מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

המוכרים לא גילו לקונים כי הדירה בנויה ללא היתר –של מי האחריות לנזקים?

למשרדו של כותב שורות אלו נכנסו השבוע בני זוג צעירים בשנות ה-30 אשר חסכו מידי חודש שקל לשקל על מנת לצבור הון שיספיק לטובת רכישת דירת החלומות בהם יגורו עם הילדים.

לטובת כך פנו הזוג לעו"ד ולמתווך אשר זה מצא עבורם נכס המתאים לצרכים שלהם ואף קבעו פגישה עם בעל הנכס.

לימים בני הזוג מגיעים לנכס ומתרשמים לטובה ואף באותו המעמד חותמים על זיכרון דברים. כאן המקום לומר כי זיכרון דברים הינו חוזה מחייב לכל דבר ועניין לכן דברים שנרשמו בזיכרון הדברים הינם מחייבים את כל הצדדים.

כמו רבים מאתנו, לטובת אותה רכישה של הנכס נדרשו בני הזוג הצעירים לגשת לבנק לקבל אישור עקרוני לקבלת משכנתא [ זהו אישור זמני שאכן בני הזוג רשאים לקבל משכנתא ככול ותיחתם העסקה]. אכן הזוג הצעיר מקבל אישור עקרוני לקבלת משכנתא ועוה"ד מעבירים ביניהם טיוטות הסכם לחתימה.

לאחר שעורכי הדין סיכמו את התנאים בין הצדדים נקבעה פגישה לחתימת הסכם, באותה הפגישה אכן נחתם הסכם מכר מחייב לפיו, על בני הזוג הרוכשים, להעביר תשלום ראשון מכוח ההסכמות הכתובות בהסכם המכר.

לימים הרוכשים מעבירים למוכרים את התשלום הראשון כאשר לטובת העברת התשלום השני למוכרים נדרשו בני הזוג לקבל ראשית את המשכנתא.

על מנת לקבל את המשכנתא נשלח שמאי מטעם הבנק לבדוק את טיב ומחיר הנכס כאשר בדוח השמאי עולה בבירור כי הדירה נבנתה ללא כל היתר ובניגוד לדין, דבר אשר אינו מאפשר קבלת משכנתא מאת הבנק.

הלכה למעשה הרוכשים קיבלו סירוב משכנתא בשל העובדה כי הדירה בנויה ללא היתר ומאידך אמורים הם להעביר את התשלום השני אלא שאין להם מהיכן לשלם ועל כן מצויים הם לכאורה בהפרה יסודית בהסכם.

בני הזוג הגיעו למשרדי בשלב הזה כדי לבדוק איך ניתן לבטל את ההסכם ולקבל בחזרה את התשלום הראשון שהעבירו לידי המוכרים [ 50,000 ₪]

משרדנו המליץ לבני הזוג להגיש תביעה כנגד המוכרים אשר הסתירו פרט חשוב ומהותי זה ועל כן האחריות לנזק שנגרם לקונים הינה של המוכרים ואולי אף של מי שייצג את בני הזוג ברכישה כאשר לא בדק את טיב הנכס.

בבואכם לקנות נכס מקרקעין ראוי לפנות לעו"ד מקצועי ומנוסה על מנת לחסוך הליכים משפטיים בעתיד כדוגמת מקרה זה.

סופו של דבר הוגשה תביעה ובית המשפט צפוי להכריע בתביעה זו בחודשים הקרובים. בחירת מייצג בעסקה הכי חשובה בחיים ובמיוחד במקרקעין חייבת שתעשה ע"י גורם מקצועי שידאג לברר אודות הנכס עוד בטרם כניסה וחתימה על הסכם.

אייל קורסיה ושות'-עורכי דין

טלפון: 050-6351208

אתר: https://www.adv-dk.co.il/

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן