פיצוי לנפגעי גוף או חרדה כתוצאה מירי טילים

8 0

במבצע "שומר החומות" נפצעו כבר מעל ל-500 תושבים ונרשמו אבידות בנפש. הפציעות כוללות נפגעי גוף וחלקם נפגעי הלם. כל הנפגעים מוגדרים על ידי הביטוח הלאומי כנפגעי פעולות איבה והם זכאים  לתבוע פיצויים ממחלקת נפגעי איבה במוסד לביטוח לאומי באזור מגוריהם. 

מאת: עו"ד דותן לינדנברג

החוק מתייחס לפגיעה ישירה מפעולת איבה של כוחות אויב, או פגיעה שנגרמה בעקבות פעולת איבה או בהקשר אליה, כמו למשל בעת ריצה לממ"ד. נכון לעכשיו כ-200 מהפצועים נפגעו בריצה בדרך לממ"ד, שתיים מהן נפטרו מפציעה בראשן בדרך לממ"ד ולא מפגיעת טיל. אחת מהן בת 87 ממושב שתולים. 

חשוב לציין כי גם  אדם הסובל מחרדה "בעקבות פעולות איבה או בהקשר אליה" נכלל בהגדרת החוק. בנפגעי חרדה נכללים בני אדם שכתוצאה מפעולת האיבה החלו לסבול מתחים, לחץ, היסטריה, הסתגרות, דופק מהיר, בכי פתאומי, רעידות בחלקי הגוף השונים, כאבים בחזה, סחרחורות, הקאות ובחילות.

כבר במהלך הטיפול הרפואי יש להגיש תביעה לתגמול על גבי טופס "הודעה על פגיעה בפעולת איבה ותביעת תגמול לטיפול רפואי". נפגע בפעולת איבה שאינו כשיר לעבודה ולא משולם לו שכר או פיצוי, זכאי בתקופה זו לתגמול המכונה "תגמול טיפול רפואי". 

טיפול רפואי ניתן לקבל בבתי החולים הממשלתיים ובקופות החולים, על סמך אישור המוסד לביטוח לאומי שהפגיעה הוכרה כפגיעת איבה ועל סמך התחייבות כספית מן המוסד. הנפגע זכאי גם לקבל עזרה ראשונה ממד"א  ומכל רופא או מוסד רפואי הסמוכים למקום הפגיעה.

נוסף על הסיוע הנפשי הניתן על ידי עובדי השיקום, נכים המתקשים בתפקודם היומיומי זכאים במקרים מסוימים למימון טיפול נפשי על ידי פסיכולוג. כאן המקום לציין כי במקרים של פגיעות חרדה יתכן מצב בו הסימנים מתגלים רק בשלב מאוחר. לכן נפגעי חרדה יכולים להגיש תביעה לקבלת פיצויים גם אם עבר זמן מיום הפגיעה.

בעת הגשת תביעת נכות למוסד לביטוח לאומי ישנם שני שלבים. בשלב ראשון: על נפגע להגיש למוסד לביטוח לאומי "תביעה להכרה" – כאן תבחן השאלה האם הפגיעה ממנה סובל אכן קרתה כתוצאה מפעילות איבה. 

שלב שני: בו ייקבע שיעור הפגיעה או אחוזי הנכות, על סמך בדיקה של ועדה רפואית. בסמכותה של הוועדה לקבוע את דרגת נכותו לתקופה זמנית או קבועה. ניתן לערער על החלטת הוועדה בתוך חודשיים בפני הוועדה הרפואית העליונה.

תגמולי נכות 

לתגמולי נכות חד פעמית או חודשית, זכאים נכים שוועדה רפואית קבעה להם דרגת נכות זמנית או קבועה בשיעור של 10% ומעלה. דרגת נכות פחותה מ- 10% אינה מזכה בתגמול. אם כי במקרים מסוימים ניתנים תשלומים מיוחדים לנכים ללא הכנסה.

בחירה בין תגמולים: נכה הזכאי, עקב אותו מאורע, לתגמול נכות לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, זכאי בנוסף לאחד התגמולים הבאים: נכות כללית, תגמול ממשרד האוצר, פיצויים לפי חוק הנזיקין האזרחיים או עבור פגיעת איבה שהיא גם תאונת עבודהזאת במידה ופגיעת האיבה אירעה בשעות העבודה, או בדרך מהבית לעבודה או מהעבודה לבית.

המענקים וההטבות יכולים לכלול בין היתר השתתפות בתשלום ביטוח בריאות, הוצאות טלפון (כולל רכישה), סיוע בדיור,  מענק לביגוד, מענק לרגל נישואים או כניסה לדירה,  מענק קירור/חימום, ציוד עזר רפואי, טיפול שיניים, סיוע ברכישת רכב, מענק שנתי לרכישת ציוד ביתי, מימון יציאה לחמי מרפא, מענק לידה, הנחה בשכר דירה, החזר מס קניה ומע"מ על מכשירי חשמל ועוד. 

Related Post

עדכונים מישיבת תכנון ובניה

Posted by - 1 בספטמבר 2021 0
הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אישרה בישיבתה השבוע ביצוע שיפורים דרמטיים בתכנית המתאר הכוללנית של נתניה (נת/2035). התוכנית הראשונית-   התוכנית…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות