"שווים בכדורגל":  הזוכה הגדולה – נבחרת מכבי נתניה

7 0

השבוע התקיים אחד ממשחקי הדגל של טורניר "שווים בכדורגל" אותו מוביל ארגון ספיישל אולימפיקס ישראל יחד עם מנהלת הליגות, ההתאחדות לכדורגל, התאחדות הספורט לבתי הספרמשרד הספורט ועיריית ירושלים. פרויקט "שווים בכדורגל" מאגד יחדיו קבוצות יוניפייד – קבוצות המורכבות מאוהדים וספורטאים עם מוגבלות שכלית התפתחותית  המתאמנות יחד פעם בשבוע במועדונים של שתי הליגות הראשונות

מאת יקיר ישראל 

משחק הליגה של שווים בכדורגל התקיים בספורטק עמק הארזים בירושלים באירוח עיריית ירושלים. בטורניר התחרו קבוצות משולבות של שחקני ספיישל אולימפיקס, ספורטאים עם מוגבלויות שכליות וקוגנטיביות ואוהדי הקבוצות שלהפועל תל אביב, מכבי תל אביב, מכבי חיפה, הפועל ים, הפועל פ"ת, הפועל כפר סבא, עירוני אשדוד ומכבי נתניה. בסופו של טורניר שווים בכדורגל כלל השחקנים מקבלים מדליות על השתתפות, אך הקבוצה הזוכה בבית דרג א' – מכבי נתניה. 

בבית דרג ד׳ זכתה: הפועל ים, בבית דרג ג׳ זכתה: הפועל פ״ת, בבית דרג ב׳ זכתה: הפועל ב"ש, וכאמור בבית דרג א׳ זכתה: מכבי נתניה. 

ספיישל אולימפיקס הינו הארגון הבינלאומי המוכר והיחיד בעולם לספורט משלב עבור אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית (הנמכה קוגניטיבית, תסמונת דאון, מוגבלות שכלית- התפתחותית, אוטיזם) הוועד המקצועי  מספק הכשרות, קורסים ומוביל אתיקה מקצועית לצד פלטפורמה רב ענפית של תחרויות בארץ ובחו"ל. הארגון העולמי מקיים כל ארבע שנים את האולימפיאדה היחידה בעולם עבור אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית המוכרת תחת הIOC  – משחקי העולם של ספיישל אולימפיקס, בענפים אולימפיים שונים, אליהם תיסע השנה משלחת ישראלית הכוללת 35 ספורטאים, שיתחרו במשחקים בברלין.   

פרויקט "שווים בכדורגל" של ספיישל אולימפיקס, מאגד יחדיו קבוצות יוניפייד (קבוצות משולבות). בפרויקט שווים בכדורגל, כל קבוצה מורכבת מספורטאי "ספיישל אולימפיקס" ספורטאים מיוחדים, כאשר הספורטאים ללא מוגבלויות, הנם אוהדי הקבוצות השונות והם גם מתפקדים כמנהלי הקבוצות בהתנדבות מלאה ומתוך חיבור לחזון ושילוב אותו מובילה ספיישל אולימפיקס ישראל. כיום, הליגה כוללת 10 קבוצות וכ-360 שחקנים הפעילים כיום בליגה. 

קיימים מספר עקרונות ייסוד במשחקי היוניפייד. הראשון שבהם מאפשר לכל השחקנים להשתתף במשחק – שחקן עולה למינימום 6 דק על המגרש • לכל שחקן בקבוצה יש תפקיד מוגדר • כל שחקן מקבל הזדמנות שווה להראות את כישוריו • הצוותים מורכבים מכמעט 50% שחקנים עם ו – 50% שחקנים ללא מוגבלות. • אין אימונים נפרדים כל חברי הקבוצה מתאמנים יחד.

ייתרון קבוצות היוניפייד ברור, דרך כוחו של הספורט ויצירת פלטפורמה תחרותית ניתנות מספר הזדמנויות שונות עבור ספורטאים עם וללא מוגבלות. הליגה מקנה לספורטאים המיוחדים אפשרות להראות חוזקות, יכולות, כישורים והצלחה והכי חשוב הכרה ותחושת שייכות. בנוסף, הקהילות בחברה/ האוהדים בליגה נחשפים דרך הספורטליכולתיהם של ספורטאי ספיישל אולימפיקס, באמצעות הליגה אנחנו שוברת מוסכמות, דעות קדומות ומנפצת תקרות זכוכית בחברה הישראלית.

בימים אלו עובדת ספיישל אולימפיקס עם מועדני כדורגל מהפריפריה להקמת ליגה משולבת לנוער. מדובר בפרויקט חדש בשיתוף בית הנשיא במסגרתו 15 מועדוני כדורגלמהפריפריה יתאגדו תחת דגל השילוב של בית הנשיא בשיתוף משרד הספורט- עמותת ערכים בספורט- התאחדות לכדורגל 

לדברי שרון לוי בלנגה, מנכ"לית ספיישל אולימפיקס ישראל: "תשומת הלב מייצרת הכלה ושינוי חברתי דרך המגרש בהשראת עקרון פשוט – להתאמן יחד, לשחק יחד, להיות מאוחדים למטרה אחת על המגרש- לנצח ולהתחרות יחד. הספורט הוא כלי מהיר לידידות ולהבנה בין ספורטאים עם וללא מוגבלות . בהזדמנות זו אנו רוצים להודות לעיריית ירושלים ולראש העיר מר משה ליאון על ההזדמנות לארח טורניר חשוב מסוג זה". 

עיריית ירושלים, שאירחה את הטורניר בעיר, בשיתוף ארגון ׳ספיישל אולימפיקס׳, מובילה ומקיימת באמצעות אגף הספורט מגוון של מסגרות ואירועי ספורט ייחודיים, עם ערך מוסף, עבור כלל האוכלוסיות ובענפים שונים. אלה, מאפשרים לתושבי ותושבות העיר למצוא את המקום בו יוכלו להתפתח וליהנות ממעטפת ספורט מקצועית, בענף המעניין אותם, יחד עם תמיכה חברתית וקהילתית.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: ״זוהי זכות גדולה ומרגשת עבורנו, לקיים בירושלים הבירה את הטורניר  המיוחד של 'ספיישל אולימפיקס' בכדורגל. טורניר, של ספורט שיוויוני וערכי אותו אנו מטפחים בעיר לאורך השנים כחלק בלתי נפרד מהאירועים המגוונים והגדולים של ירושלים, בשלל תחומי הספורט. נמשיך להשקיע את כל המאמצים בכדי לאפשר למגוון רחב של אוכלוסיות להיות חלק בפעילויות ובמסגרות הספורט השונות שאנו מובילים, ולהיות בירת הספורט של ישראל בכל המובנים".


קרדיט: ספיישל אולימפיקס, מנהלת הליגות, ההתאחדות לכדורגל, התאחדות הספורט לבתי הספר, משרד הספורט ועיריית ירושלים.
קרדיט לתמונות: בן מלניק.

קרידט: ספיישל אולימפיקס

Related Post

העיר מארחת

Posted by - 2 במאי 2022 0
נקבע סדר המשחקים לטורניר אליפות אירופה 17U בכדורגל נתניה תארח את גמר אליפות אירופה וכן שלבים מכריעים נוספים בטורניר מאת יקיר ישראל…
כלי נגישות