רילוקיישן לפורטוגל – האם מגיעות לכם הטבות מס?

8 0

מי שעומדים בפני מעבר לפורטוגל לצרכי לימודים, עבודה או כל צורך אחר, צריכים לקחת בחשבון היבטים רבים של נושא זה. אחד המשמעותיים שבהם הוא נושא המיסים. כך גם לגבי מי שמתעניינים בהגירה לאירופה, אזרחות פורטוגלית וכדומה. מה חשוב לדעת לגבי היבט המיסים במקרים אלה?  

רקע וקצת היסטוריה

ישראלים שהם צאצאי יהודים שגורשו מפורטוגל במסגרת אירועי גירוש ספרד, עשויים להיות זכאים לקבלת אזרחות פורטוגלית. מה שמכונה דרכון אירופאי, הוא למעשה דרכון מקומי, אשר מוציאים בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי. אזרחות אירופאית ניתנת אוטומטית למי שהוא אזרח של אחת מחברות האיחוד האירופי. האזרחות והדרכון הפורטוגליים מגיעים עם מגוון רחב של יתרונות והטבות (בעבודה, מגורים ועוד), לאור העובדה שפורטוגל היא חלק מהאיחוד האירופי.

השלכות מעשיות של רילוקיישן

עבור המעבר עצמו, דרושה ויזה לשהייה בפורטוגל ולעבודה בה. בכל מקרה, דרכון פורטוגלי יקל על קבלת הטבות שונות בשהייה ממושכת במדינה זו ועשוי לחסוך כסף רב בכל הנוגע ללימודים, מחייה, רכישת נכסים ועוד. כמו כן, הוא עשוי לפשט במגוון אופנים את הבירוקרטיה של תהליכים כאלה, שהיא תמיד מורכבת במידה כזו או אחרת. מבחינת מיסוי, יש לוודא שלא יהיה כפל מס – שלא תשלמו פעמיים את אותם המיסים, בישראל וגם בפורטוגל. עושים זאת באמצעות תהליך שמכונה "ניתוק תושבות" והוא גם הכרחי, לשם קבלת הטבות המס השונות. ניתוק תושבות מחייב שהייה בחו"ל של שלוש שנים לפחות, יחד עם המשפחה. אם מדובר על שהייה כזו ללא המשפחה, הדבר דורש הצהרה והוכחה, על העברת מרכז החיים לארץ היעד. חשוב מאוד לטפל בנושאים אלה ביסודיות, מאחר שרילוקיישן לפורטוגל הוא פעמים רבות מסיבות כספיות. לא הייתם רוצים לגלות שהחישוב הכספי שלכם לגבי הכדאיות שלו שגוי בגלל ענייני כפל מס וכדומה. ככלל, כל עוד לא מדובר על הגירה, ישנו היבט של תושבות לצרכי מס. קובעים זאת על סמך מגוון נקודות מפתח, כגון משך השהייה בחו"ל, היכן מקום העבודה, היכן מקום המגורים בפועל והיכן נמצאת המשפחה (האם עברה איתכם או לא?).

הטבות ומיסוי בהקשר הגירה

ישנן הטבות מס מיוחדות אשר מוענקות למהגרים לפורטוגל, כאחד האמצעים למשוך מהגרים שהם אטרקטיביים מבחינת מדינה זו. למשל, מהגרים שהם אנשי מקצוע בתחומים אותם חשוב לפורטוגל לחזק. על המהגרים לעמוד כמובן בדרישות שונות בכדי להיות זכאים להגר למדינה זו – למשל שהם לא היו תושבי פורטוגל (באופן שקשור למיסים) במשך חמש השנים האחרונות.

גם יזמים ואנשי עסקים אשר מעוניינים להעביר את פעילותם לפורטוגל, עשויים ליהנות מהטבות ותנאים מיוחדים. גם במקרה זה, כמו ברילוקיישן, יש לבצע ניתוק תושבות לפני שהופכים לזכאים להטבות המס השונות. מבחינת מס הכנסה, הזכאים להטבות הגירה מסוג NHR ישלמו 20% מס הכנסה באופן קבוע. כלומר, גובה המס לא יהיה תלוי בגובה הכנסתכם מעבודה. לגבי הכנסות מרווחי הון (דוגמת השקעות בבורסה), ישנן הטבות מס לעשר שנים מיום ההגירה – טווח זמן משמעותי מאוד. על הכנסות כאלה, מנכסים שמחוץ לפורטוגל, לא תידרשו לשלם בכלל מיסים.

היבטים נוספים

ישראלי שביצע תהליך ניתוק תושבות ולאחר כמה שנים מחליט לחזור לארץ, עשוי ליהנות מהטבות תושב חוזר. למשל, לגבי נכסים בבעלותכם בחו"ל אשר אתם מרוויחים מהשכרתם. בכל מקרה, עשוי להיות רעיון טוב לקבל ייעוץ מקצועי מיועץ מס, אשר יוכל לייעץ ספציפית לגבי מצבכם המיוחד. כמובן, לא מזיק לשמוע גם מניסיונם של מי שעשו לאחרונה תהליכי רילוקיישן או הגירה.

לסיכום

בכל צעד משמעותי כמו רילוקיישן לפורטוגל, חשוב שתבצעו זאת מתוך היכרות עם כל ההטבות שמגיעות לכם. כך תמצו את תועלות המעבר ותקלו על עצמכם בתהליך מורכב זה.

קרדיט לתמונה: pixabay

Related Post

בעשירייה הפותחת

Posted by - 2 בינואר 2018 0
נתניה על המפה: נציגי משלחת השחמט האירנים סרבו לשחק מול המשלחת הישראלית. הישראלים בהובלת נציג מועדון השחמט המופעל באמצעות העמותה…

חדר לידה במלחמה

Posted by - 3 בדצמבר 2023 0
רונית ענברמיילדת אחראית מיון נשים ויולדותבית החולים לניאדו להיות מיילדת במלחמה, זה להסתובב במסדרון חדר לידה בבוקר השבת השחורה, כשתוך…

אלגנטיות שיא במטבח

Posted by - 6 באוקטובר 2022 0
רשת 'סולתם' משדרגת את המטבח לכבוד ראש השנה וחגי תשרי ומשיקה את סדרת כלי הבישול Eelegant. חברת סולתם כלי בישול…

נלחמים בתחושת הרעב התמידית

Posted by - 25 בדצמבר 2018 0
דיאטה לא מאוזנת, מצבי רוח, מזון לא מזין והרגלי אכילה שגויים מהווים חלק מהסיבות לבטן מקרקרת. נועה פרומן מציגה 8…

נתניה צבועה בירוק

Posted by - 29 באוגוסט 2022 0
נתניה, עיר ירוקה, מבטיחה ומקיימת, מובילה את מהפכת האנרגיה המתחדשת ומבצעת בימים אלו פרויקט נרחב להתקנת מערכות סולאריות על גגות…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות