עושים עליה

9 0

נתניה ממשיכה להוות יעד לעולים חדשים, גם בתקופת הקורונה. רק השנה על פי נתוני אגף הקליטה בעירייה – כ – 2,200 עולים הגיעו לנתניה

מאת : יקיר מנשה

השנה נתניה קלטה 2,200 עולים חדשים , וזה רק מינואר למרות משבר הקורונה העולמי .העולים המגיעים נשלחים לשהות בבידוד של שבועיים במלון ייעודי בתל אביב שהוכשר לשם כך ולאחר מכן – הם מגיעים לעיר.

עד היום הגיעו  697 עולים מרוסיה, 409 עולים מצרפת,  69 מארצות הברית, 138 עולים מאוקראינה, 22 מבריטניה, 38  מבלרוסיה, 18 מדרום אפריקה, 30 מקנדה, 18 מברזיל ועוד 24 עולים מארצות אחרות כאשר מדי יום מתווספים כ – 80 עולים חדשים. הצפי כי עד סוף שנת 2020 יעלו לנתניה עוד כ – 800 איש.

לדברי ג'ורג' דובין, ראש אגף הקליטה בעירייה, מדובר בעולים שבחרו לעלות לנתניה וגיבשו עמדה עוד לפני פרוץ המשבר אבל גם במהלכו, כנראה בשל התפרצות התחלואה בארצות המוצא. עוד ציין דובין כי רבים מהעולים מגיעים ממניעים ציוניים, כך שהקורונה לא שינתה את תכניותיהם.

יש לציין כי באגף הקליטה העירוני נערכו לעלייה בתקופת הקורונה והתאימו את תכניות הסיוע לתקופה זו, כאשר במידת הצורך מתבצעת הפעילות גם באון ליין.

התכנית עולים for עולים המשודרת בפייסבוק העירוני לאורך כל השבוע, לעתים אף כמה פעמים ביום מגוונת מאוד וכוללת חשיפה של עולים מכל הארצות בפעילויות של הרצאות, מטבח אתני ופולקלור, מופעי תרבות ואמנות, יהדות, בריאות וכושר, פעילות לבני נוער (לילה לבן), לחגים (שולחן לחג, מאכלים, קישוטים), חיבור בין עולים מארצות שונות שמופיעים ביחד כמו גם חיבור בין עולים וותיקים.

יצויין כי אגף הקליטה מקבל משובים מכל רחבי הארץ ועשרות אלפי צפיות, מקרב עולים חדשים וגם  מקרב וותיקים – ואפילו מחו"ל.

בנוסף ישנם מפגשי זום למיצוי זכויות, להדרכות בתחומי הורות, זוגיות, קשר עם מתבגרים, זכויות בזמן הקורונה, ניהול כלכלי ועוד….

לצד התכניות המיוחדות לרגל הקורונה מופעלות גם תכניות נוספות:

מלווי עולים: אנשי קשר המתאמים בין כל הגופים הרלוונטיים בטיפול מול העולה למימוש קליטה מוצלחת: בתחומי החינוך, התעסוקה, התרבות, הכשרה מקצועית, הסברה והכוונה.

כמו כן מופעלות תכניות בתחומי הדרכת הורים, סיוע בהתמודדות עם קשיי הקליטה והקורונה, תכניות העשרה, למידה, קידום בתחומי ידע שונים, קידום זהות יהודית וידע בתרבות ישראלית.

באולפנים מתבצעת הוראת השפה העברית, תוך גיבוש הזהות הישראלית, לימוד קודים חברתיים תרבותיים ושילוב בפעולות שמטרתן קליטה מיטבית שפתית ותרבותית של העולה.

ראש העיר, מרים פיירברג-איכר: "נתניה הייתה ועודנה עיר קולטת עלייה, היודעת לחבק את כל מי שמגיע אליה ולשלב אותו בחיי העיר היפה שלנו. אנו עושים כל מאמץ, ללוות את העולה בדרכו החדשה והלא פשוטה ולהציע לו את מירב הסיוע.

זה המקום להודות לתושבי העיר החמים שלנו שממלאים את המשימה הציונית הלאומית הראשונה במעלה של קליטת עלייה. נמשיך להיערך לטובת קליטת עולים חדשים שכבר היום מתעניינים בעיר וממתינים לימים שלאחר מגיפת הקורונה כדי להגיע לנתניה."

חברת המועצה ליאורה לוי, הממונה על הקליטה: "אנחנו, בנתניה, צריכים להיערך לגל עלייה גדול בשנת 2021. אלפי עולים פוטנציאלים כבר מתעניינים בעיר שלנו וזו חובתנו כחברה ובתור נבחרי ציבור להתכונן לזה על מנת לתת מענה הולם לכל העולים. חשוב להיערך, גם בחינוך, גם בתעסוקה ולשלב את העולים האלה בעיר שלנו. 

בשנת 2020 שמתי דגש על הנגשת המידע העירוני בשפות השונות לעולים החדשים, הדבר חשוב במיוחד בתקופת הקורונה אך לא רק. זה נותן תחושת שייכות לעולים. הם מרגישים ש״מישהו בעירייה״ חושב עליהם"

בתמונה: ראש העיר, מרים פיירברג איכר וחברת המועצה, הממונה על הקליטה, ליאורה לוי

Related Post

סטודנטים נותנים ע.ז.ר.ה

Posted by - 20 בפברואר 2018 0
קרוב ל-40 שנה שעמותת המתנדבים ע.ז.ר.ה פועלת בעיר נתניה בשלל פרויקטים ייחודיים, במסגרת פעילותה של העמותה מתנהלים עשרות פרויקטים בתחומי…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות