על רחובות ומה שביניהן: דעה אישית מאת עו"ד אדיר בנימיני

10 0

בחירת שמות רחובות אינן עניין של מה בכך, יש לכך משמעות רבה וגם ביקורת ציבורית נלווית לטוב ולרע.. ו… גם קצת על צעטל'ה

מאת עו"ד אדיר בנימיני

בשבוע שעבר אישרה מועצת העיר את החלטות הוועדה בראשותי לקביעת שמות רחובות חדשים (הנמצאים בתכנון) בעיר נתניה. אני נשאל הרבה, הן בכתב והן בעל פה, בדבר השיקולים המנחים אותנו בבחירת השמות, בוועדת שמות רחובות ואתרים של עיריית נתניה. בכל זאת, בחירת שם לרחוב עלולה להפוך לתפוח אדמה לוהט בגזרה הציבורית – בה נוהגים לירות ביקורת.

קיימות, למעשה, שתי אסכולות מרכזיות; האחת דוגלת בתפיסה כי הדגש צריך להיות על דמויות אוניברסליות ולאומיות שתרמו לעם ישראל ולמדינת ישראל ואולי אף לאנושות בכללותה. הגישה השנייה שמה דגש על דמויות מקומיות, בני העיר נתניה הראויים להנצחה. קיימת גם גישה שלישית, שהינה פסולה בעיניי, השמת דגש על שמות פרחים, בעלי חיים וביטויים כללים כאלה ואחרים. מה שזכה לכינוי "שמות סתמיים".

מאז שהתמניתי לתפקיד יו"ר הוועדה, מרבית הטרוניות שאני מקבל הן לגבי בחירה של דמויות מקומיות. זה אולי טבעי, שכן נתניה, עד לפני כמה עשורים הייתה עיר קטנה יחסית בה "כולם הכירו את כולם", ולכל אדם, באשר הוא, יש מעלות וגם מגרעות. כל אחד צבר בחייו אוהדים וגם יריבים. קיימת אמירה ידועה כי "שום אדם אינו גיבור בעיניי משרתו". ככל שהדמות רחוקה מאתנו, כך מעלותיה בולטות יותר מן הדמויות הקרובות אלינו. אלה שזכינו להכיר מקרוב והאופן אישי. יחד עם זאת, אין פרוש הדבר שאנו נמנעים מהנצחת דמויות מקומיות. רק בישיבה האחרונה קיבלנו החלטה להנציח את ראש העיר, אברהם בר-מנחם, ושניים ממייסדי העיר.

המהנדס והצעטל'ה

לפני מספר חודשים התחלף מהנדס עיר בנתניה, והחדש, כמקובל, מביא את השקפת עולמו המקצועית לידי ביטוי בישיבות הוועדה המקומית. לאחרונה אירע מקרה בו יזם מסוים הציג מסמך אותו קיבל ממהנדס העיר הקודם. אחת מחברות המועצה, טלי מולנר, הדביקה למסמך את הכינוי "צעטל'ה".

זה הזכיר לי אנקדוטה מתקופת כהונתו של פנחס ספיר, כשר המסחר והתעשייה. באחד הבג"צים בהם ייצגה המדינה את השר ספיר, בבית המשפט העליון, נקלע ראש מחלקת הבג"צים בפרקליטות למבוכה גדולה, כשהיה עליו להתמודד עם אחד מאותם פתקים קטנים שספיר נהג להעניק ברוחב-לב לתעשיינים ובהם הבטחות שאיש לא ידע על קיומן. בעקבות המקרה הודיע, עו"ד צבי טרלו, שלא ייצג יותר את ספיר ואת משרדו.

לא עבר זמן רב ועל קו הטלפון היה השר בכבודו ובעצמו. לספיר הייתה שיטה לצרוח על פקידים ביידיש, ורוב הפקידים הללו לא הבינו מילה. טרלו הבין מצוין. כשהשר סיים לצעוק הוא שאל את ספיר, גם כן ביידיש: "תגיד, אני אמרתי לך לתת לאנשים צעטל'ך?"

הכותב: עו"ד אדיר בנימיני, משמש כחבר מועצת עיריית נתניה ויו"ר וועדת שמות רחובות ואתרים

Related Post

נאמני הבטיחות של נתניה

Posted by - 3 בספטמבר 2019 0
באמצעות המרכז הישראלי לבטיחות וגהות הוכשרו עובדים בעיריית נתניה לשמש כנאמני בטיחות – זאת במטרה לצמצם עד כמה שניתן פציעות…

גינה וגן

Posted by - 16 באוקטובר 2018 0
תושבי נתניה נהנים מ-17 גינות קהילתיות ברחבי העיר ומגדלים ירקות, פירות ותבלינים * כעת, הצטרפה גם גינה קהילתית בשכונת עיר…

אכיפה מוגברת 

Posted by - 22 באוגוסט 2023 0
שוטרי השיטור העירוני בכפר יונה, בשיתוף לוחמי חטיבת שוטרי השיטור העירוני בכפר יונה, בשיתוף לוחמי חטיבת בטחון הפנים במג"ב ויחידת הכלבנים במחוז מרכז,…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות