פריצת דיסק: אבחון וטיפול

8 0

אנשים רבים מאמינים שעמוד השדרה מורכב מעצם אחת מוצקה וגמישה, אבל האמת היא שעמוד השדרה מורכב מחלקים קטנים וניידים שצריכים לפעול במקביל כדי שהניידות תהיה תקינה.

יחד עם זאת, בחלק מהמקרים, כמה תרחישים חריגים פוגעים בהרמוניה זו, כלומר, הדיסקים, הרפידות דמויי הכרית בין החוליות, נפגעים. במצבים אלו הדיסקים פורצים לשורשי העצב שמסתעפים מחוט השדרה ועלולים להוביל לכאב ופגיעה חמורה, במצב שנקרא פריצת דיסק.

פריצת דיסק אינה הבעיה החמורה, אלא הפגיעה בעצבים

פריצת דיסק נחשבת למצב שכיח יחסית, שעשוי להתרחש בכל חלק של עמוד השדרה, אבל סביר להניח שההשפעה תתמקד בגב התחתון או באזור הצוואר.

חשוב להבין שהבעיה החמורה מתרחשת כשחלק מהדיסק דוחס עצבים, במצב שמוביל לכאבים ואובדן ניידות, וצורך בטיפול. רופאים במרפאה פרטית ימליצו על פיזיותרפיה, תרופות או ניתוח.

איך מאבחנים פריצת דיסק?

כדי לאבחן פריצת דיסק, מומלץ לפנות לאורתופד במרפאה פרטית, במיוחד אם כאבי הגב התחתון מלווים בהקרנה על כאבי רגליים. לשם הבדיקה, הרופא יבצע "בדיקת הרמת הרגל הישרה".

במהלך הבדיקה, המטופל יתבקש להרים רגל אחת ישר למעלה. במצב של פריצת דיסק ודחיסת עצב, תנועה זו תגביר את הדחיסה ותגרום לכאבים לאורך כל הרגל. הרופא ישאל גם לגבי תחושת קהות באזור הכאב, חולשה, ואיטיות רפלקסים. השלב הבא יהיה בדיקות הדמיה, שעשויות לכלול:

הדמיית תהודה מגנטית (MRI)

טכנולוגיה זו חושפת את חוט השדרה, את הרקמות הרכות והעצבים המקיפים. זוהי בדיקת ההדמיה הטובה ביותר לתמיכה באבחון של פריצת דיסק.

בדיקת הולכה עצבית ובדיקת אלקטרומיוגרם

בדיקות אלה משתמשות בדחפים חשמליים שמודדים את השפעת פריצת הדיסק על העצבים. אלו אינן בדיקות שגרתיות לאבחון פריצת דיסק, והן משמשות רק במקרה של תסמיני בעיות עצביות כמו תחושת קהות וכאבים מקרינים.

בדיקות אלה משמשות בדרך כלל רק אם בדיקת MRI ובדיקה גופנית אינן מניבות תוצאות חד משמעיות, והרופא מאמין שמצבים אחרים עשויים לגרום לפריצת הדיסק.

צילומי רנטגן

צילומים אלו אינם אמצעי ההדמיה הנבחרים מכיוון שקשה להניב ממצאים ברורים של פגיעה ברקמות רכות כגון דיסקים ועצבים באמצעות טכנולוגיה זו.

יחד עם זאת, צילומים אלו עשויים לשמש ככלי ראשוני לשלילת הפרעות אחרות כגון דורבן בעצם או שבר.

מהן אפשרויות הטיפול שאינן ניתוחיות לפריצת דיסק?

רוב האנשים שסובלים מפריצת דיסק מגיבים היטב לטיפול סטנדרטי ללא ניתוח. במקרים רבים, לא תיקבע אסטרטגיית טיפול אחת, וההמלצה תהיה להתמקד בפיזיותרפיה.

קיימות שיטות טיפול רבות שאינן ניתוחיות, והרופא ירכיב תוכנית טיפול מותאמת אישית למצב המטופל, לפני הבחירה בניתוח.

ניתוח לטיפול בפריצת דיסק

אם אסטרטגיות שאינן ניתוחיות לא טיפלו בתסמינים כעבור שלושה חודשים, ניתוח יהיה אפשרות מתאימה.

ניתוחי עמוד השדרה מתבצעים היום בשיטות מתקדמות, וברוב המקרים אלו הם הליכים פשוטים שנמשכים פחות משעה.

Related Post

כך תבחרו קייטרינג לשבת חתן!

Posted by - 23 בספטמבר 2020 0
מארגנים שבת חתן ורוצים לכבד את האורחים שלכם? כאן נעזור לכם לבחור קייטרינג לשבת חתן! קצת על שבת חתן שבת…

"נשארתי נאמנה לעצמי"

Posted by - 27 בפברואר 2019 0
הדחיקה למקום לא ריאלי בעקבות האיחוד בין יאיר לפיד לבני גנץ וההחלטה להמשיך; חה"כ עליזה לביא בריאיון מיוחד לעיתון השבוע…

מיזם עפיפונים למשפחות

Posted by - 12 במאי 2019 0
צעירים הלוקחים חלק בתוכנית "תופסים כיוון" הובילו מיזם קהילתי של בנייה והפרחת עפיפונים בחוף הים.  צעירים הלוקחים חלק בתוכנית "תופסים…

עצמאות במועדון החדש

Posted by - 12 במאי 2022 0
בערב יום העצמאות בני הנוער בעיר חגגו בחצר המועדון החדש ברחוב הירדן, ונהנו מפיצות, פינות זולה ועוד אטרקציות מגניבות. לקינוח גם הופעה…
כלי נגישות