צומחת ממשברים

8 0

לצמוח ממשבר אישי של בן המתמודד עם מחלת נפש לתמיכה במשפחות במצב דומה

חגית רצון פנסיונרית אם לשלושה, מקדימה.  שהחליט לצמוח מהמשברים האישיים.  בנה האמצעי,  בן 33, תושב חדרה, מתמודד עם סכיזופרניה ואספרגר. במהלך 14 השנים בהם הוא מתמודד נפש, הצליח בנה להשלים בגרות, לסיים קורס קידום ובניית אתרים, קורס צרכנים נותני שרות ובקרת תוכנה ועכשיו היא כאן לעזור למשפחות אחרות

מאת : חן כהן

חגית רצון דוגמא איך אפשר לצמוח מכל משבר שפוקד אותנו . בנה האמצעי מבין שלושה ילדים אובחן  עם מחלת נפש סכיזופרניה ובנוסף גם אספרגר. אבל זה לא עצר אותה .

חגית רצון

בנה של חגית מתגורר כיום בדירה שהוא שוכר ומקבל שירות של דיור מוגן של מדריך ומתאמת טיפול ונעזר בהם לצרכיו.

הסיפור של חגית ובנה החל  לפני 14 שנים כשבנה התאשפז לראשונה בגיל 19 ,הוא היה במצב פסיכוטי. חגית דאגה מאד ולאחר לבטים רבים פנו בהסכמתו למיון הפסיכיאטרי במחשבה  שיתנו לו תרופה שתפתור את הבעיה שיש לו ונחזור הביתה לחיינו הרגילים. מתוך חוסר הבנה שחייהם עומדים להשתנות. לאחר שבועות של אשפוז חל שינוי בבנה של חגית, מאדם מטופח, ערני ושנון לבחור מוזנח, אפאטי, מתהלך בכבדות ועיניו כבויות. כל ניסיונותיה  לדבר איתו בנועם ולהגיע להגיון שלו שיתעשת לו עזרו. הוא היה אטום ואדיש ולא הגיב מיום ליום הדאגה, החרדה והכעס שלה עליו הלכו וגברו, איך הוא לא מתעשת ולוקח את עצמו בידיים.

הרופאה במחלקה הסבירה לחגית שהוא סובל מסכיזופרניה ובאבחון חיצוני אליו נשלח נמצא שיש לו גם אספרגר ומנסים לאזן את מצבו בעזרת תרופות. החשש לאבד את בנה דחף את חגית לחפש מידע על סכיזופרניה ואספרגר, על התרופות, תופעות הלוואי, וטיפולים השונים שקיימים. היא עברה חודשים קשים בהם התאבלה על הבן שהיה לה וחשה חוסר ודאות למה שיהיה אתו בעתיד.

מה קורה עם הגילוי של המצב החדש ?

"מה שבעיקר זכור לי מהזמן שגיליתי את מחלתו של בני: תחושת ההלם ממה שנחת עלי פתאום, תחושת הכאב על כך שהבן היקר והאהוב שלי צריך להתמודד עם סבל כל כך רב, תחושת תסכול וחוסר האונים מכך שכל מה שאני מנסה לעשות לא עוזר ואני לא יודעת איך לעזור לבן שלי. הלקאה עצמית על איזה מן אמא אני אם הבן שלי הגיע למצב הזה ואני לא מצליחה לעזור לו, ישנה סטיגמה חברתית מאוד גדולה לנושא בריאות הנפש שמוסיפה עוד קושי על כל הקשיים בהתמודדות הקיימת. "

מה תאמרי לאמא שכרגע מקבלת אבחנה דומה?

"דבר ראשון אומר לה לא לאבד תקווה לשיפור המצב ושלא תישאר לבד בהתמודדות הכל כך מורכבת הזאת. שתבוא למרכז למשפחות יה"ל שם נמצאיים מגוון רחב של אנשי מקצוע שהמומחיות שלהם היא הכוונה, יעוץ, מתן כלים ותמיכה למשפחות שמתמודדות עם בן משפחה שחווה משבר נפשי."

 שנה וחצי עברה במהלכה בנה התאשפז און אנד  אוף והשתחרר לשבוע שבועיים ולעיתים רק למספר ימים וחוזר להתאשפז .באותה עת הוזמנה לשיחה עם הפסיכיאטרית שטיפלה בבני בה היא הסבירה לי שהם לא מצליחים לאזן את מצבו ע"י תרופות והמליצה על טיפולים בגזעי חשמל, טיפול שניסו לבקשת הבן ואכן  לאחר הטיפולים בהדרגה החל שיפור במצבו ויחד עם צוות בית החולים התחילה החשיבה על  חגית שיקום חייו של בנה.

לאחר שבנה הוכר כנכה בביטוח הלאומי ומשרד הבריאות אישרו לו סל שיקום. החלו לחפש מקום מתאים למגורים בהוסטל לצעירים. שם עזרו לו לבנות  סדר יום, למצוא מקום עבודה, לסגל הרגלי סדר וניקיון, היגיינה אישית ואסתטיקה.

המדריך של בנה בהוסטל הסביר לה על קורס ששמו קשת שמיועד למשפחות ומלמד אותן את גישת הטיפול "תקשורת קוגניטיבית".  בקורס פגשה חגית  משפחות כמוה ולראשונה סיפרו לה על קיומם של מרכזי משפחות. חגית למדה  ויישמה תוך התאמות לצרכים ואורח החיים שלה. המשיכה ללימודי תעודה מקצועיים והצטרפה  לקבוצת תמיכה  ולקבוצת מתנדבים בוועד המשפחות .פעילות במרכז והחלה לזום ולהנחות  את הפעילויות למשפחות.

 "אני חושבת שהמשבר הנפשי שעבר בני הפך אותנו לאנשים יותר טובים, מכילים ורגישים יותר לזולת. אני רואה בעשייה שלי שליחות חיים והמשפחות תופסות בליבי מקום מיוחד". אומרת חגית.

היום בהסתכלות לאחור, מה הצעדים שעשית שעזרו לבן שלך להתקדם ?

"כדי לעזור לבן שלי לעבור תהליך שיקום כל כך מורכב הבנתי שאני צריכה להכיר יותר טוב את מה שהוא עובר וחווה ולקבל כלים מה לעשות כדי לעזור לו להתקדם בו. פניתי למרכז למשפחות לקבלת ייעוץ והכוונה ולאחר מכן הצטרפתי לקבוצות תמיכה במרכז שהעשירו לי את הידע. חברי לקבוצה שמשו לי מראה לטעויות שאני עושה, למדתי מהורים אחרים על דרכים נוספות למציאת פתרונות לבעיות ומצאתי חברות חדשות שמבינות אותי וחוות התמודדות דומה לשלי.

  פניתי לבית הספר הארצי לשיקום ללמוד  ולרכוש עוד ידע. סיימתי קורס קשת שהוא קורס שמיועד למשפחות המתמודדות עם בן משפחה שעובר משבר נפשי ומלמד אותן איך ליצור תקשורת טובה ונכונה יותר ואני ממשיכה ללמוד ולהוסיף לעצמי לאורך כל השנים וגם כיום עוד ועוד ידע מגוון בתחום בריאות הנפש. המרכז הפיג את תחושת הבדידות ונתן חוזקות להתמודד עם המצב

   למדתי ליישם חלק מהתאוריות שלמדתי וראיתי שהן מתאימות לי ולמשפחתי בחיי היום יום בבית. כמו איך להקשיב ולשאול שאלות מבלי לקפוץ למסקנות, לראות ולהבין שהצרכים והרצון של הבן שלי שונים מהצרכים והרצון שלי. לדעת לעשות הפרדה ביניהם ולהבין מאיזה מקום אני פועלת ולהשתדל לדייק את העשייה שלי לצרכים ולרצון של בני הנכונים לאותו זמן. ההקשבה עם תשומת הלב לכל הפרטים והעיבוד של הדברים אצלי בראש במטרה לתת מענה נכון ומתאים לבן שלי."

כיום היא עובדת במרכז יה"ל למשפחות בחדרה ,כבת משפחה עם ידע מניסיון. הידע מהניסיון שרכשה בשנים שעברו קיבל הכרה ע"י מוסדות המדינה. במסגרת תפקידה היא נפגשת עם משפחות לשיחות, מעבירה סדנאות לאנשי מקצוע  ולמשפחות, מנחה מפגשי שיח של משפחות ומתמודדים. היא הקימה  את ועד המשפחות הפעילות של המרכז והיא מרכזת את פעילותו. בנוסף היא חברת הנהלה בעמותת משפחות בריאות הנפש.  "הדבר הגדול שלמדתי הוא: שהדברים הכי גדולים נמצאים בפרטים ובצעדים הקטנים שם הכל מתחיל ואם מבחינים בזה אפשר למנף את הדברים הקטנים האלה להישגים מאוד גדולים." .

עמותת איכות בשיקום מפעילה 4 מרכזי משפחות יה"ל ברחבי הארץ (ראשל"צ, חדרה, כפר סבא ואשדוד) ולכל מרכז שלוחה בעיר נוספת. המרכזים ממומנים ומפוקחים על ידי משרד הבריאות.

המרכז שם דגש על מקומה המרכזי של המשפחה בתהליך השיקום, בעבודה משותפת ושיתופית הכוללת את המתמודד, המשפחה וגורמי הטיפול והשיקום, ברוח גישת ההחלמה בבריאות הנפש.בבסיס תפיסת מרכזי יה"ל, האמונה ביכולתה של המשפחה לבסס את חייה – לשקם את רצף החיים האישיים והמשפחתיים לצד ההתמודדות עם המחלה, למצוא חוסן, משמעות והגשמה.המרכז מספק סביבה מכבדת, זמינה ומחבקת לבני המשפחה ופועל תוך התחדשות ויצירתיות ושותפות בתהליכי שינוי והתפתחות במרחב הטיפול והשיקום הפסיכיאטרי. לפניה למרכז יה"ל חדרה  046367686  

Related Post

כאן ביתי בחוצות העיר

Posted by - 20 במאי 2019 0
במסגרת אירועי פיאצה Live נחנכה גם גלריית חוצות יוקרתית בפיאצה, אשר תציג תערוכות מתחלפות של מיטב האמנים.  תערוכה ראשונה מוצגת…

מנגישים את גינת אסף

Posted by - 30 ביולי 2018 0
תרומה שגייסה הקרן לפיתוח חדרה נועדה להנגשת הגינה הקהילתית בבית אליעזר, והרחבת הפעילות לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים וקשישים.  תרומה שגייסה…

בוחרים מחר

Posted by - 25 בנובמבר 2018 0
שנת פעילות נוספת של התוכנית "בוחרים מחר", מאפשרת לסטודנטים מחדרה לרכוש השכלה גבוהה, תוך העצמת מעורבותם וגאוותם בעיר. קבוצת סטודנטים…

תחייתה של רכבת מזרח

Posted by - 5 בינואר 2020 0
עם תחילת העבודות להקמת המסילה המזרחית של רכבת ישראל, מקדמים בעיריית חדרה את הפיכתה של תחנת רכבת מזרח למקום שוקק…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות