שיקום על ידי פיזיותרפיה – המדריך המלא

9 0

כיום, רבים האנשים אשר נזקקים לטיפול על ידי פיזיותרפיה על מנת לשפר בעיות תנועתיות, בעיות תפקודיות ואף גם לטפל בבעיות הנוגעות לאזור העצב והשריר. כמו כן, פיזיותרפיה כוללת טיפול יציבתי, טיפול במטופלים קטועים, טיפול באלו הנזקקים לשיקום לאחר אירוע מוחי ועוד. למעשה, מדובר במקצוע יחסית ותיק וכן גם מבוסס ובעל תיעוד מוכח של יעילות, זאת מאחר והתחום פיזיותרפיה כמקצוע החל להתפתח בשלהי המאה ה-19 באנגליה, שם עסקו אחיות בטיפול על ידי עיסוי רפואי, על מנת לשקם מטופלים אשר סובלים מבעיות אורטופדיות ונוירולוגיות. עקב הטמעת התחום כתחום רפואי, התחום הלך והפך נפוץ, עד להקמת הארגון הראשון לעריכת טיפול על ידי פיזיותרפיה באנגליה, בשנת 1942.

סוגי פיזיותרפיה

כאמור, פיזיותרפיה הינו מקצוע מבוסס מדעית המשתייך לתחום הרפואה ועל כן, בישראל החל משנת 2008 חל איסור מוחלט על אנשים שאינם עברו הסמכה מלאה המוכרת על ידי תקנות הממשלה לעסוק בטיפול על ידי פיזיותרפיה, זאת על מנת להגן על מטופלים מאנשים שאינם למדו את המקצוע מגוף מוכר. כמו כן, במסגרת חוק זה, חל גם איסור על בעלי מכונים לטיפול בפיזיותרפיה להעסיק אנשים שאינם עברו את ההסמכה הנדרשת לכך.

חשוב לציין כי קיימים בישראל מספר רב של תחומי פיזיותרפיה למגוון מטרות, כאשר הנפוצים שבהם הם פיזיותרפיה למען שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך וטיפול על ידי פיזיותרפיה וסטיבולרית. פיזיותרפיה למען עזרה בשיקום שלאחר ניתוח להחלפת מפרק הירך היא בעצם טיפול על ידי תרגילים מותאמים אישית על ידי פיזיותרפיסט מוסמך, זאת על מנת להשיג תפקוד מיטבי בתום הליך השיקום, מהר ככל האפשר. כמו כן, חשוב לציין שלאופי התרגילים ומשך הטיפול משתנים רבים, כמו היסטוריה רפואית של המטופל, אורח חיים קודם ועוד. בשונה משיקום שלאחר ניתוח החלפת מפרק הירך, פיזיותרפיה וסטיבולרית הינה פיזיותרפיה המטפלת בבעיה הנקראת 'ורטיגו', למעשה מדובר בבעיה שבאה לידי בידי בעיקר בקושי בראייה חדה ומיקודית ובבעיות שיווי משקל. חשוב לציין כי בשני המקרים העקביות בתהליך היא זו שתבטיח החלמה מיטבית ולכן חשוב להיות סבלניים ולהתמסר לתהליך הטיפול בפיזיותרפיה.

כיסוי ביטוחי של הטיפול על ידי פיזיותרפיה

כזכור לעיל, פיזיותרפיה מוכרת בישראל כתחום טיפול רפואי לכל דבר ועניין ועל כן, קופות החולים החליטו להכיר בצורך הנפוץ בטיפול זה והחלו להציע כבדרך קבע ללקוחותיהן המבוטחים טיפולי פיזיותרפיה במידת הצורך בסבסוד מסויים. למעשה, כל קופות החולים הקיימות כיום בישראל (כללית, מאוחדת, לאומית ומכבי) מציעות מסלולים שונים הכוללים טיפולי פיזיותרפיה במידת הצורך, זאת לצד השתתפות עצמית מסויימת. כמו כן, כדאי לציין כי גובה ההחזר שהמבוטח יקבל עבור הטיפול משתנה בהתאם לקופה המבטחת ובהתאם לסוג הטיפול בפיזיותרפיה ועל כן, לפני שאתם ניגשים לטיפול מומלץ מאוד לערוך סקר שוק, זאת על מנת לוודא כי תקבלו את הטיפול המקצועי ביותר במחיר המשתלם ביותר.

קרדיט תמונה FREEPIK

Related Post

שכיחות הדמנציה

Posted by - 16 ביולי 2023 0
ככל שאוכלוסיית העולם ממשיכה להזדקן, שכיחות הדמנציה נמצאת בעלייה. דמנציה, מצב נוירולוגי מתקדם המשפיע על זיכרון, קוגניציה והתנהגות, מציבה אתגרים…

סכנה ברורה ומיידית

Posted by - 16 בינואר 2020 0
בכל חורף פורצות כ-12,000 שריפות בבתים, בסוף השבוע זה קרה שוב בנתניה: איבון דהן ז"ל נספתה בשריפה בדירתה; במיוחד לקוראי…

שמלה לה לה

Posted by - 29 באוגוסט 2019 0
איך שלא תביטו על זה, שמלה היא כמעט תמיד הפתרון המושלם. נכון, זה הפתרון הקל, אבל עדיין פתרון שיקי עם…
כלי נגישות