שלום כיתה א

7 0

במסגרת החיפוש אחר המסגרת החינוכית המתאימה ביותר, מידי שבוע נסקר את מוסדות החינוך בעיר. והפעם – הבית ספר הדמוקרטי הראשון בנתניה

מאת: יאיר ישראל

מנהלת הדמוקרטי. אורית מוקה – בליטנטל

הרישום לכיתה א' החל השבוע, במסגרת החיפוש של ההורים אחר הבית ספר המתאים ביותר עבור בנם, ולאור מגבלות הקורונה מזמין מנהל החינוך העירוני את ציבור ההורים לערבי חשיפה (באמצעות הזום) בהם יוכלו להתרשם ממסגרות הלימוד השונות.

הרישום לכיתה א' נערך על פי מודל חדשני של בחירה מבוקרת בין מגוון בתי ספר יסודיים, כאשר במקביל ניתן להירשם לאחד מבתי הספר העל אזורים.

הזרקור השבוע מופנה ל – בית הספר הדמוקרטי הראשון בנתניה, בהנהלתה של אורית מוקה – בליטנטל. בדקנו מה יש להורים להגיד , לתלמידים ולצוות. האמת? התלהבנו…

טובה דולב, ראש מינהל חינוך וחברה. צילום עצמי

דבר ראש מינהל חינוך וחברה, טובה דולב:

אני גאה בפעילות הבית ספרית של דמוקרטי אלומות המהווה בעיניי משב רוח מרענן בין התפישות החינוכיות השונות

בית הספר גורס כי הדרך הטובה  ביותר לחנך היא לחיות בפועל את הערכים ואת הסביבה החינוכית אותם רוצים לקדם. התלמידים והצוותים החינוכיים מתעסקים ודנים בזכויות אדם, בסכנות הגזענות ובערכים כמו סובלנות וכבוד לאחר. החינוך הדמוקרטי הוא בדיוק כזה! אנחנו למעשה מכינים את התלמידים לקראת חיים בתרבות דמוקרטית. החלום שלי שנתחיל גם לקיים מפגשים עם תלמידים מקבוצות אחרות: דתיים עם חילוניים, ערבים עם יהודים. בית הספר יאפשר לכל תלמיד לברר ולזהות את מטרותיו האישיות והחברתיות ולכוון את חייו בהתאם למטרות אלו."

מה זה בית ספר דמוקרטי ?

לא ממש ברור לנו מה הכוונה כשאומרים בית ספר דמוקרטי, הרי אנחנו נמצאים במדינה דמוקרטית, מה מיוחד בו?

דבר המנהלת, אורית מוקה-בליטנטל:

התפיסה של החינוך הדמוקרטי מאמינה בזה שדמוקרטיה נמצאת בחיי היום יום שלנו, במעגל המשפחתי, בעבודה ובכל רגע נתון  (ולא רק ברמה המדינית), ולכן חוויה של חיים דמוקרטים כבר מהילדות, היא קריטית להמשך החיים כבוגר. ערכי השיוויון והצדק, הם הבסיס לחינוך הדמוקרטי. 

החלטות בית הספר מתקבלות באמצעות פרלמנטים, כאשר כל אחת ואחד בקהילה יכולים להציע הצעות לשיפור/שינוי, ההצעה עומדת להצבעה וכך מתקבלות ההחלטות. כל קול שווה וכל קול קובע (קולה של המנהלת שווה לקולה של ילדת כיתה א').        ההחלטות מתקבלות כל עוד אינן פוגעות באחר ואינן מסכנות את ביטחון הילדים ובטיחותם.  כשהילדים שותפים בקבלת ההחלטות זה הופך אותם מסבילים לפעילים וכך גם את ההורים. הצעת הצעות והשתתפות בהצבעה (אפילו אם נמנעים) תורמת להרגשת השייכות, האחריות והערבות ההדדית. את ההחלטות מיישמים באמצעות ועדות, שגם בהם יש קבלת החלטות משותפת של ילדים, אנשי צוות והורים. 

ילדי בית הספר מספרים ל"השבוע בנתניה" שאלנו אותם מה זה בית ספר דמוקרטי , התשובות לפניכם –

אשד: אפשר לבחור את המערכת (בעיקר כשאין קורונה), ככה אני יכול לבחור במה אני רוצה להתקדם.

יובל: בלימודים זה יותר מעניין כי אנחנו גם בוחרים מה ובעיקר באיזה שיטה אנחנו רוצים ללמוד ואז זה יותר מתאים לנו. אני מרגיש יותר חופשי ושפחות מחליטים עלי, ואני אחראי על עצמי.

דניאל: השוני הגדול הוא שיש פרלמנטים. בפרלמנט כל אחד יכול להציע הצעות. אני אוהב להציע הצעות ולהסביר ולשכנע ואני אוהב שאני יכול להצביע בעד ונגד דברים.

דקל: יש פה חינוך מיוחד, יש ילדים עם קושי ואנחנו משחקים יחד וכולנו ממש באותו בית ספר בלי הבדלים.

חברי הצוות מספרים לנו למה דווקא "בית הספר הדמוקרטי"

דורון: שיתוף הפעולה בין הילדים, ההורים והצוות – מעניק הרגשה קהילתית.

אליאני: הייחוד הגדול בעיני זה השיוויון בין הילדים לצוות, תחושת השייכות והערבות ההדדית. הצוות מפתח את הדימוי העצמי של התלמיד. הלמידה נעשית מתוך התנסות וזה מגייס את הילדים ללמידה.

צפנת: תכנים שונים ומגוונים המתווספים למקצועות הליבה. הילדים נהנים מלמידה אחרת. הילדים מקבלים תכנים שמרחיבים את ידיעותיהם ותורמים להשכלתם הכללית וכן, תכנים הקשורים לעולמם ולתחומי העניין שלהם. הצוות רואה את טובת הילד ופועל לפיה בשיתוף פעולה.

מעין: בשבילי הייחוד הוא למידה מתוך הנעה פנימית וכמובן שהקול של כל אחת חשוב.

שי: בביה"ס הדמוקרטי מתקיים שיתוף פעולה ושיח עם כל קהילת ביה"ס (ילדים, מורים והורים). 

נדב: לדעתי מה שמייחד את בית הספר הדמוקרטי בהשוואה לבית ספר רגיל הוא זכות הבחירה של הילדים, האחריות שהם מקבלים והחופש. יש חיבור בין המורה לתלמיד והוא מועצם בזכות זה.

אורית: אני נהנית לקום בבוקר ולהגיע לבית הספר. מבחינתי זו הגשמת חלום. גאה מאוד  להיות חלק מההקמה ומהתהליך, וכבר רואה את ילדיי א'-ד', גדלים פה עד יב'. 

מה יש להורים לומר ?  

אפרת: הילדים וההורים שותפים להחלטות מה שמחזק מאוד את תחושת השייכות לביה"ס. תקשורת פתוחה וכנה עם החונכת. חוויה מעצימה לילד ולהורים למידה מעניינת וחווייתית.

סוזנה: ביה"ס דמוקרטי בשבילי זו גמישות, הבנה ולקיחת אחריות הדדית הורה ילד חונך️

מירב: בעיני היופי והייחוד של בית הספר הדמוקרטי לעומת בית ספר רגיל הוא עניין הלמידה. הלמידה באמת מעניינת, אפילו שהיא לא סטנדרטית (וגם קיימת סטנדרטית). היא מעשירה ומעצימה את הלמידה וההטמעה שלה שווה בהרבה יותר משינון ודירוג של הידע. כל נושא שלומדים, נוגעים בו באופנים שונים ומגוונים ובלי להרגיש הילדים מקבלים תוכן מעניין בדרכים כל כך מגוונות.

שני: בבית ספר דמוקרטי רואים את הילד שלי – מסתכלים לו בעיניים, בודקים את הצרכים שלו ומעניקים לו את כל מה שהוא צריך, מעניקים מכל הלב – כמו אימא ואבא, הם שם עבורי כמו משפחה….

ערב חשיפה בזום יערך ב – 21.1.2021 בשעה 20.00.

פרטים נוספים בדף הפייסבוק של  בית הספר הדמוקרטי אלומות

Related Post

שובו (שוב) ניצח

Posted by - 27 בפברואר 2019 0
  נציגי בית ספר שובו זכו במקום הראשון באליפות הסייבר המתקיימת זו השנה החמישית; זו השנה הראשונה בה משתתף בית…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות