פנימיות לנוער – למי הן מיועדות ומהי מטרתן?

8 0

תקופת גיל ההתבגרות מאופיינת בשינויים רגשיים רבים, דבר שפעמים רבות עלול להוביל להתנהגויות קיצוניות שפוגעות במתבגר ובסביבתו. כאשר הנער או הנערה מגיעים למצב שבאמת מהווה סכנה ממשית עבורם, הרי שהם מוגדרים כנוער בסיכון וחשוב לטפל בהם במסגרת שתהווה עבורם מקום בטוח. פנימיות נוער בסיכון הן בדיוק מקום שכזה ומייד תבינו 

כיצד הן בדיוק עוזרות.

מהי ההגדרה של נוער בסיכון?

משברים נפשיים ורגשיים פוקדים את כל המתבגרים באשר הם, בדרגות חומרה כאלו ואחרות, אך נוער בסיכון נמצא בסיטואציה הרבה יותר קיצונית ממה ששכיח. אלו הם נערים ונערות שאינם מצליחים לתפקד באופן מלא או אפילו חלקי במסגרות החינוך הרגילות, שעשויים לסבול מבעיות קשות של אלימות (מצידם או כלפיהם), מבעיות משמעת, מקשיים רגשיים, בעיות נפשיות ועוד. על כל זאת ועוד, נוער בסיכון מגיע לרוב מבתים שמאופיינים בקשיים כלכליים חמורים ומהיעדר השגחה ותמיכה הוריים, כך שהם חיים בסביבה שמסוכנת להם.

אותם נערים ונערות מתגלים ומאובחנים על ידי עובדים סוציאליים, קציני ביקור סדיר, המחנכים בבתי הספר ועובדי רווחה שונים. משרד החינוך ומשרד העבודה והרווחה מציעים מספר אופציות לטיפול והשגחה על אוכלוסייה זו, כאשר פנימיות נוער בסיכון מהוות את האפשרות המחמירה וההדוקה יותר, בהשוואה לטיפול בקהילה.

פנימיות נוער בסיכון – כיצד באפשרותן לעזור?

כל אותן פנימיות נוער בסיכון פזורות בכל רחבי הארץ ומי שמתקבל אליהן שוהה בהן לאורך כל ימות השבוע, עם אפשרות לבקר את המשפחות בהתאם לתוואי הטיפולי שנקבע. זהו לא עונש אלא דרך יעילה ואפקטיבית לבצע טיפול והשגחה אינטנסיבייים ומושגחים מחוץ לבית, מה שעוזר מאוד לתהליך החיזוק הנפשי-רגשי של הנער או הנערה. בפנימיות אלו מושם דגש רב על טיפול אינדיבידואלי לצד פעילויות קבוצתיות שמגבירות את תחושת השייכות. בפנימיות פועלים מגוון רחב של אנשי מקצוע מתחום הטיפול, מטופחים תחביבים, מוטלים תחומי אחריות על בני הנוער, מתקיימות קבוצות תמיכה והפעילות משופעת בעשייה חיובית.

יש לציין כי פנימיית נוער בסיכון אינה נועדה להוות מסגרת חינוכית ולמעשה היא פועלת לצד בתי הספר. הנערים ממשיכים להגיע למסגרות החינוכיות מדי יום וחוזרים לפנימיות להכנת המטלות, התכוננות למבחנים וכו'. עוד חשוב לדעת כי במידה ומתרחשת התדרדרות במצב של הנער או הנערה, ניתן להעבירם למסגרת הרבה יותר הדוקה ומוקפדת דוגמת פנימייה פוסט אישפוזית, שאמנם על פי שמה מיועדת לאחר אשפוז, אך היא מתאימה גם למניעה.

פנימיית נוער בסיכון – מידע חשוב נוסף

פנימיות נוער בסיכון הן דבר שמסובסד על ידי המדינה במטרה להקל על הנערים והנערות והוריהם. ההפניה אל פנימיית נוער בסיכון יכולה להתבצע על ידי עובד סוציאלי או יועץ בית הספר, כשחשוב להיעזר גם בארגונים דוגמת "נפש תאומה" לשם קבלת מידע וייעוץ פרטני באשר לפנימיות וקהילות השיקום השונות הקיימות.

Related Post

ברוכים הגנים

Posted by - 15 באוגוסט 2023 0
אירועי "ברוכים הגנים!" נערך בכפר יונה. זוהי יוזמה של אגף חינוך, בשיתוף הנהגת הורי גני הילדים, אשר במסגרתה נערכו מפגשי היכרות ופעילות חברתית בגינות הציבוריות,…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות