מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

איזה לחץ! עם החזרה לעבודה… בתקופה מתוחה זו, הגורמת ל "תגובת דחק": איך מצמצמים את השפעות המתח על הבריאות

הגוף שלנו אינו מבחין בין הגורמים למתח – הוא פשוט מגיב אליו, בין אם המתח נגרם מאירוע ממשי – כמו מכונית שכמעט פוגעת בך – או רק מחשבה, דוגמת "אני תוהה אם אפגע ממכונית ביום מן הימים", הגוף עלול להגיב בצורה דומה. בתקופה זו בה יש כל כך הרבה אי ודאות, הן בשל מגיפת הקורונה העולמית, והן בשל שינוי השגרה-  חזרה לעבודה או  אי חזרה לעבודה  – למתח עלולה להיות השפעה עצומה על גופנו.

מאת ד"ר קנת ברדלי ,מנהל בריאות ותזונה ראשי בחברת הרבלייף 

תגובת דחק היא תגובת נגד טבעית של הגוף למצבי איום או לחץ שנועדה להשרדות, ומתרחשת כשהתודעה נמצאת בכוננות איום (גם אם הוא ממשי וגם אם הוא טבעי) תפיסת האיום היא זו שיוצרת תגובת דחק, במסגרתה, הגוף מגביר את זרימת האדרנלין (המכונה אפינפרין) שמגביר את קצב הלב, ולצד זה ממריץ את שחרור הגלוקוז והשומן ממאגרי האחסון כמקור לדלק. אם הדחק נמשך, מתרחשת תגובה שנייה הגורמת לשחרור ההורמון קורטיזול אל זרם הדם. קורטיזול מגדיל את כמות הגלוקוז במחזור הדם ועלול לגרום לתחושת רעב שתגרום לאכילת יותר קלוריות ממה שאנחנו באמת צריכים – ולעלייה במשקל.

בזמן הנוכחי אנשים חווים מתח כרוני כתוצאה מאי וודאות, במצב זה הגוף מופעל באופן רציף, מה שגורם לעלייה בלחץ הדם ולעלייה במשקל, שני גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם. בנוסף, קורטיזול מפחית את ייצור התאים המגנים במערכת החיסון שלנו המכונים לימפוציטים. בשלב האקוטי אנו עשויים לראות עלייה במספר תאים אלה, אך ככל שאנו עוברים למצב מתח כרוני, שחרור הקורטיזול מוביל לירידה במספר הלימפוציטים, מה שהופך אותנו רגישים למלחמה לא יעילה בזיהום. כמו כן, מתח אקוטי גורם ללחץ הדם שלנו לעלות ולקצב הלב שלנו להאיץ, ולאלה הסובלים ממחלות לב וכלי דם זה עלול לגרום להתקף לב או שבץ מוחי.

איך מתגברים על "תגובת הדחק" (The Stress Response)

בשל ההשפעה האפשרית של תגובת דחק על המשקל ולחץ הדם היא עלולה לפגוע בבריאות שלנו, אם היא אינה מנוהלת היטב.

ניתן לסייע בהפחתת המתח ושיפור הבריאות שלנו בעזרת מספר תרגולים פשוטים:

1.      מנוחה – ראשית, אל תוותרו על שעות שינה! שינה מספקת מסייעת במיוחד בהרגעת תגובת הדחק.

2.      טכניקות הרגעה – נשימה עמוקה – בין אם היא מתבצעת עם תרגילי מדיטציה ובין אם אתם מבצעים תרגילי יוגה – המפתח הוא נשימה עמוקה ומכוונת!

3.      בילוי – המשיכו להיות פעילים גם תוך שמירה על ריחוק חברתי – צאו לטיול או קראו ספר; הקדישו זמן לעצמכם כדי לעשות משהו שאתם שואבים ממנו הנאה וכרוך בפעילות כלשהי (נפשית או פיזית) – זה יסייע בהפחתת המתח.

4.      מערכות יחסים – להישאר מחוברים הוא דבר כל כך חשוב. אנחנו אמורים לחיות בקהילה. אנחנו עלולים להיות מבודדים פיזית, אך זה לא אומר שאנחנו צריכים לוותר על הקשרים האנושיים שלנו; שיחות טלפון או וידאו יכולות להיות דרך נפלאה לשמור על קשר.

5.      שמירה על שגרה – אנחנו נמצאים בתקופה של שינויים, אז מדוע להוסיף עליהם? היו עקביים. צריכים לעבוד מהבית בתקופה זו? התעוררו באותה שעה, ארגנו פינת עבודה נוחה והמשיכו לעבוד כפי שנהגתם לעשות עד כה.

6.      הערכה מחודשת – נתחו את המתח הנתפס שאתם חווים כדי שהוא לא ייתפס כאיום. ייתכן שתזדקקו למאמן שיסייע לכם לזהות מדוע משהו נתפס כאיום – ואז למצב אותו בהקשר חיובי יותר.

קרדיט תמונות: צילום יחצ הרבלייף

דילוג לתוכן