שומן מזיק?

6 0

חשיבותם של שומנים בתזונה היומית

מתוכניות אירוח, מאמרים בעיתונות ועד למדיה החברתית, ההמלצות הנוגעות להוספת או הפחתת שומן לתפריט שלנו משתנות ללא הרף. המסרים המעורבים, בנוסף לתוכניות 'אופנתיות' להפחתת משקל המתפרסמות חדשות לבקרים עלולים להיות מבלבלים.

ד"ר לואיג'י גרטון, סמנכ"ל הדרכות בחברת הרבלייף ל"מקומונים בשרון": " גופנו זקוק לשומן כדי להיות בריא. עם זאת, סוגי השומנים שעלינו לכלול בתזונה שלנו (ומקורותיהם) עלולים להיות מבלבלים. המפתח הוא לדעת כמה שומן יש לצרוך כדי לשמור על בריאות אופטימלית."

Ketogenic low carbs diet – food selection on white wooden background. Balanced healthy organic ingredients of high content of fats. Nutrition for the heart and blood vessels. Meat, fish and vegetables.

גרטון מסביר את כל מה שרצית לדעת על שומנים בריאים:

  • שומנים חשובים לבריאות?

שומנים, חלבונים ופחמימות מספקים אנרגיה הנמדדת כקלוריות להם הגוף זקוק על מנת לבצע פעילויות יום-יומיות. כאשר שומן נצרך בכמות עודפת, האנרגיה הנוספת משמשת לסינתזה של שומנים וליצירת מחסן אנרגיה. שומנים נמצאים בכל קרומי התא ונחוצים לתפקודו, עם זאת לא כל השומנים במזון דומים – חלקם בריאים יותר מאחרים וחשוב מאוד להחליף שומנים לא בריאים בשומנים בריאים כדי לשמור על בריאות הלב וכלי הדם. יש לציין ששומנים הם מקור אנרגיה חשוב במיוחד וחיוניים לכל תא בגוף.

  • כוחם של אומגה 3 ו-6

השומנים הבריאים ה'פופולריים' ביותר הם אומגה 6 ואומגה 3. מחקרים שנערכו לאחרונה בארצות הברית מוכיחים כי צריכה מוגברת של אומגה 3 מועילה לבריאות הלב וכלי הדם ומפחיתה את רמת השומנים בדם. תועלת השומנים הבריאים באה לידי ביטוי במוח, בעיניים, בלב, בעור ובכל מערכות האיברים בגוף. לכן, תזונה עשירה באומגה 3 (הן באמצעות מזון והן באמצעות תוספי מזון), מועילה לבריאות. כדי להגדיל את צריכת השומנים מסוג אומגה 3 מומלץ לאכול יותר פירות, ירקות ודגים (דוגמת סלמון) או לחילופין, להיעזר בתוספי אומגה 3 דוגמת הרבלייפליין מקס של הרבלייף המכיל חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 EPA ו-DHA המסייעות בשמירה על בריאות הלב ומסייעות להגיע לתצרוכת היומית המומלצת.

  • ויטמינים ומינרלים חיוניים

ויטמינים ומינרלים מועילים לבריאות הכללית ובמיוחד להתפתחותם של ילדים. עם זאת, לא כולם צורכים מספיק מהם. ויטמין D הוא אחד הוויטמינים החשובים ביותר משום שהוא חיוני לשמירה על בריאות העצם ולחיזוק המערכת החיסונית והשרירים.

ויטמין D מסיס בשומן, כלומר הוא נספג בשומנים ומאוחסן ברקמות הגוף לצורך שימוש. לאורך דורות רבים, אבות אבותינו צרכו ויטמין D מהסביבה (שמש) וממזונות שאכלו. עובדה זו השתנתה באופן קיצוני משום שכיום אנשים אינם מבלים זמן רב מחוץ לבית וסוג המזונות השתנה אף הוא.

תופעה דומה מתרחשת גם עם מגנזיום, מינרל חשוב המעורב בלמעלה מ-300 תגובות כימיות שונות בגוף האדם. המינרל קיים בכל כדור הארץ: בסלעים ובמים המגיעים ממעיינות או נהרות. לפני שנים, מגנזיום היה קיים במים טבעיים שנשאבו מהנהרות, בשונה מכך, המים כיום מכילים הרכב מינרלי שונה, ובמקרים מסוימים אינם מכילים כמויות מספיקות של מגנזיום. תוספי מזון עשויים לסייע גם בהגדלת צריכת המגנזיום.

  • שומנים מתזונה נכונה:

חמשת המזונות המובילים המומלצים (עשירים בשומן ובריאים) :

1. אבוקדו –אבוקדו מכיל שומן חד-בלתי-רווי הנקרא חומצה אולאית, שהיא אותה חומצת שומן הנמצאת בשמן זית ומקושרת לתועלות בריאותיות שונות. אבוקדו משמש גם מקור מצוין לאשלגן ומכיל 40% יותר אשלגן בהשוואה לבננות, כמו גם לסיבים תזונתיים, שהוכחו ביכולתם לסייע בהורדת הכולסטרול LDL והטריגליצרידים במקביל להעלאת ה-HDL, הכולסטרול ה'טוב'.

2. שוקולד מריר- שוקולד מריר איכותי המכיל לפחות 70% קקאו עתיר בשומן ובסיבים תזונתיים ומכיל מעל 50% מהכמות היומית המומלצת של ברזל, מגנזיום, נחושת ומנגן. הוא עשיר גם בנוגדי חמצון העשויים לסייע בהורדת לחץ הדם ובהגנה על כולסטרול LDL בדם מהתחמצנות.

3. ביצים – אף שהן עשירות בכולסטרול ובשומן, הן אחד המזונות הצפופים ביותר מבחינה תזונתית על פני כדור הארץ. הן עמוסות בוויטמינים ומינרלים ומכילות כמעט כל חומר מזין שאנו זקוקים לו, כולל חלבון, החומר המזין החשוב ביותר לצורך ניהול משקל, וכולין, מרכיב תזונתי חשוב עבור המוח.

4. דגים שומניים- דוגמת סלמון, פורל, מקרל, סרדינים והרינג עשירים בחומצות שומן אומגה 3 השומרות על בריאות הלב, חלבונים איכותיים וחומרים מזינים חשובים אחרים.

5. אגוזים- עשירים בשומנים ובסיבים בריאים ומהווים מקור צמחי מצוין לחלבון, ויטמין E ומגנזיום. סוגי אגוזים בריאים כוללים, בין היתר, שקדים, אגוזי מלך ואגוזי מקדמיה.

צילום יחצ הרבלייף

Related Post

eBay

Posted by - 1 במרץ 2023 0
השבוע השתתפו חניכי שנה א' ממרכז יזמות יוניסטרים נתניה, באירוע Go/NoGo של עמותת יוניסטרים במשרדי מרכז המחקר והפיתוח eBay ישראל בעיר. המרכז מלווה זה מספר…
כלי נגישות