מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

לאיפה המשרדים נעלמו?

מתוך נתוני הלמ"ס שהתפרסמו לשנת 2020 מתברר כי כלל לא החלו בשנה זו בבנייה של שטחי משרדים בנתניה. ההיצע – אין , הביקוש לעומת זאת נותר גבוה

מאת : יאיר ישראל

משבר הקורונה נתן אותותיו על בניית המשרדים בעיר נתניה בשנת 2020. מניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה, כי בנתניה לא היו כלל התחלות בנייה לשטחי משרדים בשנת 2020, בהשוואה ל-11,260 מ"ר משרדים שהחלו להיבנות בשנת 2019 בעיר. בכל העשור האחרון – מאז שנת 2009 ועד סוף 2020 – החלו להיבנות בנתניה 89 אלף מ"ר בלבד למשרדים.

לשם השוואה, בראשון לציון החלו להיבנות רק בשנה החולפת 171 אלף מ"ר למשרדים, בת"א 136 אלף מ"ר, ובירושלים 121 אלף מ"ר.

מניתוח הנתונים לפי ייעודים, עולה כי לא בכל התחומים הורגשה האטה בבנייה בנתניה בשנת 2020. תחום המגורים שלט ללא עוררין בהתחלות הבנייה בעיר – 385 אלף מ"ר למגורים החלו להיבנות בשנה שעברה, ועוד 115 מ"ר בלבד לשטחי מסחר. מדובר ב-1,959 דירות חדשות שהחלו להיבנות, פי 2 לעומת 2019. נתניה מדורגת במקום השישי מבין הערים המובילות בישראל בכמות התחלות הבנייה של דירות חדשות.

יחד עם זאת, יזמי נדל"ן שבונים בעיר נתניה מדווחים על ביקושים ערים לשטחי משרדים מצד חברות, שהולכות ומחזירות את עובדיהן לעבודה מהמשרד לאחר שנת הקורונה שהתאפיינה בעיקר בעבודה מהבית בשל מגבלות ההתקהלות והריחוק החברתי.

עומרי ראובני, סמנכ"ל שיווק ומכירות בקבוצת איציק תשובה מוסר ל"השבוע בנתניה":

 "אנחנו בונים פרויקטים של משרדים ומסחר בעיר ודווקא בשנה האחרונה ראינו עלייה בביקושים ובמכירות. ההיצע הנמוך במשרדים מפוארים בנתניה והחשיבה לטווח הארוך הביאו משקיעים רבים לרכוש שטחי נדל"ן מניב בפרויקטים שלנו. מה גם שמשקיעים רבים הבינו שהכי בטוח להם להשקיע בנדל"ן בתקופה כזאת של אי ודאות. אני מאמין שאנחנו בדרך לצאת ממשבר הקורונה והביקוש למשרדים רק יוסיף ויגדל. אני לא חושב שבישראל יאמצו את מודל העבודה מהבית בהיקף רחב, זה פחות מתאים למנטליות הישראלית".

ראובני מוסיף עוד, כי "הקורונה כן הביאה איתה תמורות בשוק שצפויות להישאר אתנו גם בשנים הקרובות – חברות רבות הבינו שאין הכרח להישאר רק בתל אביב ולשלם דמי שכירות גבוהים מאוד על המשרדים שם. ישנם לא מעט מעסיקים ובעלי חברות שניצלו את השנה האחרונה לשדרוג המשרדים שלהם, הם גילו שאם הם קצת מתרחקים מגוש דן הם אפילו מצליחים לשדרג את סביבת העבודה ולקבל יותר בעבור הכסף שלהם. וכך, הביקוש למשרדים ברמת טריפל A גדל. היום מוצעים למכירה והשכרה שטחי מסחר ומשרדים חדשים ומפוארים בערי הפריפריה של המרכז, כמו ראשון לציון, נתניה ואפילו קיסריה".

בתמונה הראשית: פרויקט החלוצים של איציק תשובה, הדמיה – טטרו שחר אדריכלים

2 תגובות

 • אזרח says:

  נראה לי כי הנתונים לא כל כך מדויקים.בקריית השרון ובאזור התעשיה החדש ספיר עומדים משרדים רבים ריקים ואזורים שלמים שבניתם מסתיימת כרגע. לכן קשה לי להבין מאיפה מגעים נתונים אלו ???
  קניון נעימי המון שטחים ריקים. מרכז אלון עם שטחים להשכרה. מבנה מסחרי שבניתו מסתימת בימים אלו בטום לנטוס פינת הרטום. קניון הדרים שמציע גם הוא שטחים מסחריים. מבנה חדש מול קניון הדרים שבניתו מסתיימת כרגע. באזור התעשיה החדש מבנה משרדים חדש מעל יוריסטיה ומבנה חדש על ידו לכיוון צפון. אני מניח שיש עוד מבנים נוספים … אז על מה נסמכת כתבה זו ??

 • ארמונד says:

  בחודשים האחרונים
  אנחנו עדים
  להצפה חריגה בתחום המסחרי
  ובדגש על משרדי באיזור נתניה.
  וכבר בשנת 19 המחירים החלו לזחול מטה
  הקורונה רק העצימה את האפקט.
  אך מאז נוספו עוד כמה אלפי מ"ר להיצע
  והבעיה רק מחריפה
  הביטו סביבכם.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן