שלום בית בקורונה

0 0

"קורונה איננה מילת קסם" כך קבע בית המשפט בעניין "רב בריח" – כאשר חב' רב בריח ביקשה בתקופת הקורונה לדחות את תשלום דמי השכירות ולשלמם בפריסה לאור משבר נגיף הקורונה – בית המשפט דחה את הבקשה . אין ספק אבל שהמשבר יצר בעיות חדשות שחייב לפתור אותם . אז איך שומרים על שלום בית בתוך הבניין שלנו ???

מאת: עו"ד סמי ישראל, היועץ המשפטי של האגודה לתרבות הדיור

תשלום מיסי ועד הבית – האם ניתן לבטל את התשלום?

לעניינו – קיימת חובה לשלם את מיסי ועד הבית, גם בתקופת נגיף הקורונה שכן סעיף 58 לחוק המקרקעין מחייב כל בעל דירה לשלם. אולם, ניתן להתחשב במקרים חריגים ביותר לדחות תשלום מפאת בעיות פרנסה, חל"ת, אך בשום אופן לא למחוק חוב או לוותר על תשלומו.

אסיפות ועד- כיצד מתנהל?

עפ"י התקנון המצוי, תקנה 8א' קובעת: "רואים אסיפה כללית כחוקית אם ההודעה על קיומה נמסרה כאמור בסעיף 7 והשתתפו בה בעליהן של מחצית הדירות לפחות בעצמם או על ידי בא כוחם".

בעידן הקורונה כאשר לא ניתן להתקהל , כיצד מקיימים אסיפה כללית?

     א. ניתן לקיים אסיפה באמצעות אפליקציית זום.

     ב. אסיפה ב WhatsApp.

     ג. באמצעות ייפוי כח בכתב.

אך בתנאי שנתמלאו התנאים של הודעה של 5 ימים מראש, פורטו הנושאים על סדר היום, ונכתב בהודעה כי אם לא יהיה מניין חוקי בשעה שנקבעה לישיבה תתקיים הישיבה בכל מצב. 

בנוסף, תקנה 13 לתקנון המצוי קובעת: "ההצבעה באסיפה הכללית תהיה בהרמת ידיים".

כך שאם מתקיימת אסיפה כללית ב"זום" או ב"וואטסאפ" יש לדאוג שההצבעות יהיו בהרמת ידיים או בכתיבה בוואטסאפ. חובה לתעד את הישיבה בפרוטוקול ידני ולא די בכתיבת באפליקציה או בוואטסאפ, מומלץ להקליט את הישיבה בזום.

מבחינה מהותית, התכנסות באסיפה הכללית תגשים את תכליתה כאשר כלל המעורבים יכולים לשמוע זה את זה ולהשתתף בה באופן אקטיבי.

קיום האסיפה בצורה מקוונת, מתאפשרת במקרה בו אין לקויי שמיעה או דיירים שאינם יודעים או יכולים להשתמש בזום באופן אפקטיבי. 

בריכות – האם ניתן לפתוח אותן?

כידוע ישנם מתחמים בהם קיימים חדרי כושר ובריכה. לעיתים ניתנות הנחיות בתקופת הקורונה לסגור את חדר הכושר, או את הבריכה. ההנחיות שניתנות במישור הלאומי מחייבות גם ברכוש המשותף ולכן אם במישור הלאומי ניתנת הנחייה לסגור את "חדרי הכושר" וכן את הבריכה חל איסור על נציגות הבית ו/או בעל דירה להתאמן בחדר הכושר או לשחות בבריכה המשותפת.

האם מותר לפרסם פרטים של חולה בקורונה בבית המשותף?

חוק הגנת הפרטיות מחייב אותנו לשמור על פרטים רפואיים של אדם, יחד עם זאת, אם החולה מוכן לחשוף את פרטיו אין מניעה.

ייעוץ משפטי – כיצד?

בשלב זה ועד להחלטה אחרת, הייעוציים המשפטיים מתקיימים בטלפון בלבד, אין ייעוציים פרונטליים. הייצוג המשפטי ממשיך להתקיים כרגיל, מועברים תיקים למייצגים המשפטיים כתבי תביעה וכתבי הגנה מוגשים ומטופלים. הליכי בירור או גישור מתקיימים בטל' באמצעות שיחת ועידה, למעט מקרים מיוחדים וחריגים בהם מתקיימת ישיבה פרונטלית.

תקנות לשעת חירום – תפקידו של מי לאכוף אותן?

סוגיה נוספת: כאשר מוחלות תקנות לשעת חירום, הם חלות על כולם לרבות על בעלי הדירות בבית המשותף, על דיירי הבית, על הנציגות והאסיפה הכללית. השאלה אם חלה חובה על הנציגות או האסיפה הכללית לאכוף את אותן הוראות, האם למשל נציגות הבית יכולה להתלונן במשטרה על דייר שאינו עוטה מסכה או שנכנס "לבריכה משותפת" ?

תשובה: הואיל ותחום האחריות של נציגות הבית, הינה הרכוש המשותף, קיימת חובה על נציגות הבית לדאוג כי ברכוש המשותף ישמרו הנהלים, כמו שמעסיק אחראי לביצוע "התו הסגול" במקום העבודה שעליו הוא אחראי.

הוראת סעיף 69 לחוק המקרקעין קובעת: "הנציגות תשמש מורשה של כל בעלי הדירות בעניין הנוגע להחזקה תקינה ולניהולו של הבית המשותף והיא זכאית להתקשר בחוזים ניהוליים ולהיות צד בכל הליך משפטי ובכל משא ומתן אחר בשם בעלי הדירות".

תמונה: באדיבות PIXABAY

Related Post

הטרנד החדש לחגיגות בר מצווה – צפת

Posted by - אפריל 16, 2023 0
במהלך השנים האחרונות יותר ויותר אירועי בר מצווה עוברים מאולמות האירועים לסמטאות העתיקות, בתי הכנסת והסיורים הקסומים, גם הקורונה הובילה…

מפגש פסגה בלבן שמשך אליו את מיטב הסלביות, עינב בובליל בחודש תשיעי הגיעה לצילומים וגם – תערוכת "חלומות בורוד" לרגל חודש המודעות לסרטן השד

Posted by - אוקטובר 26, 2022 0
1. מפגש פסגה בלבן. הגר משה וניר פור, ההורים שבדרך, פגשו את משי קליינשטיין ההריונית והחליפו חוויות באירוע השקת הרשת…

נשים באקסטרים

Posted by - ינואר 29, 2019 0
במשך שנים הן מתענגות על רפטינג בנהר סוער, טרקים בנוף פראי וסנפלינג וטיפוס בגבהים; לקראת סיום העשור החמישי לחייהן, החליטו…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות