שינויים חדשים בהוצאה לפועל. עד 25% הנחה בריביות ההוצאה לפועל וכן עד 90% הנחה בחובות עצמם.

8 0

כנסת ישראל החליטה לקדם הצעת חוק לפיה ניתן יהיה להפחית עד 80% בריביות על החובות בהוצאה לפועל.

לאחרונה התכנסה ועדת חוקה ומשפט ואישרה סופית את הרפורמה החדשה אשר צפויה להביא להפחתת ריביות בעשרות אחוזים בכל מה שקשור בחובות המצויים במערכת ההוצאה לפועל.

כידוע, במערכת ההוצאה לפועל קיימות ריביות שונות ביניהן ריבית על החוב עצמו [ברירת מחדל] אשר יש בה כדי לשמור על ערך הכסף של הזוכה עת החייב משלמו בתשלומים, וכן ריבית פיגורים אשר תפקידה להביא לתמריץ מצד החייב להגיע ולשלם את חובו שאחרת יישא בריבית פיגורים.

ריבית הפיגורים לרוב יותר יקרה ויותר משפיעה על גובה החוב והיא עומדת כיום על 8.73% צמוד [11.73%].

המחוקק החליט לעשות הפרדה בין הריביות על מנת לסייע לזוכים לקבל את כספם וכן על מנת לסייע לחייבים לשלם את חובם שלא ביתר. מאחר ותפקידן של 2 סוגי הריביות הוא שונה כאשר הריבית הרגילה נועדה לשמור על ערך כספו של הזוכה בעוד ריבית הפיגורים היא יותר אקט עונשי הרי כי עתה ניתן יהיה לנתק את הריבית הרגילה מריבית הפיגורים ולהביא להפחתה ניכרת בריביות שנושא התיק כך שההנחה יכולה להגיע עד ל-80%.

מטרת החוק המרכזית היא לייצר במידה מסוימת ודאות לחייב באשר ליכולתו לפרוע את החוב, המון חייבים כיום אינם מודעים כלל לגובה הריבית שנושא התיק שלהם ורבים אחרים משלמים מידי חודש במשך שנים, צו תשלומים, ולא רק שהחוב אינו פוחת הוא הולך ותופח.

בדיוק בשל מצבים אלו החליט המחוקק להעניק במידה מסוימת, ודאות בקשר לתשלום החוב ותמריץ חיובי בדמות מחיקת ריבית פיגורים לאלו שיגיעו וישלמו את חובם בתשלומים כסדרם.

כיום, אדם אשר לחובתו חוב בתיק הוצאה לפועל יוכל להגיע ולבקש לפרוס את חובו. היה והחייב משלם את התשלומים במשך לפחות 3 חודשים, יהיה רשאי להגיש בקשה להפחתת הריביות ב-25%, עתה בשל השינויים החדשים בחוק ההוצאה לפועל והרפורמה החדשה, מערכת ההוצל"פ תפחית באופן אוטומטי את ריביות החוב לאלו שמשלמים את צו התשלומים ללא צורך בבקשה, מה שעשוי להביא לתמריץ מצד חייבים להגיע ולשלם את חובם בפריסה בשל חוסר יכולת.

עוד שינוי בחוק החדש הוא שינוי סדר זקיפת התשלומים כך שכל תשלום מצד החייב בתיק ההוצאה לפועל, יועבר ראשית לקיזוז רכיבי החוב היקרים עליהם הריבית גבוה יותר, בכך ייעצר כדור השלג אשר מביא להגדלת החוב מידי חודש.

הצעת החוק האמורה וכן חוקים אחרים אשר קיימים בסל כבר היום, עשויים בהמון מקרים להביא להנחות הן על הריביות בתיק והן באשר על קרן החוב עצמה. כך יוצא כי אדם אשר באיחוד תיקים המון שנים ומשלם כל חודש סכום זעום זכאי יהיה לגשת לעו"ד על מנת לבדוק חלופה להנחה של עד 90% מהחוב.  

לצורך ההבנה נספר לכם כי לקוח משרדנו הגיע עם חוב גדול בסך של כ-400,000 ₪ אותו שילם בצו תשלומים נוך בהוצל"פ  ע"ס 300 ₪ לכל חודש, כך משך 9 שנים אחרונות. הלקוח הגיע למשרדנו בטענה כי החוב רק הולך וגדל זאת על אף העובדה כי הוא משלם כבר המון שנים, בבדיקה מהירה שערכנו הצלחנו לקזז את חובו לסך של 50,000 ₪ ובכך ניסגר התיק באופן סופי.

אייל קורסיה-עורכי דין

טלפון: 050-6351208

אתר: https://adv-dk.co.il/

Related Post

מועדון דוברי האנגלית מתחדש

Posted by - 5 ביולי 2021 0
המועדון מרכז קהילתי לכל תושבי האזור דוברי האנגלית. גם   בתקופת סגרי הקורונה, המתנדבים הרבים המשיכו לעזור ולשרת את הקהילה ככל…

קהילה בטוחה מאלימות

Posted by - 29 בנובמבר 2022 0
"אמנת קהילה בטוחה מאלימות מינית", משותפת לראשי רשויות מרחבי הארץ ובשיתוף מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית – זאת, במסגרת…
כלי נגישות