מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

האורך כן קובע

מדינת ישראל האריכה את יישום הליך מחיקת החובות המקוצר בהוצל"פ עד לינואר 2020. המשמעות לאלפי חייבים: הזדמנות לצאת ממעגל החובות בתוך שלושה חודשים

מאת עו"ד אייל קורסיה

הישראלים ידועים ביכולתם להתעלם מחובות, עד שמגיע עיקול – מבחינתם משום מקום. כך גם במקרים של אלפי תושבים המתגוררים בנתניה ובסביבתה שלהם תיקים בהוצל"פ. לרשות חלק גדול מהם עמד הליך מחיקת חובות מקוצר (שלושה חודשים בלבד), שהיה אמור להסתיים בספטמבר הקרוב. אלא, שהוחלט להאריכו עד ליום 02.01.2020 – מה שיקנה הזדמנות נוספת ואחרונה לאלפי חייבים מהעיר ומאזור השרון לצאת ממעגל החובות בתוך 3 חודשים בלבד.

האם באמת ניתן למחוק חובות בהליך מקוצר בהוצל"פ – בשלושה חודשים בלבד?

"במסגרת תיקון לחוק ההוצאה לפועל (תיקון 47]) ניתנה האפשרות למתן הפטר ומחיקת חובות לחייבים שהוכרזו כחייבים מוגבלים באמצעים בהליך מקוצר של כשלושה חודשים בלבד (ולא כמו בפשיטת רגל שעשויה להימשך כ-4.5 שנים). הליך זה אמור היה להסתיים ולסגור את שעריו ממש לקראת תחילת חודש ספטמבר, אלא שכעת הוא הוארך. יתרונו של ההליך המקוצר הוא בזמן: מי שעמד בקריטריונים וניצל את הרפורמה הזמנית, קיצר הליכים שבמצב טבעי היו נמשכים שנים".

איך אדע אם אני זכאי למחוק החובות אצל עו"ד?

"אם הוכרזתם כחייבים מוגבלים באמצעים מזה לפחות בארבע השנים אחרונות ואתם משלמים את צו התשלומים כסדרו – כשהחובות שלכם לא עולים על סך של 2 מיליון ₪  ובתנאי שקרן החוב אינה עולה על 400,000 ₪ הרי שייתכן ואתם זכאים. הצעד הבא מבחינתכם הוא לגשת לעו"ד על מנת לבחון את האפשרות להיכנס למסלול ההפטר המקוצר. גם חייב אשר הוכרז משך שנים ושילם משך שנים ורק לאחרונה פוזר תיק האיחוד בעניינו, ייתכן ויהיה זכאי לגשת למחיקת חובות ובתנאי ששילם לפחות 18 תשלומים ב-3 שנים האחרונות. חייב שיפספס את המועד להגשת בקשה להפטר ולמחיקת חובות בהליך המקוצר, יהיה עליו לעבור הליך ארוך ומסורבל לאורך מקסימום 4.5 שנים על מנת לצאת ממעגל החובות".

מהם היתרונות בהליך המקוצר אל מול הליך פשיטת רגל/ חדלות פירעון?

"בהליך מקוצר החייב אינו נדרש להגיש מידי חודש דוחות חודשיים אליהם יצרף חשבונות בית וכדומה (דבר אשר בעטיו חייבים רבים אינם מקבלים הפטרים בפש"ר) -מאחר וכל ההליך לאחר כניסתכם למסלול הפטר עשוי להמשך מקסימום 3 חודשים. בהליך פשיטת רגל החייב עובר דרך ארוכה של כ-4.5 שנים בעוד אין הבטחה כי בסוף התכנית יקבל הפטר ומחיקת חוב. בהליך המקוצר תוכלו לדעת שתוך 3 חודשים ייקבע דיון בסופו ובמרבית המקרים הסיכוי להפטר גבוה בהרבה".

הכותב, עו"ד אייל קורסיה ממשרד קורסיה ושות', מייצג נושים וחייבים בהליכי הוצל"פ. טלפון: 050-6351208

דילוג לתוכן