שביל המעבורות

8 0

פרוייקט חדש שנועד לספר את  סיפור ההקמה של מחנות העולים בעיר ואת סיפורן של המעבורות.

מאת : בניה גואטה

מיזם חדש בנתניה כולל הקמת נקודות הנצחה במיקומים שפעלו בהם מעברות בנתניה, כאשר נקודות ההנצחה יכללו שילוט ובו סיפור קצר על המעברה שפעלה במקום וסביבו פיתוח שטח הכולל 2-3 ספסלים ורחבה קטנה. אל נקודות ההנצחה יובאו מבקרים- תלמידים, חיילים ותיירים ללמוד על סיפור המקום. 
חלק מיוזמה ארצית שמוביל בני אשר, שהקים בשנת 2017 עמותה למורשת מעברות: "מעקירה לתקומה" .

העמותה הוקמה "במטרה להנציח פרק מופלא בבניית מדינת ישראל, סיפור הקמת המעברות  ואנשיהן – העולים והקולטים .
"במסגרת פעולות העמותה מתבצע פרוייקט ארצי של איסוף עדויות ותיעוד, בשיתוף פעולה עם גורמים שונים בכלל זה החברה למתנ"סים ובית התפוצות  במטרה לשמור על סיפור המעברות שלא ייעלם מההיסטוריה ולהחזירו לאתוס הציוני."
אשר: "סיפור המעברות הוא סיפור שלא ייאמן על מדינה שהכפילה תוך מספר חודשים את אוכלוסייתה. עולים עלו מכל רחבי העולם וכולם עברו את אותו מסלול, ולכל אחד הסיפור האישי שלו ושל משפחתו. הסיפורים מתומללים ומוכנסים לאתר העמותה."

יצויין כי היוזמה הובאה בפני הועדה לשימור אתרים, בראשותו של סגן ראש העיר, אינג.' אלי דלל, אשר אימץ את המיזם ובירך עליו. אלי דלל: "אני מבקש להודות לבני אשר על פועלו ועל שהביא סוגיה חשובה זו של שימור נושא המעברות בפני הוועדה לשימור אתרים. הפרוייקט הובא בפני ראש העיר, מרים פיירברג-איכר והנהלת העירייה והתקבלה הסכמה לתיקצובו ועל כך יש לברך."

בשלב זה, יצא אגף תכנון ועיצוב עיר במינהל ההנדסה בשיתוף עם חוה אפל, מנהלת המוזיאון לתולדות נתניה לאתר את מיקומי המעברות ואת הנקודות להצבת השלטים, כאשר מחלקת תכנון ועיצוב עיר תציע עיצוב לשלטים  ולפיתוח השטח- ספסל , רחבה, שתילת עצים. 
מנהלת המוזיאון ציינה כי מאות אלפי עולים הגיעו למחנה העולים באיזור קרית צאנז ועין התכלת, שם פעלו מתקני  הצבא הבריטי שהועברו לעיריית נתניה ושימשו כמוסדות ציבור. היתר – היה מערך גדול של אוהלים שהתקייים לאורך שנות ה – 50. כמו כן הוקמו מחנות מעבר ושיכוני עולים בשולי העיר : בין השאר ליד מכללת  נתניה, בנאות הרצל(סלע) וברמת ידין. גם בתי הכפר אום חאלד אוכלסו בעולים.
בהזדמנות זו, פונה אפל לציבור הרחב ומבקשת לשתף אותה בעדויות השונות בנושא, כדי לשמר את המורשת הערכית לדורות הבאים.

Related Post

אנשים טובים באמצע הדרך

Posted by - 6 בנובמבר 2019 0
דיירי בניין מגורים בו פרצה שריפה, נדהמו לגלות כי עשרה מתנדבים מעמותת ידיד, שלוו על-ידי חברת המועצה תרצה גרינפלד וראש…

מינוי חדש

Posted by - 12 בספטמבר 2023 0
מרכז מורשת יהודי לוב , הארגון העולמי של יהודים יוצאי לוב ערך לאחרונה בחירות לתפקיד יו"ר העמותה , סגניו וחברי…

מה החשיבות של מנהל השקעות טוב?

Posted by - 18 בפברואר 2020 0
תחומי ההשקעות בארץ אינם מתמקדים דווקא בהשקעות פיננסיות בבורסה, בניירות ערך ועוד אלא גם בהשקעות אלטרנטיביות שונות. זו יכולה להיות…

העמותה שנותנת סיכוי לילדים

Posted by - 27 ביוני 2018 0
עמותת 'ילדים בסיכוי' פועלת במשך 33 שנים לטובת ילדים המגיעים מרקע קשה ותומכת בהם כדי לאפשר להם עתיד טוב יותר.…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות