פרשת הגנים המתעללים: הנשיא רובי ריבלין "נרדמנו בשמירה" בביקורו בעיר

8 0

הנשיא ראובן ריבלין הגיע ל"כפר עידוד" בעיר על מקרי ההתעללות בילדים שנחשפו לאחרונה ציין כי ״נירדמנו בשמירה".

מאת: יקיר מנשה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר ב"כפר עידוד" בנתניה – דיור מוגן ייחודי המיועד לאנשים עם מוגבלויות. הנשיא למד בביקורו על ההתמודדות של דיירי הכפר עם מגבלות הקורונה ושוחח עם אנשי המקצוע המלווים את הדיירים במעטפת מקצועית של פיקוח, טיפול ושיקום. הנשיא לווה על ידי ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר.

הדיירים שיתפו את הנשיא שהם מזועזעים ומוטרדים מסיפור הגננות המתעללות, התיעוד שנחשף בשבוע האחרון חושף התעללות קשה בפעוטות על ידי צוות הגן בו טופלו. הנשיא שנשאל אין ניתן למנוע מקרים שכאלה ,

ענה לתושבים: "אני חושב שאנחנו כנראה נרדמנו בשמירה. הילדים שלנו הם בבת עיננו. כל אחד מאיתנו היה ילד ואנו זוכרים את האמון שנתנו במטפלות לאורך החיים. אנחנו חייבים להבטיח שאנו מגנים של הילדים שלנו ושומרים עליהם מכל משמר . זה הזמן לחשוב מחדש על הפיקוח והשמירה שאנחנו מעניקים לילדינו"

נשיא המדינה רובי ריבלין רוקד לצלילי להקת אברקדברא של כפר עידוד צלם מארק ניימן

בכפר עידוד מתגוררים 141 דיירים מגיל 21 עד גיל זקנה, בעלי יכולת עצמאית, ומשתלבים בעבודות בשוק החופשי ובכפר עצמו. הכפר, שממוקם בלב העיר נתניה, הוקם ביוזמת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים מסיבות שונות לפני כ-25 שנה. למעלה מ-50% מדיירי הכפר משתלבים בשוק התעסוקה החופשי בליווי צמוד של איש צוות. עבור אלו שלא יוצאים לעבודה בשוק החופשי, מפעיל כפר עידוד אשכול תעסוקה ייחודי בתוך תחומי הכפר. בנוסף מפעיל הכפר משתלה הפתוחה לקהל הרחב ומהווה מקום עבודה מתגמל עבור הדיירים..

גבי פלדר יו״ר הועד המנהל ואביה של איה, דיירת בכפר, סיפר לנשיא: ״איה גרמה לי להיות בן אדם אחר לגמרי. הרבה יותר טוב, הרבה יותר מכיל. בזכותה אני מתנדב גם בעמותות אחרות ואין לי אלא להודות לה ולקב״ה שבחרו בי להיות אבא שלה. אם היו אומרים לי לאורך השנים אל תדאג, איה תגיע לכפר עידוד, הייתי עובר את שנות חיי הרבה יותר רגוע. המקום הזה הוא ממש כפר בלב עיר. אנחנו חלק מהוועד המנהל של המקום יחד עם יועצים מתחומים שונים בארץ.״

במהלך ימי הקורונה והסגר בחודשי מרץ-אפריל חוו הדיירים נתק ממשפחותיהם. על פי ההנחיות שניתנו, לא ניתן היה לצאת מהכפר, לא התאפשרו ביקורי משפחות ודיירים שעבדו במקומות תעסוקה מחוץ לכפר נאלצו לצאת לחל"ת.

"כשאני מבקר כאן אני רואה אנשים אמיצים ונחושים, שמתמודדים עם מגבלות ולא מוותרים, ״ אמר הנשיא לעיתון "השבוע בנתניה " ״מגפת הקורונה כופה עלינו ריחוק פיסי ואני יודע שדיירי הכפר חוו ריחוק ממשי וכואב מבני משפחותיהם בתקופת הגל הראשון. פניתי אז למשרד הבריאות וביקשתי מהם שיבינו את המחיר הכבד שאתם משלמים ואת הקושי שלכם ושל המשפחות שלכם ושישקלו אותו מול האילוצים שכופה עלינו הקורונה

""אט אט אנחנו כולנו חוזרים לשגרה ולעבודה, אבל יש עוד דרך ארוכה במאמץ להורדת התחלואה   אמר הנשיא.

הנשיא ביקר במכרז התעסוקה החדש של הכפר, מרכז רימון – על שם אלירז פרץ ז"ל המעסיק בימי שגרה כ-60 דיירים. עובדי המרכז מסייעים ברכבת רכיב שאינו נפיץ ברימון ומייצרים כ-1100 רימונים בכל יום.המנגנון הייחודי שפותח לרימון אלירז משדרג משמעותית את בטיחות הרימון שהציל חיים במבצע צוק איתן. המנגנון נותן מענה במקרה של פגיעת קליע או רסיס או במקרה של חשיפה לאש, אשר עלולים לגרום לפיצוץ הרימון ולפגיעה בלוחם הנושא אותו בכוחות הלוחמים הסובבים אותו.

"אתמול נפגשתי עם מרים פרץ סיפר הנשיא לדיירים ואמר" העבודה שלכם במרכז של שם אלירז פרץ ז"ל, בנה, תורמת לביטחון המדינה ולביטחונם של חיילים צה"ל היא מצילה חיים ואתם אנשים מעוררי השראה . לו יכולתי הייתי מחבק כל אחת ואחד מכם"

שני אחדות מנכ"לית הכפר  עידוד הודתה לנשיא על הביקור ואמרה" משבר הקורונה יצר מציאות חדשה בתחום העבודה, חלק מדיירי הכפר הוצאו לחל"ת או איבדו את מקום עבודתם. כדי לשמור על השגרה הרחבנו את אשכול התעסוקה ואלו שהוצאו לחל"ת נקלטו באשכול. עבור אנשים עם מוגבלויות המציאות מורכבת אף יותר והצוות בכפר מקנה לדיירים ביטחון ו"מתווך" עבורם את המציאות החדשה.

צילום תמונה ראשית: טל שובל

Related Post

חיטוי וטיהור מאגרי מים

Posted by - 13 ביוני 2023 0
למאגרי מים תפקיד מכריע בהבטחת אספקת מים נקייה ואמינה לקהילות. עם זאת, מאגרים אלו עלולים להזדהם במזהמים שונים, כולל חיידקים,…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות