"תם השרב הגדול"

6 0

הטמפרטורות יורדות והרוח מלטפת, ימי תחילת הסתיו נעימים מתמיד ומאפשרים לנו לצאת מהמזגנים לחיק הטבע. אז הנה לכם טיול נפלא לכבוד חופשת החגים, ולמה לא כבר לסוף השבוע הקרוב?

השרב מאחורינו והחופש לפנינו, אפשר לקחת את המשפחה לטיולים בחיק הטבע. שהייה משותפת בטבע היא הזדמנות טובה ליהנות מהמגוון העצום של בעלי החיים והצמחים שיש בארץ ולהכיר אותם לילדים, ואזור נחל הירקון הסמוך לפתח תקווה מספק פתרון נהדר למשפחות שרוצות להישאר במרכז הארץ, במקום המכונה "הריאה הירוקה של גוש דן".

כבר שנים ארוכות שרשות נחל הירקון מבצעת בהצלחה שיקום אקולוגי מקיף לנחל. במהלך השנים בוצעו על ידי הרשות פעילויות בתחום הניקוז, שיפור איכות המים, החי והצומח וטיפוח אתרים היסטוריים ופינות חמד בצד הנחל. בחרנו עבורכם כמה מקומות ששווה לבקר בהם.

בריכת הנופרים:

בריכת הנופרים שוכנת סמוך למעיינות הירקון, בצד הגדר של מתחם מקורות. בריכת הנופרים היא מקום יפה. אורכה כ-100 מ' והיא מוקפת קנים, עצי ערבה וצמחייה עשירה של גדות נחלים. הבריכה זכתה לשמה בזכות האוכלוסייה הגדולה של הצמח נופר צהוב המתקיימת בה. העלים הגדולים של הנופרים מכסים חלק ניכר משטח הבריכה.

בריכת הנופרים היא "כספת הטבע" של הירקון. הבריכה מעניקה אכסניה בטוחה לצמחים ולבעלי חיים המתקיימים בירקון. זהו המקום הרגיש ביותר בנחל ועל כן חשוב לשמור עליו מפני איומים סביבתיים. בגלל הרגישות האקולוגית של המקום, אין לערוך לידו פיקניקים ומובן שאין להיכנס למים. שערי הבריכה נפתחים למטיילים בשעות הפתיחה של הגן הלאומי (הביקור ללא תשלום).

איך מגיעים? נכנסים מכביש 483 בדרך הגישה לגן לאומי תל אפק ("מבצר אנטיפטריס"). לא נכנסים לגן הלאומי אלא ממשיכים בנסיעה בדרך עפר המתעקלת שמאלה ומלווה את גדר הגן הלאומי. חונים ברחבת חניה קטנה בקצה גדר הגן הלאומי וממשיכים ברגל היישר לפנים כ-600 מ'.

נחל הירקון - בריכת הנופרים (1)

נפתול הנופרים והפילבוקס:

נפתול הנופרים הוא אחת מפינות החמד של הירקון. הנפתול כולו מכוסה במרבד מרהיב של עלי צמח המים נופר צהוב. עץ אקליפטוס ענק מצל על הנפתול ועל סביבתו. הנפתול נמצא גם הוא בתחומי גדר ההגנה של בריכת הנופרים והשער אליו נפתח בשעות הפתיחה של גן לאומי מקורות הירקון (הכניסה ללא תשלום).

סמוך לנפתול הנופרים נמצא גשר מקורות הירקון, גשר להולכי רגל ולרוכבי אופניים, הצמוד לגשר הרכבת. העבודות לסלילת מסילת הברזל החלו בשנת 1921. היוזמה להנחת המסילה באה מפרדסני פתח תקוה, שביקשו לייעל את הובלת הפרי לנמל יפו. בזכות המסילה הובילו פרדסני פתח תקוה את יבוליהם ברכבת לראש העין ומשם ללוד ולנמל יפו.

בצדו המערבי של הגשר נמצאת עמדת שמירה עגולה מבטון, הידועה במקומותינו בכינוי "פילבוקס". בימי "המרד הערבי", שהתחולל בשנים 1936 עד 1939, חיבלו ערבים במתקנים רבים ברחבי הארץ ובהם גשרים. עמדת השמירה שימשה את הנוטרים העברים, שפעלו במסגרת הצבא הבריטי. מגני פתח תקוה ניצלו את העמדה גם במלחמת העצמאות.

איך מגיעים? נוסעים כמו שמתואר לבריכת הנופרים, ממשיכים עוד כ-100 מ' מקצה גדר הגן הלאומי ופונים ימינה בדרך שמתעקלת ועוברת מתחת לגשר הרכבת. לאחר המעבר מגיעים לדרך עפר טובה, פונים בה שמאלה ונוסעים כקילומטר, עד לגשר הרכבת. 

נחל הירקון - בריכת הנופרים (7)

בית הבטון:

בית הבטון הוא פינת חמד לחובבי הנוסטלגיה. המבנה בן שתי הקומות, השוכן ליד כפר הבפטיסטים, שימש בית המשאבות של חברת ההשקיה "פלשתינה", שנוסדה על ידי בצלאל יפה. המבנה הוקם בשנת 1911 ועל כן הוא זכאי לתואר הבית הראשון בארץ ישראל שנבנה מבטון מזוין.

איך מגיעים? מכביש 40, בין פתח תקוה ומחלף קסם (כביש 5) פונים מזרחה על פי השילוט המכוון לגן לאומי מקורות הירקון. לפני שער הגן פונים שמאלה וחונים סמוך לפינת הגדר של כפר הבפטיסטים. צועדים כ-200 מ' לאורך הגדר הצפונית של הכפר עד לירקון ומשם שמאלה לאורך הגדה השמאלית (הדרומית) עוד כ-600 מ', עד לבית הבטון. ניתן לחצות את הירקון בגשר בית הבטון, הסמוך לבית, ולהגיע לפינה מוצלת ויפה.

לפרטים נוספים:

אתר רשות נחל הירקון הכולל מפה אינטראקטיבית, שבילי אופניים, אתרים נוספים ועוד http://yarqon.org.il/

ועמוד הפייסבוק נחל הירקון שם ניתן ליצור קשר, לשתף בתמונות מטיולים בנחל ועוד.

 

 

Related Post

איך ייראה שולחן החג שלכם?

Posted by - 15 באוגוסט 2018 0
ראש השנה, כמו כל חג ראוי לשמו, כולל את סעודת החג שמכנסת סביב השולחן את כל המשפחה, כולל דודים, גיסות…

פעוט טבע בבריכה בכפר יונה

Posted by - 10 ביוני 2019 0
בשעה 10:51 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב שרון על פעוט שטבע בבריכה בבית פרטי  בכפר יונה. חובשים ופראמדיקים…

נתניה חוגגת סיגד

Posted by - 4 בדצמבר 2019 0
מאות השתתפו באירועי חג הסיגד בנתניה, שבמרכזו ובמעמד נכבדי העדה הוקרן הסרט "עץ התאנה" מאת ברק גולן השבוע חגגה נתניה…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות