קייטנת סבא וסבתא: המדריך הבטוח לשמירה על הנכדים

9 0

השבועות האחרונים של החופש הגדול הם שעתם היפה של סבא וסבתא. רגע אחרי שהסתיימו כל המסגרות לילדים, כשההורים כבר מותשים מרדיפה אחרי אטרקציות ובילויים יקרים, זה הרגע לזמן איכות של סבא וסבתא עם הנכדים. סבים וסבתות רבים מוצאים עצמם ממלאים את מקומם של ההורים, הגננות או של הבייביסטר הקבועה. הם באים עם ניסיון והרבה אהבה, ובעיקר שמחים לפנק. לבילוי המשותף יש רק מרוויחים – ההורים יכולים ללכת לעבודה בראש שקט ובידיעה שהילדים בידיים טובות, ועבור סבא, סבתא והנכדים זוהי הזדמנות נפלאה לחיזוק הקשר וליצירת חוויות טובות.

לצד כל היתרונות, צריך לזכור שעברו שנים מאז סבא וסבתא עסקו בגידול ילדים, לכן חשוב תמיד לרענן את הנחיות הבטיחות בהתאם לגיל הנכדים- לדעת איזה ממתק מותר ואיזה אסור, מה כדאי לזכור כשמבלים בחוץ, ואיך מתאימים את הבית לבטיחות הנכדים.

בדיוק למטרה הזו הכנו עבורכם את מדריך ארגון בטרם לבילוי בטוח אצל סבא וסבתא:

מכינים את הבית

  • תרופות – מרחיקים מהישג ידם של הילדים את כל התרופות והכדורים. במקום להשאיר את קופסת התרופות על השיש ליד המים, הכניסו אותה לארון גבוה או נעול ושימו תזכורת בנייד מתי צריך לקחת איזו תרופה.
  • חומרי ניקוי – גם  את חומרי הניקוי צריך לשמור בארון גבוה או נעול הרחק מהישג ידם של ילדים
  • חפצים קטנים – ילדים הם סקרנים ונוטים להכניס חפצים לפה. כדי למנוע חנק, מרחיקים מהישג ידם של הקטנטנים (עד גיל 5) חפצים קטנים. חפץ קטן הוא כל דבר שאפשר להכניס לקופסה של ביצת הפתעה.

אוכלים ביחד

  • בזמן הבישול – מעדיפים להשתמש בכיריים האחוריות ומפנים את ידיות הסיר לכיוון הקיר. קומקום, סיר חם ואפילו ספל עם שתייה חמה שומרים על השיש צמוד לקיר או במרכז השולחן כדי למנוע מהנוזל החם להישפך על הנכדים. אם יש מתקן מים, מפעילים את נעילת הילדים.
  • מתחת לגיל 5 – סוכריות, אגוזים, פיצוחים ופופקורן אסורים לאכילה בגלל סיכון מוגבר לחנק. מאכלים עגולים כמו נקניקיות, עגבניות שרי וענבים חותכים לאורך.
  • יושבים ליד שולחן – נכון שסבא וסבתא חושבים שהילדים רעבים ומנסים לדחוף להם עוד משהו לאכול בזמן שהם לא שמים לב? אז חשוב לדעת שאכילה תוך כדי פעילות יכולה להיות מסוכנת. דגם אצל סבא וסבתא אוכלים רק בישיבה, בהשגחה ולא תוך כדי פעילות אחרת.

יוצאים לבלות

  • בנסיעה – בכל נסיעה מושיבים את הילדים במושב בטיחות מותאם ומוודאים שהוא חגור היטב. אם אין לכם מושב בטיחות מתאים, אפשר להחליף מכוניות עם ההורים לצורך הבילוי המשותף.
  • מבלים במים – לא משנה אם מדובר בבריכה ציבורית, בים, בבריכה ביתית קטנה, או אפילו באמבטיה – בסביבת מים לא משאירים ילדים ללא השגחה, אפילו לא לרגע. שומרים על הילדים במרחק נגיעה, ומסתכלים עליהם כל הזמן ללא הסחות דעת.
  • בגן המשחקים – מקפידים תמיד להישאר צמוד לנכדים כדי להשגיח מקרוב. מוודאים שהמתקן מתאים לגיל הילדים (גיל שימוש אמור להיות מצוין על גבי המתקן)

רעיונות לבילוי משותף:

אפיית עוגיות, עוגה או פיצה – ילדים מגיל צעיר יכולים לשפוך חומרים, למדוד, לערבב, ללוש, וליצור צורות. זה בילוי נפלא שבסופו אפשר לאכול את התוצרת.

בילוי במים – אם יש חצר או גינה קרובה, אפשר למלא רובי מים, בועות סבון ושאר משחקי מים קטנים. כאמור, אם יש בריכה אפילו קטנטנה, חייבי להשגיח על הילדים מקרוב. ילדים יכולים לטבוע גם במים רדודים מאוד.

יצירה משותפת – אם סבא וסבתא ניחנו בכישרון יצירתי, זה הזמן להעביר את האהבה הזו לנכדים כמובן תוך כדי ההתאמות הנדרשות. אפשר לצייר יחד בצבעי מים על גליון גדול, לייבש פרחים ולהדביק אותם, לעשות יצירות בפלסטלינה או בפימו, או ליצור מחרוזת מחרוזים בגודל מתאים.

אטרקציות מתאימות – בכל רשות מקומית מתפרסמות אטרקציות, הופעות ובילויים המתאימים לילדים. לעיתים קרובות מדובר בבילוי חינם או בעלות מינימלית. ישנם גם מוזיאונים, תערוכות ומרכזי מבקרים המתאימים עצמם במיוחד לקהל הצעיר (ואפילו מאוד).

בילוי נעים!

Related Post

ביטחון תזונתי

Posted by - 21 ביוני 2022 0
בשורה ענקית ליותר משלושים אלף משפחות ברחבי הארץ.  במסגרת המיזם, יקבלו משפחות הנמצאות באי ביטחון תזונתי חבילת סיוע חודשית בסך של…

מנסים לחזור לשוק העבודה ?

Posted by - 29 ביוני 2021 0
הטעויות הנפוצות שכדאי לכם להימנע מהן בתהליך חיפוש עבודה גם אם התקופה הנוכחית קשה במיוחד, השתדלו להימנע מטעויות כמו לשלוח…
כלי נגישות