"שיח כלכלי פתוח מונע אלימות ומוביל לזוגיות בריאה"יום המאבק באלימות נגד נשים: "שיח כלכלי פתוח מונע אלימות ומוביל לזוגיות בריאה"

7 0

אלימות כלכלית נתפסת לרוב כ- "אלימות שקופה", כזו שאין לה שפה ברורה וקשה לזהות אותה בתחילת דרכה, אגב, עד היום אין חוק נגדה למרות היותה חמורה, הרסנית וכואבת. נושאי כלכלה וכסף יוצרים מתח בתוך המערכת הזוגית, גורמים למריבות, לאלימות כלכלית ולא פעם לפירוק הזוגיות והבית.

לרגל יום המאבק באלימות נגד נשים אותו אנו מציינים ביום שישי, 25.11.2022, נעמה רויזנטול אביגל, מומחית בחשיבה כלכלית בריאה, ניהול תקציב וכלכלת המשפחה, מנטורית מובילה בעמותת "חסדי לב" ובפרויקט הדגל 'משפחה בפלוס' מעניקה מספר טיפים להתנהלות כלכלית זוגית בריאה:

1.זכרו את המטרה: תקשורת מקרבת בשיח הכלכלי – דברו על עצמכם, הציפו את הדברים שמפריעים לכם (אם ישנם כאלו), שימו לב מה בשליטתכם וביכולתכם לשנות תוך קיום שיח מכבד ולא מאשים. אם משהו מפריע לכם, תדברו.

2. גוף ראשון: הבקשה שלי מכם- להפסיק להאשים. משפטים כמו "אתה תמיד חוזר מאוחר מהעבודה ולא מספיק לעשות קניות"  או "את קונה מלא בגדים שאת בכלל לא לובשת", לא מקדמים את השיח הזוגי, רק יוצרים רתיעה, סלידה ותחושה לא נעימה.

3.שינוי שפה: במקום המשפטים לעיל, השתמשו במשפטים כמו "אני מאוד אשמח אם תוכל לצאת פעם בשבוע מוקדם בשביל להספיק לעשות קניות" או "אני מרגיש שיש לילדים יותר בגדים ממה שהם באמת צריכים".

4. שיח מכבד: זכרו- בצד השני יושבים בני הזוג שלכם לחיים ולהצלחה. להצלחת התהליך חשוב לדבר ולעשות זאת בכבוד, לא בכעס וההאשמות – דרך שיתוף בצרכים וברצונות שלכם כך מנצחים קשיים.

5. לא להתחמק: קיים מתח סביב נושא כספי, מתח שיכול לגרום ל"ביחד" להיסדק.
זוגיות שבה מדברים על כסף משפרת אותה פלאים, התחמקות משיח לא פותר בעיה.

השתמשו בכלים מעולם התקשורת המקרבת בשביל לצלוח את הקושי, לשמוע ולהשמיע אחד את השני,

ולהצליח להגיע לפתרון שעונה ורואה את הצרכים והרצונות החשובים לנו.

6. שבו לשיחה: שיחה על חווית ילדות עם כסף ועל מקום הכסף בבית הוריכם, השיתוף יאפשר לצד השני להבין הרגלים וערכים הכלכליים

7. דייט שבועי כלכלי: כל שבוע שיחה זוגית על היעדים, התקציב, מה היה בשבוע הקודם ולתכנן יחד את השבוע הבא. השיח הכלכלי שיכנס לשגרה יעזור לכם ללמוד לדבר על כסף גם וימנע וויכוחים של חוסר תיאום

8. אל תסתירו! גם אם בצעתם הוצאה שלדעתכם בן הזוג יחלוק עליה- תשתפו. זוגיות בריאה מבוססת על אמון ותקשורת. שבו לדבר גם על הדברים עליהם יש מחלוקת וגם על הדברים הקשים.


"כלים אלו יעזרו לכם להבין אחד את השני יותר, באילו נקודות חשוב להשקיע, יגבשו את המשפחה ויעניקו אוויר לנשימה מהשגרה השוחקת" מסכמת נעמה.

ביום שני הקרוב, 28.11 יקיימו בתוכנית משפחה בפלוס ובינר מיוחד בזום- ללא תשלום, בנושא 'איך יוצאים מהמינוס' בהדרכתה של נעמה רויזנטול אביגל להרשמה הכנסו לפייסבוק 'חסדי לב – פותחים דרך להצלחה'.

Related Post

מתרגלים מלחמה בלניאדו

Posted by - 12 במרץ 2019 0
תרגיל רחב היקף לבדיקת מוכנות בית החולים לניאדו לתרחיש מלחמה התקיים בשבוע שעבר; בתרגיל נבדקה גם מוכנות בית החולים  לטיפול…
כלי נגישות