מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

תסמונת מנהרת כף היד (תסמונת "התעלה הקרפלית")

המנהרה למעשה הנה חלל קטן המצוי מתחת לבסיס פרק כף היד. בחלל זה עובר העצב האמצעי מהעצמות והשרירים של הזרוע לכף היד , האגודל והאצבעות. גודלו של החלל מאוד וקטן ולכן הוא חשוף ללחצים מכיוונים ועלול להתנפח. דלקות בדרך כלל ינבעו משחיקה , דלקות מפרקים ואף משינויים הורמונאליים ממושכים. תחושת התסמונת תחל בעקצוץ קל והרדמות אשר עלול להתפתח עד לכאב עז ומשתק. התסמונת ת אופיינית בעיקר למוזיקאים, סופרים, פקידים במשרד ועוד. בשנים האחרונות נפוצה דלקת זו בעיקר עקב שימוש יתר במחשבים אישיים עם העכבר ו/או המקלדת וכן מכשירי הסמארטפון. תנועת פשיטת יתר לאורך זמן הפוגעת בעצב ומפריעה לתנועת הולכת עצבית וכן לזרימת דם תקינה היא הגורם העיקרי להתפתחות התסמונת . הדרך הטובה ביותר לטיפול בתסמונת היא למנוע את התפתחותה. נסו להניח חפץ  גבוה כלשהו בין כף היד לבין המקלדת /העכבר בכדי למנוע  את תנועת הפשיטה בכף היד, תנו למפרק לנוח מדי פעם ושחררו את הלחץ שנוצר במנהרה ע"י סיבוב מפרק כף היד. במידה ולקיתם בתסמונת – ככל שתזהו זאת מהר יותר כך הטיפול יהיה יותר מוצלח.

הטיפול האפשרי הוא: שיפור זרימת הדם והפחתת הנפיחות ע"י עיסויים מקומיים ידניים, שימוש בכדור ספוג (לחיצה שלו ) , שימוש במכשור אלקטרו-טרפי כגון אלקטרודות אולטראסאונד וטנס, דיקור סיני בנקודות "מפתח" ,כמו כן נמצא מחקרית ששימוש בוויטמין B6  נמצא יעיל בהקלה בסימפטומים.

חשוב לציין כי ניתוח אמור להיות האופציה האחרונה מבחינתכם. הדיווח על מספר הכישלונות בניתוחים אלו הוא גבוה.

תסמיני התסמונת: חולשה באצבעות בפרט באגודל, כאב מוקרן לכתף ו/או לזרוע, כאב המחריף בשעות הלילה המאוחרות והבוקר המוקדמות, עקצוץ והרדמות של כף היד בעיקר של האגודל, כמעט ולא ניתן לסגור את כף היד.

הגורמים להיווצרות  התסמונת: היריון ושינויים הורמונאליים מתמשכים הגורמים לאגירת נוזלים, דורבן במפרק כף היד, דלקת מפרקים חוזרנית, הפעלת יתר של כפות הידיים במנחי פשיטת כף היד ללא מנוחה וזרימת דם .

מזונות מומלצים ותוספי תזונה: כפי שהוזכר לעיל נמצא כי מחסור בוויטמין B6  עלול להיות  בין הגורמים להיווצרות התסמונת ולכן המלצה היא ליטול תוסף של הוויטמין 100מ"ג כפול 3 ביום וכן שאר יתר קבוצת וויטמיני B האחראים על תפקודי מערכת העצבים בין היתר , עודף משקל לא תורם גם במקרה הזה להקלות על הכאב עקב הצטברות של שומנים שעלול לפגוע בתהליך זרימת הדם באזור זה , נטילת חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 , תוסף סידן ומגנזיום אשר תורמים להפחתה של התכווצות שרירים , מיצים מירקות עליים להפחתת הדלקת ,  ריבוי בשתיית מים , הפחתת צריכת הקפאין וכל מוצרי המזון המעודדים דלקות כולל מוצרים מן החי לרבות  מוצרי חלב ובשר.

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן