קורונה, המדריך המלא

7 0

לאור התפשטות נגיף הקורונה שהופך לקטלני, ועםההמלצה להימנע מנסיעות לסין, כפי שממליצים במדינות נוספות. קיימת סכנה ממשית מהתפרצות הנגיף ואזורים רבים בסין נסגרו לכניסה. הכנו עבורכם את המדריך המלא לוירוס הקטלני

מאת: שלומי אדר, מומחה בינלאומי לביטחון ומצבי חירום

לאחרונה החל הנגיף החל להתפשט בסין, כבר התגלו כ־15,000 מקרים של הידבקויות, רובם בסין, ולפחות 120 הידבקויות התגלו מחוץ לסין. הנגיף ממשיך לגבות את חייהם של עשרות אנשים. לא רק הסינים מודאגים. גם בישראל וברחבי העולם. ההערכה של משרד הבריאות כי הנגיף יגיע גם לישראל.

כדאי להתייחס למצב זה כמצב חירום בו ישראל תלויה במידה רבה בהחלטות משרד הבריאות בישראל אשר מספק את המלצותיו ממדיניות הפעולה של  "ארגון הבריאות העולמי" שאינו בהכרח מספק פתרונות אפקטיביים או תשובות ברורות אשר אמורים לסייע בצמצום החשיפה לתחלואה מנגיף הקורונה. ובכל זאת, קיימות פעולות אשר ניתן לנקוט כדי להתמודד עם סכנת הנגיף.

באדיבות PIXABAY

כיצד מתפשט הנגיף?

הנגיפים יכולים להתפשט ממגע אנושי עם בעלי חיים., הגורמים הרשמיים אינם יודעים מי או מה הביא להתפרצות הנוכחית בווהאן. נבדק החשד כי המקור הוא נחש.

כשמדובר בהעברת הנגיפים בין אדם לאדם, לעתים קרובות זה קורה כשמישהו בא במגע עם הפרשות של אדם נגוע, כמו נזלת, או שיעול, עיטוש ואף לחיצת יד – כל אלה, עלולים לגרום לחשיפה.

 הנגיף יכול לעבור גם באמצעות נגיעה במשהו שאדם נגוע נגע בו באף בפה או אפילו בעיניים.

הנגיף משפיע על הריאות, ותסמיני המחלה, דמויי השפעת, מתחילים בדרך כלל עם חום ושיעול, שעלולים להחמיר לקוצר נשימה ולקשיי נשימה.

כיצד אפשר להתגונן מפני הנגיף?

עבור אנשים הנוסעים לסין ההמלצות הנוכחיות הן לשמור על כללי היגיינה אישית טובים, שעיקרם שימוש במסכה כירורגית בעת שהייה באזורים צפופים והומי אדם, שטיפת ידיים יסודית, ההימנעות מאכילת בשר ועוף או מסיור בשווקים שבהם מוכרים בעלי חיים. במשרד הבריאות ממליצים לנוסעים לסין להימנע מכל מגע עם אנשים הסובלים ממחלה נשימתית.

בני אדם אשר יוצאים לעבוד /לטייל בחו"ל צריכים לקבל הנחיות בטיחות/ביטחון אשר באות לידי ביטוי ע'י שלוש קטגוריות שעיקרן סיכול ומניעה:

 1. כללי זהירות טרם הנסיעה
 2. כללי זהירות במהלך השהיה המקום
 3. הנחיות בזמן חזרה הביתה.

התנהגות מונעת כללית-

באחריותם של אנשים שטסים/שוהים בחו"ל להכיר את כללי הבטיחות/סניטציה/מרכזי טיפול מניעתי שקיימים בארץ היעד זאת בשל האפשרות שאזור זה עשוי להיקלע להסגר כתוצאה מחשיפה של נשא הקורונה.

במידה ויש צורך בקבלת פתרון מידי ומהיר דוגמת מילוט מהמדינה בזמן אמת או כיסוי סטרילי בריאותי במדינה בה שוהים האנשים/עובדים/מטיילים/תושבי המקום המוגדרים זרים שאינם שייכים למדינה המשכנת, עליהם להכיר את מוסד שגרירות/נציגות ישראל/מדינה אחרת במדינה בה ישהו וכיצד ניתן להגיע ולהיוועץ עמם במידת הצורך בכדי  לזכות בסיוע מהיר אשר ינתב אותם למדינה שכנה שאינה הוכרזה כנגועה ומשם חזרה למדינת ישראל.

טיסות/הפלגות-

 1. לפני היציאה מהארץ חשוב לוודא כי כל הפרטים הקשורים בטיסות, במגורים, בתוכניות, כתובות וטלפונים של המארחים בחו"ל וכיו"ב – יהיו ידועים לקרוביכם
 • כל אדם מומלץ שיברר את מסלולי הטיסות /הפלגות המתוכננות, הן ביציאה מהארץ ובחו"ל והן בחזרה ארצה על מנת שלא יקלע לחניית ביניים במדינות המוגדרות בעלות סיכון גבוה להדבקות של נגיף הקורונה.
 • מומלץ לא לטוס במטוסים של חברות תעופה של מדינות שמקורן הינו אחת מהארצות בהן ידוע שקיימת מגפת הקורונה.

מגורים

 1. יש להעדיף מקומות שהייה ולינה קטנים ולא בתי מלון או בתי הארחה גדולים
 2. בזמן השהות בחדר/דירה. יש לשמור על כל הפתחים רחוקים ממרכזי תנועה(מעליות, מדרגות חדר אוכל ציבורי וכד')
 3. יש להימנע משימוש במערכות סחרור /מיזוג אויר בזמן השהייה בחדרים

במידה ועולה הצורך להגיע לטיפול רפואי מיידי מוטב לבקש להתפנות לקליניקה פרטית שהומלצה ע'י נציגות/שגרירות ישראל במקום

שהייה במרחב –כללי-

תנועה ציבורית-

 1. ברכבת – רצוי להיכנס לתאים פרטים, דבר המאפשר רמת חשיפה נמוכה לאפשרות של חשיפה "עודפת" לאנשים שנדבקו בווירוס.
 • במונית –באוטובוס– להימנע בלהימצא בכלי תחבורה אלו היות והינו משרת אוכלוסיות מגוונות שאינן נבדקות וזמן שהייתם באוטובוס /מונית הוא זמני ולא ניתן כלל להתחקות במידה והתגלה סממנים של הווירוס.

ברגל – רצוי שלא לנוע באזורים הומה אדם   "שווקים שבהם מתקיים מסחר של בע"ח

 כאשר נעים במרחב יש להשתמש במסכות "ייעודיות" עם פילטר חד פעמיות שנדרשות להחלפה אחת ל8 שעות(תלוי בדגם) של המסכות

.

תקשורת

 • בעת שהייה בארץ היעד למרות היותה טרם נגועה במגפת הקורונה מומלץ להתעדכן בנעשה במקום ע'י מעקב אחר דיווחי התקשורת המקומית. כמו כן מומלץ לדאוג לקבל מבעוד מועד התרעות יזומות מאתר האינטרנט של רשות הבריאות העולמית.

דיווח

 1. התקשרות לנציגות הישראלית בחו"ל, תהיה לצורך עזרה בפתרון בעיות/תקלות הנוגעות לנושא ביטחון אישי, בריאות או בשעת חירום.
 • בחזרה לארץ, יש לדווח פרטים מלאים על אירועים חריגים ,במידה והיו, הקשורים בחשיפה למוקדי מגיפה, אנשים מסוימים שעשויים להיות נגועים בחיידק הקורונה לצד מתן ואספקת מידע חיוני לרשויות הבריאות בישראל בעקבות אירועים /חשש לאפשרות הדבקה/חום גבוה בעת השהות בחו"ל.

עמדת מד"א בנתב"ג לבדיקת נוסעים שחזרו מסין

החל בסוף השבוע האחרון פועלת בנתב"ג עמדה מיוחדת של משרד הבריאות, אשר מופעלת על ידי מד"א, לבדיקת נוסעים שהיו בארבע עשר הימים האחרונים בסין, או שבאו במגע עם אנשים שהיו במדינה לאחרונה. זאת, כחלק מהפעולות הננקטות למניעת הגעת וירוס הקורונה לישראל. עלונים ייעודיים שמחולקים לנוסעים בנמל התעופה קוראים לחלקם לגשת לעמדה, שמאוישת על ידי חובשים ופראמדיקים של מגן דוד אדום, אשר מבצעים בדיקה ותשאול רפואי, לפי הפרוטוקול שנקבע ע"י משרד הבריאות.

במגן דוד אדום ערוכים בתיאום עם משרד הבריאות, ממשלת ישראל וכלל הגורמים העוסקים בעניין. מנכ"ל מד"א אלי בין השתתף הבוקר בדיון בנושא בהובלת רה"מ בנימין נתניהו.

"החובשים והפראמדיקים של מד"א מתשאלים את הנוסעים שמגיעים לעמדה ומבצעים בדיקות, על פי פרוטוקולים רפואיים ברורים שנקבעו ע"י משרד הבריאות. במידת הצורך, הצוותים מעבירים את הנבדק להמשך טיפולם של הגורמים הרלוונטיים במשרד", מסביר סמנכ"ל רפואה במד"א ד"ר רפאל סטרוגו.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "במגן דוד אדום נענינו לבקשת משרד הבריאות, והחל בסוף השבוע האחרון מוצבים חובשים ופראמדיקים של מד"א בעמדה המיוחדת בנתב"ג, עשרים וארבע שעות ביממה. אנו פועלים על פי הוראות משרד הבריאות וערוכים בתיאום מלא עם הממשלה ושאר הגורמים, כל זאת על מנת למנוע את התפשטות נגיף הקורונה".

Related Post

שפיץ מהיציע עם אפי ישראל

Posted by - 7 במאי 2021 0
מכבי נתניה סגרה חשבון עם בני יהודה כשניצחה בחוץ 2:1 והורידה את "הזהובים" לליגה הלאומית, במחזור הקרוב נתניה תפגוש את…

שפיץ מהיציע

Posted by - 20 ביוני 2019 0
עונת המלפפונים בעיצומה, בעוד כשבועיים מכבי נתניה תחל באימוניה, חלק מהקבוצות כבר החלו בהכנותיהן לעונה הבאה, מי ומה במכבי נתניה?…

שפיץ מהיציע עם אפי ישראל

Posted by - 3 במרץ 2022 0
הניצחון 3:1 באשדוד קירב את מכבי נתניה לפלייאוף העליון, משחקים לקו הסיום של הליגה הסדירה, אסור לפספס את ההישג, במחזור…

שפיץ מהיציע

Posted by - 22 במאי 2019 0
סיוט ושמו בני יהודה, אחרי שלקחו לנתניה את הגביע ניצחו גם בליגה 2:0 והורידו את נתניה למקום הרביעי שפירושו –…

שפיץ מהיציע / אפי ישראל

Posted by - 14 ביוני 2018 0
חיזוק??? מכבי נתניה יצאה לפגרה כאחת ההפתעות של העונה. השחקנים האלמוניים הפכו לתגליות ומכבי נתניה סיימה במקום 5 המכובד. האם…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות