מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

מהי יוגה – ספורט או "כדור הרגעה" לנפש?

על השאלה מהי יוגה חלק מהאנשים יענו כי יוגה היא פעילות ספורטיבית לכל דבר ויש שיאמרו שיוגה נועדה להרגיע את הנפש. התשובות אותן נקבל תלויות בנקודת המפגש של המשיבים עם עולם זה בחייהם.

התשובה הנכונה לשאלה מהי יוגה מורכבת יותר. רק חלק קטן מודע לכך כי היוגה היא פילוסופיה עתיקה בת אלפי שנים. היוגה פותחה על ידי חכמים הודים במטרה לאפשר לבני האדם דרך לחיים טובים יותר.

על פי היוגים הקדמונים חיים טובים יותר אפשריים מכיוון שהסיבה העיקרית לסבל בחייהם של בני האדם לא נובעת מנסיבות חיצוניות אלא מעולמם הפנימי, מהתגובות המנטליות לנסיבות. היוגה מבחינה בין כאב לסבל. הכאב הוא חלק בלתי נפרד מהקיום האנושי אך הסבל אינו כך וניתן להפחיתו.

היוגה מספקת דרך המאפשרת לעשות טרנספורמציה בחיים ולחיות חיים מאוזנים, שלווים וטובים יותר באמצעות אימון התודעה. בלא מעט מקרים אין לבני האדם גישה ישירה לאימון התודעה מכיוון שהיא תנודתית ומתפזרת לכיוונים רבים כמו חיית פרא בלתי מרוסנת. יש להביא את התודעה למצב בו ניתן לעבוד איתה והדרך לכך עוברת דרך הגוף הפיזי.

כאשר הגוף הפיזי חזק, יציב ומשוחרר כך גם התודעה. הדבר נכון גם במצב ההפוך. כאשר הגוף חלש ולא יציב כך גם התודעה.

ההיבט הפיזי של תרגול יוגה מוכר לחלק גדול מהאנשים בעקבות החשיפה אליו במכוני כושר, בסטודיואים וברשתות החברתיות והוא נקרא תרגול אסאנות (אסאנה פירושה "תנוחה" בסנסקריט שהינה שפת היוגה). התוצאה של התרגול היא חיזוק והגמשת הגוף הפיזי אך היא תוצאה משנית. התוצאה העיקרית היא ההשפעה על התודעה וזו מתבטאת ברוגע, באיזון ובשלוות נפש.

השלב הבא לאחר הרגעת התודעה בעקבות התרגול הפיזי הוא אימון שלה באמצעות ריכוז ומדיטציה. תודעה מאומנת וממוקדת היא כמו עדשת משקפיים שהיתה עכורה ונוקתה וכעת מאפשרת לקלוט תמונה נכונה ולא מעוותת. בשל כך, אימון התודעה מאפשר לראות את המציאות ואת מה שמתרחש באופן מאוזן.

תודעה יציבה וממוקדת מאפשרת לראות את הדברים נכון יותר, לקבל החלטות נכונות יותר ולפעול בצורה מועילה. מכיוון שהחיים הם בסופו של דבר תוצאה של הפעולות שלנו אנו נחוה את החיים כטובים יותר ועם פחות סבל מנטלי.

חלק מהאנשים יתחילו את תרגול היוגה דרך תרגול  פיזי על המזרן כאשר הוא כולל תנוחות יוגיות עם מעברים ביניהם ושילוב של טכניקות נשימה. תרגול נשימה חשוב ביותר מסיבות רבות. הנשימה מאפשרת לגוף הפיזי לפעול בצורה נכונה ויעילה יותר, מפחיתה מתח ולחץ דם, מרגיעה ומייצבת את התודעה ומאפשרת להיות בתשומת לב ובמודעות.

חלק מהאנשים יפגשו את תרגול היוגה דרך אימון התודעה באמצעות מדיטציה ובהמשך הדרך חלקם ישלבו אימון של הגוף הפיזי.

בין כך ובין כך, יש לתרגול השפעה מיוחדת ברמה פיזית, נפשית ומנטלית. אם אתם מתחילים או מתרגלים ותיקים בוודאי תוכלו להזדהות עם החוויות הבאות:

 1. הנשימה משתפרת פלאים
 2. שרירים קצרים מתארכים
 3. כאבי גב נעלמים
 4. שרירים ואזורים שונים בגוף מתעוררים לחיים
 5. תנוחות עמידה לכאורה פשוטות למראה אינן כך בתחושה הפנימית
 6. ימין ושמאל מתבלבלים כשאנחנו הפוכים
 7. לא פשוט למצוא את הידיים ואת הרגליים
 8. 8.      "אני הרבה פחות בכושר ממה שחשבתי גם אם אני עוסק/ת בכך בקביעות"
 9. קצב הלב וחום הגוף עולים גם בתנוחה סטטית
 10. ניתן לבצע דברים מופלאים עם הגוף דווקא כשמשחררים התנגדות
 11. התגובות רגועות ופחות עצבניות ביומיום
 12. עולות מחשבות על שינויים בתזונה והפסקת עישון
 13. תחושת ריחוף ושחרור כללי

לסיכום, תרגול יוגה לאורך זמן מעניק לנו את ההזדמנות הנפלאה להכיר וללמוד את עצמנו מבפנים ובמקביל מאפשר לנו לשחרר את מה שאימצנו לאורך השנים (מחשבות, דפוסים, תגובות) ואינו מיטיב או מועיל לנו. השחרור המלווה את העבודה הפנימית דרך התרגול הפיזי ואימון התודעה מאפשר תהליך של שינוי מהותי בתחומים רבים בחיים.

פיי רוסו

מורה ליוגה ובעלים של הסטודיו SOYOGA

מתחם סוהו, אזה"ת פולג נתניה 

https://www.soyoga.co.il

info@soyoga.co.il 

054-2427077

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן