שארל דה גול

7 0

מאות בני נוער בסיכון עולים מצרפת השתתפו בטורניר כדורגל בעיר

כדורגל בניחוח צרפתי: מספר ימים לאחר שגמר טורניר "ליגת האלופות" התקיים באצטדיון "סטאד דה פראנס" בפאריז, הגיש לשיאו גם טורניר הכדורגל של תכנית "מחברים" שמספקת מסגרת חינוכית ברחבי הארץ לאלפי בני נוער בסיכון עולים מצרפת. בטורניר הכדורגל של "מחוברים" השתתפו קבוצות כדורגל של בני נוער בכיתות ז' עד י' המשתתפים בתכנית מירושלים, אשדוד, אשקלון, בית שמש ונתניה. בסופו של יום תחרויות ארוך שהתקיים ב"אורבן קט-רגל פולג" בנתניה, זכתה קבוצת "מחוברים אשדוד".

לדברי אריאל קנדל, מנכ"ל עמותת "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת בישראל), "תכנית 'מחוברים' היא בבחינת 'אוויר לנשימה' עבור בני הנוער העולים מצרפת. התלמידים העולים דוברי הצרפתית מגיעים לבתי ספר שאינם ערוכים לקליטתם ולצוותים חינוכיים שאינם יודעים כיצד לעזור להם, ופרט לאתגרי ההסתגלות למדינה ותרבות חדשים הם נאלצים להתמודד גם עם קשיי שפה והבנה לקויה של החומר הנלמד. המצב מוביל לידי כך שרבים מהם נושרים ממערכת החינוך. בעיה נוספת היא שבישראל, בניגוד לצרפת בה יום הלימודים מסתיים ב-17:00 ואף ב-18:00 בערב, לתלמידים אין מסגרת אמיתית לשעות אחר הצהריים. כך, התלמידים העולים מוצאים עצמם חופשיים בשעה מוקדמת של היום. ההורים העולים עסוקים מדי באולפנים, בחיפוש מקום עבודה ובקשיי ההגירה היומיומיים שלהם עצמם, ולא תמיד ערים לכך שילדיהם נתונים למצב בו הם יכולים להפוך ל'ילדים בסיכון'. תכנית 'מחוברים' מסייעת להם, והיא חיונית לקליטתם המוצלחת בארץ". 

עמוס הלר, מנהל תכנית "מחוברים", מספר כי "תכנית 'מחוברים' מספקת מסגרת יומיומית חיונית לבני הנוער ומצליחה למנוע פעילות שלילית בקרב העולים. בני הנוער בתכנית זוכים לסביבה חינוכית וחברתית תומכת, לחוגים מותאמים, מרכזי למידה וקבוצות נוער – ולא פחות חשוב, גם לאוזן קשבת. טורניר הכדורגל שהגיע לסיומו המוצלח הוא רק אחד מכמה פעילויות ספורט שאנו משלבים בתכנית, מתוך הכרה בכוח החינוכי והטיפולי הטמון בענפי הספורט הקבוצתיים. אנו מקווים כי זוהי תחילתה של מסורת רבת שנים, ממנה ייהנו בני הנוער העולים וגם החברה הישראלית תצא נשכרת".

רקע קצר על תכנית "מחוברים": בעקבות סדרת אירועי אלימות שאירעו בקרב נוער עולה, ובראשם – אירוע מצער של תגרה שהסתיימה ברצח בין נוער עולה בסיכון בירושלים, החליט משרד החינוך להפעיל את תכנית "מחוברים", שמטרתה הייתה לספק מסגרת חינוכית לבני נוער בסיכון עולים מצרפת. התכנית, שמופעלת על ידי החברה למתנ"סים, החלה לפעול בחודש פברואר 2019, ומסייעת מאז בהצלחה לאלפי בני נוער באשקלון ובערים בהן יש קהילת עולים גדולה מצרפת. תכנית "מחוברים" מסייעת לילדים עולים בכיתות ד' עד ח' באמצעות שילוב שלהם בחוגים של המתנ"סים ובהקמת מרכזי למידה שמאפשרים להם לצמצם את הפערים הלימודיים שנוצרו בגלל קשיי עלייה ושפה. עבור הנוער הבוגר יותר (כיתות ז' עד יב') – פרט לסיוע הלימודי, המדריכים המנוסים של תכנית "מחוברים" משמשים כ"אח גדול" או "מורה דרך" עבור הנוער העולה, לאור זאת שפעמים רבות ההורים לא מבינים את המציאות הבית ספרית ומחוצה לה. בקבוצות הבוגרות יותר של" מחוברים" יש גם שירותי הכנה והדרכה לקראת צה"ל, במטרה להכין את העולים לשירות הצבאי באופן טוב ככל האפשר.

אודות "קעליטה": עמותת "קעליטה", שהוקמה ביוני 2015 על ידי הפילנתרופ ואיש העסקים היהודי-צרפתי מרק אייזנברג, היא ארגון הגג של עולי צרפת בישראל. קעליטה שמה לה למטרה לסייע ולהביא לשיפור משמעותי בקליטת העולים דוברי הצרפתית, להעלות את חשיבות העלייה והקליטה ולהציב אותה בראש סדר העדיפויות של החברה בישראל – ובכך לתרום לפתרון בעיות הנוגעות לכלל החברה הישראלית. מאז החלה לפעול, שיפרה העמותה משמעותית את סיכויי ההצלחה של העולים מצרפת בארץ וחיזקה את התרומה הכלכלית, החברתית והרוחנית של העלייה מצרפת.

תמונות: באדיבות תכנית מחוברים

Related Post

ספורטאים מציינים גרסת נתניה

Posted by - 28 במרץ 2023 0
הטקס המסורתי לחלוקת מלגות ספורטאים מצטיינים, התקיים השבוע במסגרתו הוענקו מלגות ל-42 ספורטאים, תושבי העיר, על הישגיהם בשנת 2022. מטרת…

מאבות אכלנו בוסר…

Posted by - 12 בספטמבר 2019 0
מעורבות יתר של הורים בכדורגל הישראלי, היא לא רק המצאה ישראלית, היא גם אחת הסיבות לאי הצלחת והרס הילדים מאת…
כלי נגישות