תקע בשופר גדול לחירותנו

6 0

75 שנה להחלטת האו"ם על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל ובנתניה מנציחים את הארוע ההיסטורי באנדרטת שופר מרהיבה שתראה למרחקים.

מאת יקיר ישראל

בתאריך ה 29 בנובמבר 1947 הצביעה העצרת הכללית של האומות המאוחדות בעד הפסקת המנדט הבריטי והקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. 33 מדינות הצביעו בעד החלטה מחייבת זו. ההחלטה הכירה בזכותו של העם היהודי למדינה יהודית בארץ ישראל והובילה להכרזה על מדינת ישראל בה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948. ההחלטה התקבלה בבניין המוסדות הלאומיים.

במסגרת ציון אירועי 75 שנה להחלטה ההיסטורית של האו״ם בכ״ט בנובמבר שהובילה להקמת המדינה – חשפה ביום שלישי האחרון ההסתדרות הציונית העולמית בשיתוף עיריית נתניה והחברה היהודית אמריקאית לשימור היסטורי-  אנדרטה המנציחה אירוע זה. במסגרת האירוע נחשפו גם הפטיש ופרוטוקול הישיבה המקוריים מהאירוע ההיסטורי.

האנדרטה, שעוצבה על ידי הפסל הבינלאומי סם פיליפ, הוצבה על גבעה מרכזית בנתניה ונראית למרחוק לנוסעים בכביש החוף חיפה-תל אביב, מצפון ומדרום.

לאירוע החשיפה הגיעו למעלה מ 200 מוזמנים,  אישי ציבור, נציגי משרד החוץ ושגרירי המדינות שהצביעו בעד ההחלטה ההיסטורית באו"ם. כיבדו את המעמד יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל וראש העיר נתניה, מרים פיירברג-איכר. נשיא המדינה יצחק הרצוג שלח את ברכתו.

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל ל"השבוע בנתניה": ״אנו מציינים 75 שנה למאורע ההיסטורי והמשמעותי בדרך להגשמת החזון הציוני. הכרת האמות המאוחדות בזכותנו להקמת המדינה. האו"ם של ערב קום המדינה, עבר שינויים רבים ותהפוכות. הוא נמצא כיום הרחק ממקומו הניטרלי של 1947. כ"ט בנובמבר, 75 שנה לאחר מכן, ועל אף תוקפה וחשיבותה ההיסטורית של ההחלטה, מהדהדת השורה הבאה אותה קרא דוד בן גוריון בהכרזת העצמאות: "זוהי זכותו הטבעית של העם היהודי לחיות ככל עם ועם, עומד ברשות עצמו במדינתו הריבונית".

ראש עיריית נתניה מרים פיירברג- איכר ל"השבוע בנתניה": "היום בטכס זה אל מול אנדרטת השופר המרהיבה, אנו פותחים שוב את ספר הזיכרונות ההיסטורי שדפיו פזורים ברחבי העיר נתניה באנדרטאות, כיכרות, פסלים, וציוני דרך וכולם מספרים את תולדות מסעותיו ותלאותיו של העם היהודי בדרך אל הקמת המדינה. כך רשמנו השנה בספר הזיכרונות, בכיכר יפהפיה בעיר את ועידת סן רמו, הוועידה שאימצה את "הצהרת בלפור" והועידה את ארץ ישראל ההיסטורית לעם היהודי. כך רשמנו בספר הזיכרונות את אנדרטת הכנפיים לזכר חלל "הצבא האדום" משחררי מחנות ההשמדה וכך רשמנו את תולדות העפלה בסמוך לימה של העיר וכך דפי זיכרונות נוספים… היום אנו מציינים 75 שנה להחלטת האו"ם כי יש לשים קץ לגלות ולהשיב את העם היהודי למולדתו. השופר הניצב כאן מולנו שהוא השופר הגדול ביותר שנעשה אי פעם, פרי יצירתו של האמן הבינלאומי המוכשר סם פיליפ, מבטא באופן מדוייק את משמעות ההחלטה על פי הכתוב: "תקע בשופר גדול לחירותנו לקבץ גלותנו ושא נס לקבץגלויותנו."

Related Post

צופים בכוכבים

Posted by - 13 באוקטובר 2021 0
מתחם הפלנתניה בעיר הוא מרכז מדע, חלל ותרבות. על המטרה היא להנגיש את המדע והחלל לכלל מבקריו עם מגוון אפשרויות…
כלי נגישות