מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

מקרה נדיר של קדחת הנילוס טופל לאחרונה בלניאדו

שם הכתב: ברק גולן

קדחת הנילוס תוקפת לעיתים נדירות ומהווה מחלה מסכנת חיים. מטופלת שהגיעה לאחרונה ללניאדו עם תסמינים מתעתעים אובחנה ע"י צוות מומחי לניאדו , קיבלה טיפול ושוחררה לביתה כשהיא  בריאה ושלמה

קדחת הנילוס הינה מחלה המועברת לבני אדם על ידי עקיצת יתוש הנושא את הנגיף  לאחר שעקץ עופות נודדים המשמשים כמאגר לוירוס. המחלה הופיעה באיזור מערב הנילוס באפריקה ומכאן שמה. נדידת העופות העונתית מאפריקה לאירופה מהווה גורם מרכזי בהעברת הנגיף מארצות אפריקה לארצות המזרח התיכון, הבלקן ואירופה. בישראל התרחשו מספר התפרצויות של קדחת הנילוס ,במהלך שנת 2000 נפטרו כ-30 בני אדם (על פי דו"ח המשרד להגנת הסביבה). לאור ההתפרצות הזו, הוקמה במשרד להגנת הסביבה יחידה המנטרת ריכוזי מים עומדים המהווים סכנה להתפתחות מדגרות יתושים,  העלולים לשאת את הנגיף המסוכן. לאחרונה הגיעה למחלקה פנימית ב' בלניאדו מטופלת שסבלה מתסמיני מחלת חום עם חשש לפגיעה במערכת העצבים שהתאפיינה באובדן זכרון ואובדן הכרה. מספר בדיקות דחופות שבוצעו בהנחיית מומחי המחלקה העלו כי אכן מדובר בקדחת הנילוס, הדיאגנוזה אפשרה להעניק למטופלת טיפול יעודי, שאפשר לה להשתחרר לפני מספר ימים לביתה כשהיא בריאה ושלמה. הנהלת לניאדו דיווחה למשרד הבריאות על המקרה על מנת לוודא כי המחלה לא מתפרצת במקומות נוספים.

כזכור, בלניאדו פותח טיפול לקדחת הנילוס המבוסס על מתן תמיסה  המופקת מדם של תושבי מדינת ישראל המכיל, באופן טבעי, כמות גדולה של נוגדנים כנגד הוירוס. הטיפול מוענק במקרים קשים בהם קיימת סכנה ברורה לחיי המטופל כאשר הנוגדנים מנטרלים את פעילות הוירוס.יש לציין כי   התמיסה   משמשת כיום במגוון מצבים כמו מחלות זיהומיות ומחלות ממאירות במקרה קשה שהתרחש בלניאדו במהלך שנת 2001 התגלה כי חולת סרטן שנדבקה בקדחת הנילוס התאוששה לאחר קבלת התמיסה  מתוצרת חברת  "אומריגן" . בבדיקה שבוצעה לראשונה בעולם , במסגרת בית חולים לניאדו, הוברר כי נוגדנים כנגד הוירוס  מצויים בכמות גדולה  בתמיסה  המופקת ממנות דם של ישראלים ולא ממנות דם המופקות בארה"ב, שכן, עד שנת 2001 המחלה לא הופיעה מעולם בארה"ב.

המחקר התפרסם בעבר במספר כתבי עת בינלאומיים וזכה להכרה בקרב מומחי מחלות זיהומיות בעולם הרפואי. פרופ' צבי שמעוני, המנהל הרפואי בלניאדו שהוביל את המחקר לפני כ-18 שנה בירך את צוות מחלקה פנמימית ב' על הטיפול המקצועי והמסור ואמר כי "במהלך השנים רכשנו נסיון לא מבוטל בטיפול בקדחת הנילוס. כיום, לא מדובר בגזירת מוות וניתן לטפל במחלה. אני מלא הערכה לצוות על הדיאגנוזה המהירה והיעילה ומאמין כי המחקר בנושא ימשיך להתקדם ולהתפתח לתועלת המטופלים ברחבי העולם"

 

דילוג לתוכן