ריח רע מהפה ובריאות דנטלית

9 0

ריח רע מהפה (הליטוזיס) הוא תופעה שכיחה. כשהריח מופיע, אנחנו עושים הכל כדי להיפטר ממנו מיד: מצחצחים שיניים עם משחה בריח מנטה חזק, שוטפים במי פה, מוצצים סוכריות מנטה ומשתמשים באמצעים אחרים שנועדו לוודא שאנחנו משדרים ריח רענן. אלא שריח רע מהפה יכול להיות סימן למשהו שלא כדאי להתעלם ממנו: מהיגיינת פה לקויה, דרך דיאטה לא מאוזנת ועד למחלות שונות. אספנו עבורכם טיפים שיעזרו לכם לשמור על ריח פה תקין וגם על הבריאות.

ד"ר יניב מאייר, מומחה למחלות חניכיים ויו"ר לשעבר של האיגוד הישראלי לרפואת חניכיים

הקפידו על צחצוח שיניים, גם של שיניים תותבות ושתלים. צחצחו שיניים פעמיים ביום אחרי שאתם אוכלים ואל תשכחו את הלשון. הקפידו להחליף מברשת או ראש מברשת כל חודשיים עד שלושה חודשים, ואחרי מחלה. השתמשו בחוט דנטלי ובמי פה כדי להשלים את הטיפול.

הקפידו גם על ניקוי בין השיניים באמצעות קיסם דנטלי או חוט דנטלי. השתמשו באמצעים הללו כדי לוודא שאתם מנקים גם את המקומות בהם שאריות המזון מצטברות ונשארות.

בקרו את רופא.ת השיניים שלכם פעמיים בשנה, לפחות. בדיקה קבועה מבטיחה שכל בעיה שייתכן ומתפתחת בפה, בין אם דלקת חניכיים, מחלת חניכיים, יובש בפה, עששת וכל בעיה אחרת, תזכה למענה מיידי ולא תתפתח לבעיה גדולה יותר.

הימנעו מדיאטה קיצונית. דיאטות לירידה במשקל הדוגלות בהפחתה מחמירה בפחמימות, עשויות להוביל לריח רע מהפה. זאת משום שבדיאטה כזו הגוף שורף שומן לדלק במקום גלוקוז. שריפת שומן טובה לירידה במשקל, אבל אם אינכם רוצים לסבות מתופעת לוואי מסוג ריח רע מהפה, עדיף לנקוט גישה מתונה יותר.

שימו לב למזונות ומשקאות שצריכתם מלווה בריח רע מהפה. שום, בצל, תבלינים חזקים, קפה, אלכוהול, גבינה, דגים משומרים, פסטרמה – זו רשימה חלקית. גם תרופות מסוימות יכולות לתרום לתופעה הלא נוחה הזו. עקבו אחרי הצריכה שלכם ואם אתם מבחינים בכך שמזון, משקה או תרופה מסוימת משפיעים לרעה על ריח הבל הפה שלכם, השתדלו להימנע מהם או לטפל בתופעת הריח באמצעות צחצוח שיניים ושטיפה במי פה. חשוב לדעת שצחצוח ושטיפה אינם מסלקים את תופעת הריח לחלוטין. כל עוד החומרים שגורמים לתופעת הריח נמצאים במחזור הדם שלכם, הריח יחזור.

הפסיקו לעשן וללעוס טבק. נכון, קל לכתוב וקשה לעשות. מצד שני, יכול להיות שדווקא הרצון להיפטר מריח רע מהפה יהווה עבורכם סיבה מספיק טובה להפסיק את העישון ולעיסת הטבק, גם אם כל סיבה אחרת לא הצליחה לגרום לכם להפסיק.

שתו מים והרבה. שתיית מים מרווה וגם שוטפת את הפה.

השתמשו במוצרים שעוזרים להפחית ריח רע מהפה. מי פה אנטיספטיים יכולים לסייע בסילוק חיידקים הגורמים לריח רע מהפה. אם אתם סובלים מיובש, רופא השיניים עשוי להמליץ על רוק מלאכותי. השתמשו בחוט דנטלי מאיכות גבוהה ובמברשת השיניים המתאימה לכם ביותר. כדאי להתייעץ עם הרופא לגבי המוצרים המתאימים ביותר עבורכם.

אכלו יותר פירות וירקות קשים. פירות וגם ירקות מסוימים מכילים סוכר שנשאר על השיניים. באותו זמן, אם הם קשים, החיכוך עם פני השן מסייע בפינוי רובד החיידקים וחלקיקי מזון. וכמובן – אכילת יותר פירות וירקות טובה לבריאות הכללית שלכם.

יכול להיות שהבעיה לא קשורה לפה. אם רופא השיניים קובע שהפה שלכם בריא, השתמשתם בכל הטיפים ועדיין יש לכם ריח רע מהפה, גשו לרופא המשפחה שלכם. ייתכן ומפתחת אצלכם בעיה רפואית שאינה קשורה בהיגיינת הפה, אך גורמת לריח רע מהפה כסימן אזהרה ותופעת לוואי.

חשוב לפגוש את רופאי השיניים והשינניות גם כשאין בעיה.  כדאי לבקר אותם כל חצי שנה, גם כשאין בעיה מיוחדת או כאב. למעשה, רצוי לבקר בקביעות רופא שינים . כך, שאם מתגלה בעיה בחלל הפה, ניתן לטפל בה במיידי לפני שהיא מתפתחת לבעיה גדולה ומורכבת.

הביקור אצל שיננית חשוב במיוחד להסרה קבועה של אבנית, אותה לא ניתן להסיר באמצעים ביתיים. עם זאת, לאחרונה נכנסת לתחום בריאות השיניים טכנולוגיה פורצת דרך המבוססת על שימוש בתדר רדיו לצחצוח שיניים. שיטה זו נותנת מענה לטיפול במניעת היווצרות והפחתת האבנית, במקביל לטיפול  אצל השינניות.

ואל תשכחו – הרבו לחייך!

Related Post

קורונה בנתניה – חדשות ועדכונים

Posted by - 16 באוגוסט 2021 0
נתניה מוגדרת עיר כתומה עם 2,247 חולים מאומתים עיריית נתניה ממשיכה להפעיל מתחמי בדיקות וחיסונים (בנוסף לקופות החולים) לרווחת הציבור – כל…

תכשירי קוסמטיקה מומלצים

Posted by - 26 ביולי 2023 0
בא לכם לטפח את עור הפנים שלכם? כל מה שאתם צריכים לעשות זה לבחור את תכשירי הקוסמטיקה הכי מומלצים. בכל…

5 טיפים לרכישת רכב משפחתי

Posted by - 22 בפברואר 2021 0
רכישת רכב משפחתי חדש (בין אם מדובר ברכב חדש "ממש", ישר מהחברה, ובין אם ברכב משומש) היא פעולה שכדאי לעשות…
כלי נגישות