פורים והפרעת קשב – זה אפשרי

7 0

בפורים – חציית גבולות, רעש ובלאגן הם חלק לגיטימי מסדר היום. ד"ר יעקב גניזי  מפרט ומסביר כיצד הסובלים מהפרעת קשב יוכלו להתמודד עם שבירת השגרה וחוסר הגבולות בצורה הטובה ביותר – לגזור ולשמור

הפרעת קשב היא הפרעה נוירו – ביולוגית שבאה לידי ביטוי בקושי להתרכז לאורך זמן, חוסר יכולת להתמודד עם משימות מתחילתן ועד סופן וכן בהתנהגות היפראקטיבית ואימפולסיבית. הסימפטומים של ההפרעה משתנים לא רק בין אדם לאדם, אלא גם באדם עצמו בהתאם למצבים פיזיולוגיים וסביבתיים משתנים. אחד האתגרים המהותיים ביותר בקרב הסובלים מהפרעת קשב הוא הקושי להתארגן, אתגרים נוספים המשפיעים בעיקר על ילדים ונוער ומשפיעים על כל רבדי החיים הם קושי להתרכז, אימפולסיביות ותנועתיות.

ניתן להתמודד עם כל אתגר, אך ישנם אירועים שונים שמקשים במיוחד על המתמודדים עם הפרעת קשב. דוגמה אחת לכך היא חג פורים. מצד אחד, זהו יום שמהווה מעין התגשמות חלום עבור ילדים רבים, סוף סוף תחפושות, משלוחי מנות, רעש ובלאגן הם חלק לגיטימי מסדר היום. מצד שני, החג עלול להשפיע לטווח הארוך ולהוציא את המתמודדים עם הפרעת קשב מאיזון.

פורים במהותו הוא חג שנועד לפרק את המסגרת וילדים עם הפרעת קשב זקוקים לגבולות המאפשרים התארגנות והבנה כיצד נכון להתנהג בתוך הסיטואציה. האנדרלמוסיה ביום זה עלולה להגביר את האימפולסיביות, את ההבנה מתי נחצה גבול שפוגע באחרים ומתי ההתנהגות היא מסוכנת. זאת ועוד, המסגרת עוזרת לשמור על ריכוז ובפורים כשהכל הפוך, הקושי עבור מתמודדים עם הפרעות קשב נעשה משמעותי.

אנשים עם הפרעת קשב מתמודדים פעמים רבות עם קושי בוויסות חושי. הרבה מהתחפושות מורכבות מבדים מגרדים או כובעים שגורמים במקרה הטוב, לחוסר נוחות ואי שקט ובמקרה הפחות טוב, ההורה שהשקיע ממיטב כספו בתחפושת ימצא את עצמו מתוסכל אל מול ילד שלא מוכן להתלבש ביום החג. אותו קושי בוויסות חושי בא לידי ביטוי גם בכל הקשור לרעש ולבלגן המאפיינים את החג, בעלי הפרעת קשב רגישים במיוחד לגירויים מהסביבה וכשהגירויים עולים, כך עלולה להיות הצפה יותר גדולה שקשה להתאושש ממנה.   

אחת מההשלכות של ההתמודדות עם הפרעת קשב היא נטייה להתמכרויות. צריכה של אלכוהול או עישון בקרב בני נוער היא תופעה בעייתית באופן גורף. אך בני נוער עם הפרעת קשב שיתנסו בעישון או צריכת אלכוהול במהלך החג, לא תמיד יידעו איפה עובר הגבול ומתי מה שהתחיל כ 'התנסות' מתדרדר להתנהגות מסוכנת. זאת ועוד, לסובלים מהפרעת קשב יש נטייה לאכילה אימפולסיבית ולהשמנה וייתכן שיהיה להם קשה להתנהל אל מול משלוחי מנות עתירי סוכר. נכון להיום, אין הוכחה חד משמעית לכך שצריכת סוכר מחמירה את הפרעת הקשב אך היא ודאי לא מועילה.

אז איך בכל זאת ניתן להתמודד? ראשית מומלץ להתארגן מראש ולערוך תיאום ציפיות אל מול הילד לקראת החג. מעבר לכך, כל ילד זקוק לגבולות ובייחוד ילד עם הפרעת קשב. לכן מומלץ להגדיר מראש תוך הקשבה ושיח עם הילד איזו התנהגות מקובלת ביום החג ואיזו פחות. אירועי החג נמשכים לעיתים קרובות לאורך היום, לכן מומלץ להקפיד על טיפול תרופתי, בייחוד מטופלים הנוטלים טיפול שמשפיע במשך שעות ארוכות. בעניין התחפושת, במידה ומדובר בילד שסובל מקושי בוויסות חושי, מומלץ להתארגן מבעוד מועד על תחפושת שלא רק נראית טוב, אלא גם כזאת שתהיה נוחה ונעימה למי שאמור ללבוש אותה לאורך היום.

על אף האתגרים, פורים הוא גם חג שיש בו יתרונות עבור המתמודדים עם הפרעת קשב. כך למשל, ילדים ונוער עם הפרעת קשב סובלים לעיתים קרובות גם מקשיי למידה. פורים מהווה הזדמנות להביא צד אחר לקדמת הבמה ולתת ביטוי לתכונות כמו יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסא המאפיינים אף הם את המתמודדים עם הפרעת קשב.  

לסיום, פורים הוא חג שבמהות שלו נועד להוציא את הפנימיות העמוקה של האדם ולהבין שהחיצוניות היא רק תחפושת. זאת הזדמנות נפלאה להורים להעביר לילדיהם את המסר שהפרעת הקשב וההשפעות החיצוניות שהיא מביאה עימה היא לא הדבר היחיד שמגדיר אותם ולעודד את הילדים להביא לידי ביטוי את עולמם הפנימי העשיר גם בכל ימות השנה.  

הכותב הוא ד"ר יעקב גניזי- מנהל היחידה לנוירולוגית ילדים מרכז רפואי בני ציון

קרדיט צילום: אלעד דוידי

Related Post

בחירות באוויר

Posted by - 3 במאי 2023 0
חבר מועצת העיר נתניה, לשעבר המשנה לראש העיר אהרון אורגד, הכריז השבוע כי יתמודד בבחירות לראשות העיר שיתקיימו בסוף חודש…

טיפים למיטוב משלוחי פיצה

Posted by - 31 במרץ 2020 0
ישראלים מוציאים אלפי שקלים מדי שנה על משלוחי פיצה, ומציבים רף גבוה למבצעים שונים מצד יצרני הפיצות בארץ. הצעת משלוחים…

מגמת הגלידנים

Posted by - 23 באוגוסט 2022 0
באיזה מגמה אתם למדתם?  מגמת הגלידה בטוח לא. לקראת פתיחת שנת הלימודים החדשה, תושק מגמה מקצועית וראשונה מסוגה ללימודי גלידנות בתיכון…
כלי נגישות