תלכו בין קמרונותיו הקרירים של האמפיתיאטרון ותוכלו לדמיין שאתם צועדים למופע גלדיאטורים מותח, ותאזינו למיצג הקולי המדמה קרבות גלדיאטורים ותוכלו להריע למנצח כמו בעבר.
אתם מוזמנים גם להתרשם ממערך השילוט הצבעוני והחווייתי לכל המשפחה ברוח התקופות השונות וגם לשחק במשחק "בורחים אל העבר": משחק קבוצתי מעולמות התוכן של מרחבי הבריחה, שבו תגלו את העיר דרך משחק חידות מלהיב ומאתגר. משימותיו ישגרו אתכם לכל עבר – לפינות גלויות ונסתרות בין העתיקות, בתוך האמפיתאטרון ותחת מושביו וליד הכנסייה ובדרך אליה. כדי לפתור את החידות תצטרכו לחפש, לחשב, לספור ולחדד את החושים.
את המשחק ניתן לקבל ללא תשלום בקופת האתר עד השעה 18:00

ההדרכות יתקיימו בשעות 17:30, 18:30 והמיצג הקולי יושמע בשעות 18:00, 19:00
היכן: גן לאומי בית גוברין מתחם עיר בני החורין (העיר הצפונית)

מתי: יום חמישי ושבת באוגוסט: 12.8, 14.8, 19.8, 21.8, 26.8, 28.8 בשעות 16:00– 19:30 
כניסה אחרונה בשעה 18:00. משך ההדרכה כ־45 דקות לא כולל זמן המשחק.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

למעוניינים להמשיך ולבקר בתערוכת הווידאו ארט במערות הפעמון: יש להירשם מראש ברישום מיוחד במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים.


סודות תל אשקלון

משחק משימות מאתגר לכל המשפחה ברחבי הגן הלאומי

אתם מוזמנים לגן לאומי תל אשקלון לפעילות מיוחדת ולמשחק שיגלה לכם את סודותיה של העיר העתיקה.
המשחק מורכב מחידות וממשימות מאתגרות מעולמות התוכן של חדרי הבריחה.
תצטרכו לפתור בעיות, לפתוח מנעולים ותיבות, למשוך חבלים, למצוא הבדלים ולמשש חפצים, וזוהי רק טעימה. בערכת המשחק יש מפה, חידות ומפתחות ועליכם למצוא את התיבות ואת התשובות. משך המשחק כשעה וחצי.

את ערכת המשחק אפשר לקנות במחיר סמלי (15 ₪) במרכז השירות למטייל שבמרכז הגן. הערכה מתאימה לקבוצה של כ־5 משתתפים. בימי שבת וחג המשחק זמין רק בהזמנה מראש במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים.

היכן: גן לאומי תל אשקלון

מתי: בכל יום בשעות 08:30–14:00. בימי שבת יש להזמין מראש.

בתשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, הכניסה חינם למנויי מטמון.


רביעי בערב בחאן שער הגיא

חאן שער הגיא, המוכר גם בשם באב אל וואד, הוא אתר זיכרון לאומי. בחודש מרץ האחרון פתחנו את האתר החדש ובמרכזו מרכז מורשת למבקיעי הדרך לירושלים במלחמת העצמאות.

בביקורכם באתר, תוכלו לפגוש את הלוחמים, האזרחים, הנשים והגברים שהובילו וליוו את שיירות האספקה לירושלים הנצורה בסרט מרגש.

תתבקשו להיות שותפים בקבלת החלטות מכריעות בתחנות הידודיות (אינטראקטיביות), לנסוע ב"משוריין" ולצפות בסרט מרגש על המחיר ששילמו בני דור תש"ח במאבקם לשמור עורק חיים פתוח לבירת ישראל.
לסיום תתבקשו לבחור את הערך החשוב לכם ולהתרשם משלושה דגמים של כלי רכב מהשיירות: משאית, אוטובוס ממוגן ומשאית פורצת דרך.

שימו לב – שעת הכניסה למרכז מורשת מבקיעי הדרך לירושלים בחאן שער הגיא הינה מדויקת. איחור בהגעה למבנה עשוי לדחות או לבטל את הכניסה למיצג. לפיכך יש להגיע לפחות  15דקות מראש.

הביקור מומלץ מגיל 10 ומעלה

היכן: חאן שער הגיאמתי: בכל יום בחודשי יולי ואוגוסט בין השעות: 08:00-17:00

ובימי רביעי בחודשי יולי ואוגוסט בין השעות: 08:00 – 19:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

ורטיגו במערות בית גוברין

להקת המחול ורטיגו מציגה את 'ליבה' – וידאו ארט בגלריית הפעמון בגן לאומי בית גוברין.
'ליבה' נוצר מתוך יצירותיה של נעה ורטהיים והוא לקט של קטעי מחול שנשזרו לעבודה פיוטית הרוקדת על קו התפר שבין החומר – קירות המערה וגוף הרקדנים – לרוח, שהוא האור המוקרן והיצירה.

להקת המחול ורטיגו תציג תערוכת וידאו ארט על קירות חלליה יוצאי הדופן של מערת הפעמון בגן לאומי בית גוברין-מרשה. בתערוכה קטעים מעבודת הלהקה שלוקטו וחוברו במיוחד להצגתם במערה הקדומה מעשה ידי אדם. התערוכה והחלל שבו היא תוצג מתחברים לתנועה של נעה ורטהיים – כוריאוגרפית הלהקה והמנהלת האמנותית שלה – הקשורה לטבע ולסביבה בקשר עמוק.
בכניסה למערת הפעמון מתאפשרת הקשבה ללב ולפעימת כדור הארץ, ועם רדת החשכה החושים מתחדדים ובלב המערה פועמת היצירה 'ליבה'. היצירה החדשה נולדה מתוך החיבור בין המערה לתנועה והיא נשזרת בתנועת המבקרים מייד עם כניסתם לתערוכה. זוהי יצירת מחול רב־ממדית המקיפה אותם מכל עבר בהקרנות ענק על הקירות והפינות הנסתרות, ובתנועתה מרחיבה את גבולות המערה וחוזרת לתוך הרחם הטבעי הראשוני שממנו היא התהוותה.

יוצרי הווידאו ארט הם הצלם אלעד דבי והעורך גל קציר והוא מורכב מקטעים מעבודותיה של הלהקה מתחילת דרכה, בהן העבודות פרדס, לילא, ימה, סילויה ולידת הפניקס. אוצרת התערוכה היא דורית טלפז.

היכן: גן לאומי בית גוברין מתחם מערות הפעמון

מתי: אוגוסט בימים שלישי, רביעי, חמישי ושבת בשעות 19:00–22:00. כניסה אחרונה לתערוכה בשעה 21:00.

הטיול בשעות החשכה יתאפשר במתחם מערות הפעמון בלבד.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

יש להירשם מראש במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים.

שימו לב: יש להירשם לשעות 19:00–21:00.

דילוג לתוכן