מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

הסכם הארכת תקופת ההתמחות לסטודנטים למשפטים

שם הכתב: שלומי דהן, יו''ר אגודת הסטודנטים בנתניה וסטודנט לתואר שני במשפטים

בשבוע שעבר נחתם הסכם בין משרד המשפטים, לשכת עורכי הדין והתאחדות הסטודנטים הארצית בנוגע לעניין הארכת ההתמחות לסטודנטים למשפטים וזאת על מנת לעשות רפורמה בכל הקשור למקצוע עריכת הדין ולהילחם ב"הצפת" המקצוע כפי שמכנים זאת בלשכת עורכי הדין, עיקרי ההסכם שנחתם הם אלו: הארכת ההתמחות לשנה וחצי במקום כשנה כנהוג היום, תקפה לסטודנטים שיחלו את לימודיהם באוקטובר 2016 ובהתאם להתקדמות הליך החקיקה. לצד הארכת ההתמחות כקביעה עקרונית, הוחלט כי ניתן יהיה לבצע התמחות קצרה יותר של שנה בתנאי של עמידה בשתי הדרישות הבאות: השתתפות במהלך תקופת הלימודים בפרקטיקום בן 80 שעות שייערך מטעם המוסד הלימודי ובתיאום עם לשכת עורכי הדין, וכן לימוד תואר ראשון נוסף או שני נוסף בכל תחום.

צריך להבין שמהלך מסוג זה שנחתם, שאמור להביא ל"רפורמה" בכל הקשור למקצוע עריכת הדין, לדעתי לא רק שיפגע בסטודנטים משכבות מוחלשות, אלה גם יכול לסגור את שערי האקדמיה בפני אלו שהפרוטה לא מצויה בכיסם ואין מי שיעזור להם מבחינה כלכלית.

כל סטודנט או מי שהיה סטודנט יודע שתקופת הלימודים היא תקופה קשה, הן לימודית והן מבחינה כלכלית, כאשר הפן הכלכלי הוא שפעמים רבות גורם לסטודנטים ממעמד סוציו אקונומי נמוך הצריכים לממן את לימודיהם, לצאת לעבוד במקביל ללימודיהם ובמקרים רבים לנשור מהלימודים עקב הקושי בשילוב שבין השניים, בכלל חשוב להבין שמלכתחילה נקודת המוצא והסיכוי לסיים את התואר הראשון של סטודנט ממעמד סוציו אקונומי נמוך שאין לו הורים שיכולים לעזור לו במימון התואר היא נמוכה משמעותית ופעמים רבות מהווה חסם ראשוני מלהתחיל את הלימודים מטעמים של חוסר יכולת לממן את התואר.

במקום להנגיש את ההשכלה לכולם, בעיקר לשכבות החלשות כלכלית, נוצר כאן מהלך מטריד שמזכיר את תעשיית הרפואה הפרטית, רפואה לעשירים בלבד, רק שכאן מדובר בהשכלה הגבוה, השכלה לעשירים בלבד, אז כאשר באה הרפורמה החדשה ובעצם מציבה 2 מסלולים להתמחות שהמסלול "המקוצר" מקנה לסטודנט שיעשה תואר משולב או תואר נוסף את הזכות לעשות התמחות של שנה אחת בלבד, בעוד שלסטודנט שאין אמצעים כלכליים או משפחה שתעזור לו במימון התואר, נגזר לעשות את ההתמחות של השנה וחצי במסלול הרגיל, דבר זה יוצר לעניות דעתי משום הפלייה על רקע כלכלי, כלומר יש לך כסף תסדר לעצמך התמחות "מקוצרת", אין לך כסף? תצטרך להתמודד עם התמחות של שנה וחצי בשכר מינימום, לעניות דעתי דבר זה יפגע בעיקר בסטודנטים מהפריפרייה, בסטודנטים משכבות מוחלשות..

לא הייתי רוצה לחיות בחברה שסוגרת את דלתות ההשכלה בפני אלו שהפרוטה לא מצויה בכיסם, ישנם אלפי צעירים וצעירות מוכשרים וחכמים שפשוט לא יכולים להירשם ללימודים רק מהטעם הכלכלי, החסם העיקרי שלהם הוא כספי, לכן אני חושב שחייבים להכניס שינויים בהסכם זה ולחשוב קצת מעבר, לחשוב על אלו שקשה להם גם ככה והמתווה הנוכחי פשוט סוגר את דלתות ההשכלה הגבוהה בפניהם.

לסיום, אני חושב שאכן צריך רפורמה בנושא זה, אך יש לתת את הדעת לגבי הבעיות הלא פשוטות הנובעות מהמתווה שסוכם, יש לפעול בכל הכח על מנת להנגיש את ההשכלה לכולם, ההשכלה היא המפתח לעתיד טוב יותר ולחברה חזקה יותר, יש להוריד חסמים בפני אלו הרוצים לרכוש השכלה גבוהה, לא להציב חדשים.

תגובה אחת

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן