עוזרות באהבה

7 0

אחרי שייסדה את קבוצת 'עזרה לאחר', מסייעת שרונה ציצואשוילי מנתניה בעזרת חברות נוספות לאנשים בכל הארץ, והכול בהתנדבות מלאה ובאהבת חינם

מאת ישי פלדמן

בזמנים בהם לא מעט מבקרים את השימוש המופרז בטלפונים ניידים וברשתות החברתיות, נראה שגם דברים טובים יכולים להיווצר מאמצעי המדיה החדשים, אם רק יודעים לעשות בהם את השימוש הנכון. דוגמה מצוינת לכך, הוא מפעל ההתנדבות והתרומות אותו מניעות מדי יום שרונה ציצואשוילי וחברותיה, העונה לשם 'עזרה לאחר'.

שרונה, תושבת נתניה, נשואה ואם לשלושה, הייתה רגילה לאורך כל חייה לעזור לזולת מרצונה הטוב. אך עם הקמתן של קבוצות הוואטסאפ והפייסבוק של 'עזרה לאחר', ובסיוע אנשים נוספים, הסיוע שהיא מעניקה לקהילה בעיר נתניה ובערים נוספות ברחבי הארץ, הפך ליעיל הרבה יותר.

"את הרעיון להקים קבוצה כזאת, קיבלתי לאחר שראיתי פוסט בפייסבוק" שרונה מספרת, "האישה שפרסמה את הפוסט, סיפרה בו על כך שהיא אם לילדים קטנים ושהיא זקוקה לעזרה. היא ביקשה אוכל לילדים וכלי רחצה. אחרי שראיתי את הפוסט וסיפרתי עליו לחברות, עלה רעיון לפתוח קבוצת וואטסאפ בכדי לאסוף עבור האישה את הדברים הנדרשים. עם הזמן הבנו שזאת יכולה להיות דרך יעילה לעזור לעוד אנשים ולתמוך במי שמבקש סיוע. משם, הדברים התגלגלו לפוסטים נוספים שראינו, ולבקשות לדברים מגוונים. אם מדובר במזון, רהיטים ומכשירי חשמל".

איך הקבוצה פועלת היום?

"יש לנו היום קבוצות בפייסבוק ובוואטסאפ. אנחנו עוזרים לאנשים בכל מיני אזורים בארץ. אני אמנם גרה בנתניה, אך יש אנשים מחולון, אשדוד, רמת גן, תל אביב ועוד שפונים אלינו לקבל ולהעניק עזרה. אנחנו לא מתעסקים עם כסף ולא מתנהלים כעמותה. זה פשוט רצון טוב של אנשים לעזור לאחרים. לכן, כל מי שמעוניין להשתתף בעשייה, מבקש להצטרף לקבוצה. בתוך הקבוצה יש מי שמבקשים עזרה ויש מי שמסייעים. יכול להיות שפעם אתה בצד הנותן ופעם בצד המקבל. כל אחד מסייע ברמה שהוא יכול".

אז כל מי שצריך עזרה פשוט מפרסם בקשה בקבוצה?

"כן, זאת אפשרות אחת. לאחר פרסום הבקשה, חברי קבוצה אחרים שרוצים לסייע יוצרים איתו קשר. אפשרות נוספת, עבור מי שמתבייש לפרסם בקשה בקבוצה, היא לפנות אליי. אותו אדם שזקוק לעזרה פונה אליי באופן פרטי, מסביר לי מה הוא צריך, ואז אני מפרסמת בעילום שם את הבקשה שלו בקבוצה. אותו הדבר נכון גם לגבי מי שמעוניין לסייע. יש כאלה שרוצים לעזור אך לא רוצים שידעו על כך, ואז הם מבקשים ממני לחבר אותם למי שצריך עזרה. כך שני הצדדים יכולים לדבר באופן פרטי ולא להיחשף לכל שאר הקבוצה".

איך מגיעים המוצרים למי שמבקש?

"אם יש מישהו שביקש סיוע, אנחנו מבצעים איסוף. אם מדובר למשל בסל מזון, אז אנחנו מרכזים את כל המוצרים ואז בעזרת אנשים שמוכנים לנסוע אל מי שביקש, המוצרים מגיעים. יש מתנדבים שעוזרים מעבר לאלה שתורמים את המוצרים. לפני כמה ימים למשל, מישהי ביקשה ממני להשיג לה ספה עבור אמה החולה. אמרתי לה שאנסה להשיג לה וחיפשתי עבורה בכל מיני אתרים וקבוצות ספה. אחרי שמצאתי, פניתי לכמה מובילים שמסייעים לנו גם, ומובילים רהיטים במחיר סמלי. כך הספה הגיעה אליה".

איזה תגובות את מקבלת עבור כל הפעילות?

"התגובות מאנשים הן מדהימות. הם מלאי תודה על כך שאנשים אחרים מסייעים להם. מבקשים לברך אותי כל הזמן על הפעילות, אך אני לא עושה את זה בשביל לקבל תודה או ברכות. אני עושה את זה מרצון טוב לסייע לאנשים ומאהבת חינם. אם אני יכולה לסייע, אני עושה את זה".

מאיפה המוטיבציה לכך מגיעה?

"תמיד אהבתי לעזור. זה משהו שהיה אצלי עוד מילדות. אם מישהו צריך עזרה, אני לא שואלת מיהו ולמה הוא צריך, אלא מייד נרתמת".

איך הקבוצה פעלה בזמן החגים? יש יותר פניות?

"לא בהכרח. אנשים צריכים סיוע כל הזמן. לפעמים זה בחגים ולפעמים לשבתות. לפני החגים השנה הייתה למשל מישהי שהייתה צריכה סל מזון הרגע לרגע ואמרתי שאנסה לסייע לה. הצלחנו תוך כמה שעות להשיג עבורה את כל המצרכים שהיא הייתה צריכה לחג, כולל בשר. אבל הבקשות מגיעות לאורך כל השנה, בין אם במזון, מטרנה, חיתולים או כל דבר אפשרי".

כמה זמן במהלך היום את מקדישה למיזם ההתנדבותי?

"יש ללא ספק עיסוק מאוד גדול בקבוצות מסביב לשעון. אני לא עושה את זה לבד ויש הרבה נשים שעוזרות לי, ביניהן אני יכולה לציין את אוסי רואה, מיטל אקב, ריקי לוי, ענבל חן, ועוד אנשים מדהימים אחרים. יש עוד אנשים בעשייה ואני מנהלת את הקבוצה. אני מחוברת כל היום לזה, מהבוקר כשאני קמה, ולאחר שאני חוזרת מהעבודה. יש ימים שאני עסוקה עם זה עד לשעות הלילה".

איך המשפחה מגיבה לפעילות שלך?

"אני משתדלת לעשות את הפעילות הזאת כשהילדים בבית הספר או אחרי שהם ישנים. אבל הם מאוד שמחים וגאים בי על כך שאני מסייעת לאנשים. יש לי ילדים בגילאי 14, 10 ו – 3, כך שהשניים הגדולים עוזרים לי גם הם לפעמים. אני מחנכת אותם תמיד לעשייה ועזרה לזולת".

מהי השאיפה לעתיד לגבי הקבוצות האלה?

"אני מקווה שהקבוצות יגדלו עם הזמן ושעוד אנשים יצטרפו לעשייה. אם מישהו מעוניין להצטרף לקבוצות, בין אם בשביל לקבל או להעניק עזרה, מוזמן לכתוב לי".

לכל המעוניינים להצטרף לקבוצות 'עזרה לאחר' – 0546714174

Related Post

אחדותנו אייכה?

Posted by - 14 במרץ 2023 0
טור אישי מאת טלי מולנר, יו״ר האופוזיציה עם ישראל ידע מלחמות, עם ישראל ידע אסונות, עם ישראל ידע ימים קשים…

 אל תשלמו לעובד בשחור

Posted by - 29 בנובמבר 2018 0
 מעסיקים רבים משלמים לעובדים סכומים הגבוהים מהרשומים בתלושי השכר שלהם וזה מסוכן. עו"ד דוד מימון מסביר למה; מאמר חובה לעסקים.…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות